שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  עששיות במקום מדורות: המלצה לפעילות בל"ג בעומר
  אם אתם רוצים לציין את החג עם ילדיכם, אך מעדיפים להימנע ממדורה מזהמת ומסוכנת, החברה להגנת הטבע מציעה טיולי עששיות לכל המשפחה במוקדים שונים ברחבי הארץ. לכל הפרטים

  טיול עששיות בתל אביב (צילום: ניר מסורי, החברה להגנת הטבע)
  טיול עששיות בתל אביב(צילום: ניר מסורי, החברה להגנת הטבע)

  מדורות ל"ג בעומר עם הקרשים ותפוחי האדמה היו בעבר קונצנזוס, אולם בשנים האחרונות, עם העלייה במודעות לאיכות הסביבה, נשמעים יותר ויותר קולות הקוראים לפעילות חג קצת אחרת שאיננה פוגעת בטבע. קהילות החברה להגנת הטבע, הפרוסות ברחבי הארץ, מציעות טיולי עששיות לכל המשפחה בערב ל"ג בעומר – כתחליף למדורה המזהמת. סיורים יתקיימו בכמה מוקדים, בהם מודיעין, חיפה, חולון וחדרה, בנוסף לסיורים ברכס הכורכר בצפון תל אביב, יער עין השופט וחולות ניצנים בערב שלאחר מכן.

   

  התחזית לל"ג בעומר ביום רביעי - שרב

   

  כולנו מכירים את זה - כבר משעות הבוקר בערב ל"ג בעומר, מתרוצצים ברחובות ילדים והוריהם ואוספים מכל הבא ליד - קרשים, שברי רהיטים, ארגזים, עצים ושאר מיני פסולת - לטובת בניית המדורה. עם רדת הערב, נשפכים חומרי בעירה - נפט, סולר וכו' - על הערימות הענקיות, ומוצתים לשמחת כולם. אולם, את נזקי החגיגה לא כולם מכירים - ל"ג בעומר הוא יום שבו רמות זיהום האוויר עולה משמעותית בשל שריפת עצים מעובדים ותחליפי עץ. 

  טיול עששיות בתל אביב (צילום: ניר מסורי, החברה להגנת הטבע)
  טיול עששיות בתל אביב(צילום: ניר מסורי, החברה להגנת הטבע)

  בבוקר שלמחרת, בשל מדורות שלא כובו עד הסוף, פורצות פעמים רבות שריפות באזורים טבעיים, בנוסף למחזה המוכר של גבעות פסולת ולכלוך, אשר נשארות בשטח זמן רב אחרי התפזרות העשן. "מבחינת הסביבה, מדובר באירוע קצר אבל עוצמתי של בעירה, שפולטת לאטמוספירה פחמן דו-חמצני שגורם לזיהום אוויר שפוגע ישירות בנו, בבני האדם, ובטבע", מסביר עמיר בלבן, מנהל תחום טבע עירוני בחברה להגנת הטבע.

   

  "כמו כן, מדורות החג לרוב מלוות ביצירת כמות גדולה של פסולת אורגנית שמתפזרת בסביבה ומאפשרת לבעלי חיים שניזונים משאריות אשפה להתרבות מעבר לכושר הנשיאה הטבעי של השטח – עורבים, תנים, שועלים, חזירי בר, חולדות ועוד. ריבוי מינים מתפרצים אלו, בשיא עונת הרבייה, פוגעת באוכלוסיות של חיות בר רגישות כמו ציפורי שיר מקננות, עופרים וארנבות, שניצודים על עידי כמות הולכת וגדלה של מינים מתפרצים", מוסיף בלבן.

   

  בין הסיורים המוצעים במרכז – סיור בחולות חולון ובפילבוקס בעקבות העקבות של בעלי החיים, וסיור בתל מיכל בהרצליה. במודיעין מוצעים סיורים בגבעת ברפיליה, גבעת שר, גבעת הברושים, בקעת הנזירים ונחל ענבה. באזור חדרה מוצעים שלושה סיורים: סיור בנושא צמחים, חיות שפעילות בלילה ותצפית כוכבים בשמורת גדור או גן ירון בזיכרון יעקב, סיור בנושא הטבע בלילה ומורשת רבי עקיבא בעין הים או בחולות קיסריה, וסיור בפארק השרון. גם בחיפה מוצעים כמה סיורים, אשר יתקיימו לאורך כמה ימים בין ה-19 ל-30 במאי. בתוכנית: סיור בנחל שיח, סיור בגבעת השבשבת וסיור מסטלה מאריס דרך מערכת אליהו, כולל ירידה ברכבל.

  טיול עששיות במודיעין (צילום: אביטל סמית)
  טיול עששיות במודיעין(צילום: אביטל סמית)
   

  עששיות בגבעת הברושים במודיעין (צילום: אביטל יוגב, החברה להגנת הטבע)
  עששיות בגבעת הברושים במודיעין(צילום: אביטל יוגב, החברה להגנת הטבע)
   

  להזמנת סיור עששיות עם הדרכה פרטית - פנו לקהילת החברה להגנת הטבע הקרובה לביתכם. הפרטים באתר.

    

  בנוסף, בצאת החג, תוביל החברה להגנת הטבע שלושה סיורים ליליים. הסיור הראשון, בהדרכת בית ספר שדה חוף כרמל, יעבור ביער עין השופט, נחל גרר ונחל זהורה – עם לפידים מאירים בידיים. המשתתפים ישמעו מהי המשמעות של ל"ג בעומר והמדורות, ולסיום יישבו לקומזיץ, ישירו שירי חג ויאכלו תפוחי אדמה נימוחים של מדורה.

   

  בסיור נוסף, ברכס הכורכר הצפון-מערבי של תל אביב, ילמדו המשתתפים על הצמחייה ובעלי החיים הטיפוסיים לרכסי הכורכר – בית גידול סלעי שהולך ונעלם מהנוף. בסיור אחר, בהדרכת בית ספר שדה שקמים, יכירו המשתתפים לאחר השקיעה את בעלי החיים השוכנים בדיונה ויקשיבו לקולות הלילה תוך כדי הליכה עם עששיות. לסיום – קומזיץ עם פיתות על הסאג' ותה מפנק. להרשמה לסיורים התקשרו למוקד "טלטבע": 03-6388688.

   

  טיפים איך לעבור את המדורות בשלום 

  ולאלו שבכל זאת לא מוותרים על המדורה, הנה כמה טיפים מטעם החברה להגנת הטבע - להפיכת האירוע למהנה יחד עם הימנעות ככל האפשר מפגיעה בסביבה הטבעית:

   

  • עזרו לצמצם את כמות המדורות - מדורה אחת לכמה כיתות או קבוצות יחד תוביל לחיסכון במשאבים מזהמים. היוזמה כבר חוללה בעבר שינוי בכמה ערים ברחבי הארץ שהתחייבו לפעול לצמצום המדורות בעיר.

   

  • עשו מדורה צנועה - מלבד החיסכון בעצים, מדורות צנועות מפחיתות את הזיהום ואת הנזק שבהתחממות כדור הארץ, וגם - יוצרות אווירה יותר אינטימית.

    

  • אל תבעירו פלסטיק - הימנעו משריפת חומרים כמו פלסטיק וצמיגים, שמגדילה בהרבה את רמת זיהום האוויר, דבר המסכן גם את הנמצאים ליד המדורה ובעיקר את המבוגרים יותר והתינוקות.

  סיור עששיות בחיפה (צילום: החברה להגנת הטבע)
  סיור עששיות בחיפה(צילום: החברה להגנת הטבע)
   

  • עדיף לשרוף גרוטאות מאשר עץ - עץ הוא משאב סביבתי ולכן רצוי לחסוך בו. קורות העץ שבהן משתמשים לבנייה - מקורן בעצים חיים, וככל ששורפים יותר מהן - עצים אחרים נכרתים להכנת קורות חדשות. גם לעצים מתים, במיוחד בסביבה מדברית, יש חשיבות במארג האקולוגי. למשל, הם משמשים מקום לינה לציפורים ומקום מסתור לחיות בר שונות. רצוי לשרוף מוצרי עץ שונים שכבר אין בהם שימוש, כמו רהיטים שבורים וכדומה.

    

  • שימו לב למיקום המדורה - בחרו אזור חשוף שאין בו סכנת התלקחות אש לשטחים רחבים אחרים. שדות בור ושדות קוצים הם מקומות מועדים לפורענות. שריפות רבות הנובעות מרשלנות האדם, פוגעות באופן אנוש בצומח ובחי. מקומות המחיה של החיות נהרסים, וחלקן, בעיקר הקטנות שבהן, לא מסוגלות להימלט מאש המתפשטת במהירות. בנוסף, אסור להקים מדורה מתחת לקווי טלפון, קווי חשמל או אזורים בקרבת דלק וחומרים דליקים אחרים.

  טיול עששיות בחדרה (צילום: איריס ארבל, החברה להגנת הטבע)
  טיול עששיות בחדרה(צילום: איריס ארבל, החברה להגנת הטבע)
   

  • חפרו גומה וגדרו באבנים - את בסיס המדורה כדאי לעשות בתוך גומה שאותה חופרים באדמה. כך, שבסוף הבעירה ניתן לכסות היטב את האזור והפגיעה במקום כמעט ולא תהיה מורגשת. יש להציב אבנים מסביב למדורה, בכדי למנוע את סכנת ההתלקחות והתפשטות השריפה.

    

  • הימנעו כמה שאפשר משימוש בכלים חד פעמיים - פלסטיק כבר אמרנו? אז באותו עניין, אפשר לחסוך כך כמויות פלסטיק אדירות, שלא לדבר על חיסכון כספי וחיסכון באיסוף הזבל. למה בעצם שלא כל אחד יביא איתו מהבית צלחת וכוס, ויחזיר אותה לשטיפה בבית? נסו את זה!

   

  • הצטיידו בכמות מים רבה המוקדשת למטרות כיבוי המדורה - יש להרטיב היטב את שרידי המדורה כדי לוודא שכל שרידי האש כבויים. גם רגע לפני שאתם עוזבים, בדקו שלא הושארו גחלים בוערים.

    

  • נקו אחריכם את שאריות האוכל ואת הפסולת שימו בפחים המיועדים לכך, כדי לשמור על ניקיון השטחים הפתוחים ולמנוע פגיעה בחיות הבר.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ניר מסורי, החברה להגנת הטבע
  טיול עששיות בת"א
  צילום: ניר מסורי, החברה להגנת הטבע
  מומלצים