שתף קטע נבחר

הפתולוג הראשי: "לא ניתן להכריע שעאישה ראבי נהרגה מפגיעת אבן"

חוות דעת של מנהל המכון לרפואה משפטית, ד"ר חן קוגל, קובעת כי לא ניתן להכריע אם החבלות בראשה של הפלסטינית נגרמו מפגיעת אבן. הנער מאזור מטה בנימין, שמואשם בהריגתה של ראבי, צפוי להשתחרר לביתו באיזוק אלקטרוני. הפרקליטות תוכל לערער על ההחלטה

רכבה של האישה הפלסטינית שנהרגה ()
עאישה ראבי וזירת התאונה

מנהל המכון לרפואה משפטית, ד"ר חן קוגל, קבע בחוות דעת כי לא ניתן לקבוע אם החבלות בראשה של הפלסטינית המנוחה עאישה ראבי נגרמו מפגיעת אבן. ממצאי חוות הדעת הוצגו היום (ג') במהלך דיון בבית המשפט המחוזי בלוד, שהורה לשחרר למעצר בית את הנער היהודי שמואשם בהריגת ראבי באוקטובר בשנה שעברה.

 

חוות הדעת של ד"ר קוגל סותרת את עובדות כתב האישום נגד הנער. מממצאיו של מנהל המכון לרפואה משפטית עולה כאמור כי לא ניתן להכריע שראבי נהרגה מפגיעת האבן הקטלנית.

ד"ר קוגל (צילום: לשכת עורכי הדין) (צילום: לשכת עורכי הדין)
ד"ר קוגל(צילום: לשכת עורכי הדין)

"שני רופאים תמכו בדעתי בטענה כי החבלות בגולגולת המנוחה מתיישבות עם נזקים הנגרמים באנרגיה גבוהה מאוד, ולא מפגיעה אחת של אבן", ציין קוגל בחוות הדעת. "אחד מבין הרופאים הללו תמך גם בדעתי שנראים, לפחות, שני מוקדי אימפקט".

 

ד"ר קוגל ציין עוד כי "שני רופאים אחרים סברו של על-סמך הנתונים שמוצגים לעינינו, איכות התמונות הלא מיטבית והתיאור היחסית לא מפורט בחוות הדעת לא ניתן להכריע לכן או לכאן. עלי לציין כי ידועים מקרים בהם אנשים נהרגו מפגיעת ראש בשל אבן שנזרקה עליהם בעת שנסעו ברכב.

 

''זוהי תופעה ידועה שקרתה בעבר. הוויכוח אינו אם ניתן למות כתוצאה מפגיעת ראש, אלא כפי שצויין קודם - התאמת הנזקים החבלתיים שנמצאו למנגנון שתואר". כמו כן קבע הפתולוג הראשי כי בספרות המקצועית לא נמצא מקרה שבו נגרמה פגיעה כמו זו שנגרמה למנוחה כתוצאה מיידוי אבן.

 

עו"ד אריאל עטרי, סנגורו של הנאשם, מסר בתגובה: "אם היה ספק עד היום בחפותו של הנער בא ראש המכון לרפואה משפטית והסיר אותה כשקבע שלפי דעתו המקצועית המוות לא נגרם כתוצאה מפגיעת אבן, כלל, כמתואר בכתב האישום".

עורך דין אריאל עטרי ()
עו"ד עטרי

עו"ד קידר (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
עו"ד קידר(צילום: עידו ארז)

בית המשפט הורה כאמור לשחרר למעצר בית את הנער הנאשם. לפי ההחלטה, מעצר הבית בבית סבו וסבתו של יכלול איזוק אלקטרוני. עם זאת, השופט הורה על עיכוב ביצוע עד יום חמישי כדי לאפשר לפרקליטות לערער על ההחלטה. הפרקליטות צפויה להגיש ערר על החלטת בית המשפט לשחרר את הנער. דיון בעניין צפוי להתקיים מחר בבית המשפט העליון.

 

כבר בשבוע שעבר ציין השופט חגי טרסי בהתייחסו לנאשם שמתגורר באזור מטה בנימין כי יש לבחון חלופת מעצר עבורו מכיוון שמדובר בנער בן 16 ובאירוע בודד.

 

עו"ד עדי קידר, שמייצג אף הוא את הנער, אמר היום: "בית המשפט בעצם נתן החלטה משלימה בהמשך להחלטה המפורטת והמנומקת שלו משבוע שעבר ובעצם הורה לשחרורו של הנאשם הקטין שמואשם בהריגה למעצר בית בתנאים מגבילים. כעת הדיון נדחה והשחרור מתעכב לאור הצהרת הפרקליטות שהם שוקלים להגיש ערר. אנחנו גם כן שוקלים להגיש ערר מטעמנו על חומרת התנאים ועל הקביעות המשפטיות שלטעמנו לא מספקות".

 

ראבי, אם לחמישה, נהרגה לאחר שהרכב שבו נסעה יחד עם בעלה ספג פגיעה ישירה של אבן בכביש 60, סמוך ליישוב רחלים. כמה נערים יהודים ובכללם הנאשם נעצרו במהלך החקירה, אולם לבסוף רק הוא הועמד לדין בגין הריגה בנסיבות מעשה טרור.

 

במהלך הדיון בשבוע שעבר התייחס השופט טרסי לשלוש ראיות מרכזיות: ראיית DNA, שתיקתו של הנאשם בשלבים ראשוניים של החקירה והאליבי שהוא מסר.

 

סנגוריו של הנער טענו כי ייתכן שקיים ממצא DNA של אדם אחר על האבן שהושלכה לעבר רכבה של הפלסטינית, אך השופט קבע כי ההיתכנות לכך נמוכה. "אין בגרסה הכבושה שמסר הנאשם, כמו גם עצם שהייתו המתמשכת בישיבה ובסביבתה הקרובה כדי לספק הסבר סביר לאיתור ה-DNA שלו על גבי האבן".

 

השופט מתח ביקורת על התנהלות הנאשם שבחר כאמור לשתוק בחקירה, וציין בנוגע לגרסת האליבי שסיפק הנער כאילו שהה בעת התאונה במפגש "עונג שבת" עם חבריו, "דלה וכבושה".

 

"יש בכוחה של התשתית הראייתית להביא בעתיד להרשעתו של המשיב למיוחס לו בכתב האישום בסבירות בלתי מבוטלת", קבע אז השופט טרסי, אך סייג והוסיף כי "אין מדובר בראיות המצויות ברף הראייתי הגבוה ביותר ומשקלן הסופי ייקבע רק בשלב שמיעת הראיות עצמן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים