שתף קטע נבחר

פולין ביטלה את ביקור המשלחת מישראל: "ביקשו לדון בהשבת הרכוש היהודי"

לאחר שאלפי פולנים מחו נגד מתן פיצוי ליהודים שרכוש משפחתם נגזל בשואה או אחריה, נציגי המשרד לשוויון חברתי ומשרד החוץ היו אמורים לצאת לוורשה - אך משרד החוץ הפולני ביטל את הביקור: "ביקשו לדון בהשבת הרכוש"

 

 

ברקע גל המחאה החריף בפולין על מתן פיצוי ליהודים שנכסי משפחותיהם נגזלו, אמורה הייתה משלחת ישראלית לצאת היום (ב') לוורשה כדי לדון בסוגיה עם גורמים בממשלה הפולנית - אך משרד החוץ הפולני הודיע על ביטול הביקור בנימוק ש"ישראל נקטה שינויים של הרגע האחרון בהרכב המשלחת, באופן שמרמז שהשיחות יתמקדו בעיקר בסוגיות הקשורות בהשבת רכוש היהודים".

 

מפגיני הימין בפולין טוענים כי "לפולין אין שום חובות" וראש הממשלה מתאוש מורבייצקי אמר כי מדינתו לא תפצה על רכוש שאבד בתקופת מלחמת העולם השנייה. במשרד לשיוויון חברתי הצהירו תחילה: "בקרוב נוכל לדווח על תוצאות ממשיות". 

 

 

 

המשלחת, שאמורה הייתה להגיע לוורשה מטעם המשרד לשיוויון חברתי ומשרד החוץ, הייתה חלק מעבודת מטה בנושא שהתקיימה במשרדים בארבע השנים האחרונות. במסגרת עבודת המשלחת גובשה תוכנית סדורה בשיתוף הארגון היהודי להשבת רכוש (איל"ר) לפעולה מול חמש מדינות, ובהן פולין להשבת רכוש יהודי שנגזל או הולאם.

 

במסגרת תוכנית העבודה של המשרד לשיוויון חברתי, מקודמים מהלכים גם מול ממשלת גרמניה כדי להרחיב את הכרת הגרמנים בשואת יהדות רומניה, וכתוצאה מכך, להרחיב את מעגל מקבלי הפיצויים. כמו כן, מוביל המשרד מהלכים מול ממשלת רומניה להשבת הרכוש היהודי מהמדינה.

הפגנה פולין נגד פיצויים ל יהודים שואה (צילום: רויטרס)
הפגנה בפולין נגד פיצויים ליהודים(צילום: רויטרס)

הפגנה פולין נגד פיצויים ל יהודים שואה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בשבת צעדו מאות לאומנים פולנים בוורשה במחאה על חוק שעבר בקונגרס האמריקני ונחתם על ידי הנשיא דונלד טראמפ הקורא להשבת הרכוש היהודי שהוחרם לאחר מלחמת העולם השנייה. המפגינים הלאומנים, שצעדו ממשרד ראש הממשלה עד לשגרירות ארצות הברית שבמרכז ורשה, נשאו שלטים שבהם נכתב: "לפולין אין שום מחוייבות" ו"צביעות שואה".

 

ראש ממשלת פולין התייחס לנושא באירוע בחירות בצפון המדינה ואמר כי "פולין לא תפצה על רכוש שאבד בתקופת מלחמת העולם השנייה" וכי "הפולנים היו הקורבנות ולכן אין סיבה שיפצו אחרים".

 

הלאומנים בפולין טוענים שהחוק עלול לחייב את ארצם לשלם פיצויים לארגונים יהודיים בסך 300 מיליארד דולר. בנוסף לצעדה בוורשה, לאחרונה הפגינו לאומנים פולנים מול בניין הקונסוליה הישראלית בניו יורק, וקראו לשר החוץ ישראל כץ להתנצל על המשבר. גם הם מחו על התביעה שפולין תפצה את היהודים על השבת הרכוש. בין השאר, נשאו המפגינים שלטים שהאשימו "פושעים יהודים" בביצוע עבירות בשואה נגד אזרחים פולנים ובדרישה למתן פיצויים לאותם פולנים.

 

סוגיית השבת הרכוש הפכה לנושא מרכזי בקמפיינים הפוליטיים במדינה לקראת הבחירות לפרלמנט האירופי שיתקיימו ב-26 במאי והבחירות הכלליות לפרלמנט הפולני שאמורות להתקיים עד חודש נובמבר השנה. מפלגת השלטון הימנית-שמרנית, מפלגת החוק והצדק PIS, מנצלת את הסוגיה ויוצאת נגדה משיקולים אלה.

הפגנה פולין נגד פיצויים ל יהודים שואה (צילום: רויטרס)
הלאומנים טוענים כי החוק יחייב תשלום פיצויים בסך 300 מיליארד דולר(צילום: רויטרס)

הפגנה קונסוליה ניו יורק לאומנים פולין אנטישמיות ()
מפגינים פולנים מחוץ לקונסוליה הישראלית בניו יורק

הארגון היהודי העולמי להשבת רכוש (איל"ר) דחה על הסף את טענות ראש ממשלת פולין מורבייצקי ומסר: "פולין היא המדינה היחידה באיחוד האירופי שלא העבירה חקיקה מקיפה להשבה או לפיצוי על רכוש שנגזל או שהולאם. רכושם של קורבנות השואה היהודים ובני משפחותיהם הוחרם על ידי השלטונות הקומוניסטיים הפולניים לאחר המלחמה, לצד רכושם של לא יהודים - רכוש שהכלכלה הפולנית ממשיכה להנות מפירותיו".

 

בשנת 2017 אמר סגן שר המשפטים הפולני, פטריק ג'קי, כי הוא 'מתבייש' בכך שפולין לא יצרה חוק בנושא בעשרים ושמונה השנים שחלפו מאז נפילת הקומוניזם. 'זה היה צריך להיות מטופל כבר לפני זמן רב', הוא אמר. אנו דורשים מפולין לפעול לתיקון העוול ההיסטורי הזה", סיכמו באיל"ר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מחאה בפולין נגד השבת הרכוש ליהודים
צילום: רויטרס
מומלצים