שתף קטע נבחר

מחירי הדירות חוזרים לעלות: טיפסו בשנה האחרונה ב-0.5%

אחרי חצי שנה שבה השינוי השנתי הציג ירידה במחירי הדיור, המדד חזר לעלות - כך עולה ממדד מחירי הדיור של הלמ"ס. המחירים עלו בפברואר-מרץ 2019 ב-0.1% לעומת רמתם בינואר-פברואר 2019. מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.3% - פחות מהתחזיות של שוק ההון. לפי הכלכלנים, מדובר בעלייה צפויה בגלל התייקרות הדלק וסיבות עונתיות

מחירי הדירות עלו בפברואר-מרץ 2019 ב-0.1% לעומת רמתם בינואר-פברואר 2019. כך עולה ממדד מחירי הדירות שפרסמה הערב (ד') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). לעומת התקופה המקבילה אשתקד (פברואר-מרץ 2018), עלו מחירי הדירות במחצית האחוז. נראה כי לאחר תקופה בת כחצי שנה שבה השינוי השנתי במדד היה שלילי, חוזר המדד למגמה של עליית מחירי דירות מתונה.

 

 

מחירי הדירות חוזרים לעלות: עלייה של 0.6% בינואר-פברואר

מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.5% במרץ

מחירי הדיור בחודשים דצמבר וינואר נותרו ללא שינוי

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

בחלוקה לפי מחוזות, העלייה החדה ביותר ברמה החודשית היתה במחוז הצפון, שם עלו המחירים ב-1.6% בפברואר-מרץ. במחוז ירושלים חלה עליה של 0.3% ובמחוז תל אביב עליה של 0.2%. במחוז הדרום חלה הירידה החדה ביותר, של -0.5%. עוד חלו ירידות מחיר במחוז המרכז – 0.3%-, וחיפה – 0.1-.

 (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
(צילום: Gettyimages)
 

במדד מחירי הדירות החדשות חלה ירידת מחיר של 0.2%. מתוך כלל העסקאות שנסקרו, היו 32% מהעסקאות במעורבות ממשלתית ונרכשו במסגרת מחיר למשתכן או מחיר מטרה.

 

כמו כן, פרסמה הלמ"ס את מחירי הדירות הממוצעים לרבעון הראשון של 2019. מחירה הממוצע של דירת 2.5-3 חדרים בישראל עומד על 1.16 מיליון שקלים, של דירת 3.5-4 חדרים 1.46 מיליון שקלים, ושל דירת חמישה חדרים 1.68 מיליון שקלים.

 

במחוז הצפון רמות המחירים הנמוכות ביותר, ושם עומד מחירה הממוצע של דירת 3.5-4 חדרים על 936 אלף שקלים. במחוז הדרום, הכולל בין היתר את באר שבע ואשקלון עומד מחירה הממוצע של דירה כזו על 1.1 מיליון שקל. במחוז חיפה עומד המחיר הממוצע על 1.23 מיליון שקלים, במחוז המרכז 1.64 מיליון שקלים, במחוז ירושלים על 1.69 מיליון שקל, ובמחוז תל אביב, הכולל גם את ערי גוש דן הסמוכות עומד מחירה הממוצע של דירה כזו על 2.3 מיליון שקל.

 

מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.3%

מדד המחירים לצרכן עלה בחודש אפריל ב-0.3%, וב-12 החודשים האחרונים (מאפריל 2018 עד אפריל 2019) ב-1.3%. כך עולה ממדד המחירים לצרכן שמפרסמת הערב הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

 

מתחילת השנה, כלומר מחודש ינואר ועד חודש אפריל, עלה מדד המחירים לצרכן ב-0.8%. בשוק ההון חזו שהמדד יעלה, אך התחזיות היו לעלייה מעט גדולה יותר, בין 0.4%-0.6%.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

ירידה בולטת נרשמה בסעיף מוצרי הרחצה והקוסמטיקה, שירד ב-1.9% בחודש אפריל.

 

חודש שלישי של עליות מחירים

מדובר בחודש השלישי ברציפות בו המדד עולה, לאחר עלייה של 0.1% בפברואר ועלייה של 0.5% בחודש מרץ. זאת לאחר שלושה חודשים רצופים של ירידות - ירידה של 0.3% במדד חודש נובמבר, ירידה זהה של 0.3% במדד חודש דצמבר וירידה של 0.1% במדד חודש ינואר.

 

מחירי המזון ירדו ב-0.3% באפריל, בעיקר מחירי הגלידות שהוזלו ב-3.9%, מחירי השמנים שהוזלו ב-3.8% ומחירי הקפה שהוזלו ב-2.6%. אולם מחירי העוגיות והביסקוויטים התייקרו ב-2.5%, הקרקרים התייקרו ב-2.2% והוופלים התייקרו ב-2.1%.

 

מחירי הירקות והפירות נותרו ללא שינוי, אך מחירי הירקות הטריים בלבד ירד ב-0.5%. מנגד, מחירי הפירות הטריים עלה ב-1.5%.

 

מבין הירקות הטריים הוזלו במיוחד מחירי הארטישוק, ב-33.2%, מחירי הכרובית ב-9.7% ומחירי הקישואים ב-8.8%.

 

לעומת זאת, הירקות הטריים שמחיריהם התייקרו באפריל הם הדלעת והדלורית, שהתייקרו ב-14.6%, העגבניות, שהתייקרו ב-7.9% והברוקולי, שהתייקר ב-5%.

 

מבין הפירות הטריים התייקרו הבננות ב-10%, האגסים ב-4.7% והקלמנטינות ב-4.5%. הפירות שמחיריהם ירדו הם מלונים – הוזלה של 9.1% ותות שדה, שהוזל ב-8.5%.

 

מדד מחירי ההלבשה וההנעלה עלה ב-2.4%. אם מנכים את השפעת העונתיות – חגים ומעבר עונות, המדד ירד ב-0.8%.

 

עליות מחירים נרשמו גם בסעיף התחבורה, שעלה גם הוא ב-1.5% ובסעיף התרבות הבידור, שעלה ב-1.1%.

 

הסיבות לעלייה: "החגים ומחירי הדלק"

רפי גוזלן, כלכלן ראשי ב-אי.בי.אי. בית השקעות, צפה כי מדד המחירי לצרכן לחודש אפריל יעלה ב-0.5%. לדבריו, "עליית המדד צפויה להיתמך בגורמים העונתיים, בעיקר בעלייה במחירי הטיסות והנופשים, ובמידה פחותה במחירי ההלבשה וההנעלה, המזון והפירות והירקות. כמו כן, בדומה למדד מרץ, צפויה תרומה גבוהה יחסית לעליית המדד מצד מחירי הדלקים, שעלו באפריל ב-20 אגורות לליטר על רקע מגמת עליית מחיר הנפט בעולם".

 

אלכס זבז'ינסקי, כלכלן ראשי במיטב דש, צפה עלייה של 0.6%. "מדד חודש אפריל הוא בדרך כלל גבוה מהסיבות העונתיות. השנה מתווספות להתייקרויות העונתיות גם עלייה במחיר הדלק ועלייה צפויה במחירי המכוניות בגלל 'המס הירוק'. הסיבות העונתיות הן: נסיעות לחו"ל בחגים, עליות מחירים לאירועי תרבות בחגים, התייקרות עונתית בביגוד (מעברי עונות), שכר דירה ומזון לקראת החגים".

 

אמיר כהנוביץ', הכלכלן הראשי של אקסלנס, העריך כי מדד המחירים יעלה ב-0.4%. "אם תחזית זו תתממש ביחס למדד אפריל, זה יעלה את האינפלציה בישראל 12 חודשים לאחור מ-1.4% ל-1.5%. התחזית למדד אפריל נשענת בעיקר על התייקרות עונתית במוצרי הלבשה והנעלה, בשל תחילת מכירת פרטי קיץ, התייקרותו הידועה של מחיר הדלק, עליית מחירי הטיסות בשל חג הפסח והתייקרויותיהם של חלק מדגמי הרכב בשל יישום שינויים במס הירוק. מצד שני, שני סעיפים במדד - דיור ופירות וירקות, רשמו במדדים האחרונים עליות חריגות ולכן הם בסיכון גבוה לתיקון כלפי מטה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים