שתף קטע נבחר

גנץ בנאום ראשון בכנסת: "נתניהו מציב עצמו מעל הכול"

את עיקר נאומו הראשון במליאת הכנסת הקדיש יו"ר כחול לבן בני גנץ למלחמה על שלטון החוק ועל הדמוקרטיה. הוא תקף את "כמות המאמצים המוקדשים לקידום חוק החסינות". הוא הזהיר כי ישראל עלולה להגיע ל"ימים החשוכים ביותר שידעה"

 

 

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ הקדיש הערב (יום ב') את נאומו הראשון במליאת הכנסת למלחמה על הדמוקרטיה ועל שלטון החוק. "מדינת ישראל ראויה למנהיגות צנועה ולא מתנשאת, שלא נחשדת בשוחד, שפנויה כל כולה לצרכי המדינה, שמשרתת את כל אזרחיה ולא את צרכיה האישיים. מגיע לה יותר מראש ממשלה בחצי משרה והנהגה שמבקשת להיות מעל החוק". בתום דבריו ניגשו אליו חברי כנסת, חיבקו אותו וטפחו על שכמו.

 

גנץ אמר בפתח נאומו: "אחרי שנלחמתי נגד אויבים שביקשו למחות אותנו מעל פני האדמה אני בא היום להיאבק נגד האיום החדש שנשקף לנו: איום על תפקודה של המערכת הדמוקרטית ומוסדותיה המשפטיים והחוקתיים של המדינה והשסע הפנימי בחברה הישראלית".

 

בני גנץ נואם במליאת הכנסת (צילום: אלכס קולומויסקי)
"ניאבק על שלטון החוק. אחרת, ישראל תמצא עצמה בימים החשוכים ביותר שידעה". גנץ בנאום ראשון במליאה(צילום: אלכס קולומויסקי)

בני גנץ נואם במליאת הכנסת (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

הוא תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו: "כמות החשדות שמנסים להדחיק באמצעות הסכמים פוליטיים, מעידים כי שלטון החוק אינו מעניין כלל את העומד בראשה של הממשלה הקיימת ושל זו המסתמנת. כמות המאמצים המוקדשים לקידום פסקת ההתגברות וחוק החסינות כדי לכונן לו קואליציה של מבצר משפטי, מעידה כי הוא, נתניהו, מציב עצמו לפני הכל".

 

לדברי גנץ, "כשראש הממשלה ממנה את איש אמונו כיועץ המשפטי לממשלה ואחר כך תוקף אותו כאשר הוא מבצע את חובתו, זה מעיד כי הממנה מצפה לנתין צייתן ולא למשפטן מקצוען: האינטרס האישי גובר על השיקול הממלכתי. אני אומר כאן בקול ברור: אנחנו ניאבק ברחובות, בכיכרות, בשכונות, בבתי הספר, בזירה התקשורתית והמשפטית על שלטון החוק. אחרת, מדינת ישראל תמצא עצמה בימים החשוכים ביותר שידעה".

בני גנץ נואם במליאת הכנסת (צילום: אוהד צויגנברג)
גנץ במקום מושבו במליאה(צילום: אוהד צויגנברג)

בני גנץ נואם במליאת הכנסת (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

עוד אמר גנץ: "קיבלנו מנדט היסטורי, הישג ממלא גאווה של 35 מושבים – אם נתעלם מטריקים פוליטיים הרי שאנו הסיעה הגדולה בכנסת. לכן, כשאני ויתר שותפיי לכחול-לבן, לצד שאר מפלגות האופוזיציה המסתמנת, עומדים כאן היום אנו מבינים את גודל האחריות שמוטלת על כתפינו ומחויבים לשרת לא רק את מצביעינו אלא את הציבור הישראלי בכללותו. לא רק את דור ההווה אלא גם את הדורות העתידים לבוא. אנו מחויבים ביתר שאת להיאבק על מה שאתם ואנו רואים כנכון. מיקומו של הספסל ממנו נעשה זאת לא משנה דבר".

 

טיבי: "לערבים אין פגם גנטי"

קודם לכם נאם ח"כ אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל) שהתייחס גם לנושא שלו הוקדשה המליאה - יום הניצחון על גרמניה הנאצית שצוין בשבוע האחרון. "השואה הייתה פשע נורא ביותר נגד האנושות. היא חרפה אנושית. אנשים שחונכו להיות בני אדם הם אנשים אנושיים", אמר טיבי. "אדם שנוהג באופן אנושי, לא יעמוד מנגד כשמישהו סובל או מקבל יחס רע. אנשים כאלה יתגייסו ככל יכולתם כדי לסייע, להקל ולתמוך במי שעומד מולם.

 

"אין להקל ראש בנאציזם, אין להזמין לישראל ניאו-נאצים ולקבל לאחר כבוד ניאו-נאצים מאירופה. רק בשל העבודה שהניאו-נאצים שונאים מוסלמים, ואיסלאמופוביה היא גם סוג של אנטישמיות. לכן כולנו צריכים להיות מאוחדים", הוסיף טיבי.

 

 

"רבנים יהודים אינם אמורים לחלק שבחים לאדולף היטלר ולהגיד שצדק בכל מילה. אין לדבר על טוהר הגזע. אני מודיע לכם שאין לערבים פגם גנטי. הערבים הם יצורים אנושיים בדיוק כמוכם וכמו הצרפתים, והדברים האלה נאמרו ולא זכו לשום תגובה מראש ממשלת ישראל - אלא להצדקה, הגנה והסבר על-ידי רבנים ואנשים שמועמדים לתפקיד שרים. אני במקומכם, היהודים, הייתי מתבייש. בואו כולנו נלמד מהשיעור המר של ההיסטוריה כדי שהיא לעולם לא תחזור על עצמה".

 

מוקדם יותר היום נשיא המדינה ראובן ריבלין חתם על ארכה בת שבועיים לטובת הרכבת הממשלה. כעת המועד הסופי להצגת הממשלה החדשה יהיה ב-28 במאי.

 

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר בצהריים כי סיעתו לא תוותר על שינוי מדיניות הביטחון ל"הכרעה במקום הסדרה", הותרת חוק הגיוס על כנו, ביטול בדיקות DNA לעולים מחבר העמים לצורך הוכחת יהדות, קביעת פנסיה של 70% משכר המינימום לכל הגמלאים ועל ראשות ועדת הפנים. 

 

לפי ההערכה, השבוע יואץ המשא ומתן של הליכוד עם חמש המפלגות הצפויות להיות בקואליציה: ש"ס, יהדות התורה, ישראל ביתנו, איחוד מפלגות הימין וכולנו. לאחר כמעט חודש של משא ומתן קואליציוני אין התקדמות דרמטית עם אף אחת מהשותפות בקואליציה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
גנץ בכנסת
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים