שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  נתניהו לחרדים: "חילול שבת באירוויזיון - לא בשליטתנו. הרוב לא יהודים"

  ראש הממשלה שיגר מכתב לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן ולח"כ משה גפני מיהדות התורה, והבהיר כי "התחרות היא אירוע בינלאומי שנקבע מבעוד מועד ומנוהל ע"י התאגיד ולא ע"י הממשלה - שאינה מעוניינת בחילול השבת. רוב המשתתפים באירוע אינם יהודים"

  בנימין נתניהו יעקב ליצמן ישיבת ממשלה (צילום: אלכס קולומויסקי)
  "הממשלה לא רוצה בחילול שבת. רוב המשתתפים באירוויזיון אינם יהודים". נתניהו וליצמן(צילום: אלכס קולומויסקי)

  ראש הממשלה בנימין נתניהו שיגר הערב (ג') מכתב לראשי יהדות התורה, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן וח"כ משה גפני, ובו התייחס לסוגיית השבת בתחרות האירוויזיון. בעקבות הביקורת שמתחו הפוליטיקאים החרדים על חילול שבת במסגרת התחרות, הבהיר בפניהם נתניהו כי ניהולה אינו באחריות הממשלה - ש"אינה מעוניינת בחילול השבת" לדבריו. 

   

  "תחרות האירוויזיון היא אירוע יחידני בינלאומי שנקבע מבעוד מועד בסטנדרטים בינלאומיים שאינם בשליטת הממשלה ומנוהל באופן בלעדי על-ידי תאגיד השידור הציבורי ולא על-ידי הממשלה", כתב נתניהו. "ממשלת ישראל אינה מעוניינת בחילול השבת ורוב רובם של המשתתפים באירוע אינם יהודים".

   

  עוד כתב ראש הממשלה: "ממשלת ישראל מכבדת את יום השבת כיום המנוחה הלאומי ותמשיך לשמור על הסטטוס קוו המונהג לאורך השנים".

  המכתב של בנימין נתניהו אל יעקב ליצמן ()
  המכתב ששיגר נתניהו לראשי יהדות התורה

  המכתב נועד להרגיע את החרדים ברקע הקשיים שהתגלו לאחרונה במשא ומתן הקואליציוני עימם. בתחילת החודש ביטלה יהדות התורה פגישה במסגרת המו"מ עם הליכוד. לטענת גורמים במפלגה, הפגישה בוטלה כאקט מחאה על מתן היתרי עבודה בשבת לצורך קיום האירוויזיון. 

   

  הלחץ על הפוליטיקאים החרדים בנושא השבת גבר בימים האחרונים, בעקבות ההיתר הכללי שהעניק שר העבודה והרווחה חיים כץ להעסקת עובדים בסוף השבוע הקרוב עבור תחרות הזמר הבינלאומית. הם ספגו ביקורת מצד עסקנים ואנשי תקשורת במגזר, שהאשימו אותם כי השלימו בקלות עם החלטת השר ולא נאבקו בה, ורק פטרו את עצמם לאחר מעשה במחאה רפה – לפרוטוקול בלבד.

   

  ברקע הביקורת הזו, פורסם אתמול ב-ynet כי המפלגות החרדיות דורשות מנתניהו להקים מחדש את ועדת הרבנים ואנשי המקצוע שפעלה בעבר כדי שתדון בבקשות למתן היתרים לעבודה בשבת ותקבע באילו מקרים יש להיענות להן – מטעמי פיקוח נפש בלבד.

  אסי עזר ארז טל בר רפאלי לוסי איוב מנחים אירוויזיון 2019 תל אביב חזרה חצי גמר תלבושות (צילום: EPA)
  מנחי האירוויזיון בחזרה אמש לחצי הגמר, במתחם אקספו בתל אביב(צילום: EPA)

  אסי עזר ארז טל בר רפאלי לוסי איוב מנחים אירוויזיון 2019 תל אביב חזרה חצי גמר תלבושות (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  קובי מרימי אירוויזיון 2019 חזרת תלבושות (צילום: EPA)
  קובי מרימי באחת החזרות לתחרות(צילום: EPA)

   

  תיירים שהגיעו לאירוויזיון: "הכי טוב מעולם"    (צילום: משי בן עמי)

  תיירים שהגיעו לאירוויזיון: "הכי טוב מעולם"    (צילום: משי בן עמי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

    

  הוועדה תורכב ממומחים ליישום ההלכה בחיים המודרניים, ומעמדה יוסדר בחוק כמייעצת לשר העבודה בבואו לחתום על היתרי עבודה ביום המנוחה. במידת הצורך, הוועדה גם תציע פתרונות הלכתיים-טכנולוגיים כחלופה לעבודות הבינוי, התשתית והתחזוקה הרגילות. ביהדות התורה מקווים כי האחריות על המשרד תופקד בידי סגן שר מטעמם, כפי שדורשת המפלגה, ובמקרה כזה הוא צפוי לדחות את רוב הבקשות להיתרים, בהסתמך על חוות הדעת של הוועדה המקצועית.

   

  אורי קידר, מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית", מסר בעקבות המכתב ששלח הערב נתניהו כי הוא "מוכיח את כוונותיו להיכנע לדרישותיהם ולהוביל לממשלת דת. מסיבותיו נראה שנתניהו חש צורך להתנצל על קיומו של האירווזיון במקום לשמוח ולהתגאות בו".

   

  קידר הוסיף כי "על השותפות הקואליציוניות הנוספות לעמוד מנגד ולא להתפשר על אורח חייהם של רוב אזרחי ישראל. מה שמתחיל ממכתב הבהרה מגומגם ונבוך עלול להסתיים בממשלה שמתעלמת מדרך החיים של מרבית תושבי המדינה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלכס קולומויסקי
  נתניהו וליצמן. ארכיון
  צילום: אלכס קולומויסקי
  מומלצים