שתף קטע נבחר

תנובה מסלימה את המאבק בכחלון: פנתה לעליון בדרישה להוציא לו צו בזיון ביהמ"ש

באופן חסר תקדים דורשת יצרנית המזון לאלץ את שר האוצר לחתום על צו עדכון מחירי החלב בפיקוח, למרות סירובו - בהתאם להכרעת בג"ץ. שלשום מסר היועמ"ש מנדלבליט לכחלון כי לא יוכל להגן על סירובו לחתום על הצו

יומיים לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה הודיע לשר האוצר כי לא יוכל להגן על סירובו לחתום על צו עדכון מחירי החלב בפיקוח בהתאם להכרעת בג"ץ - תנובה מסלימה את המאבק. חברת המזון הגדולה בישראל הגישה הערב (ד') לבית המשפט העליון בקשה דחופה לקיום פסק דין, בו טענה כי החלטתו של משה כחלון שלא לחתום על התיקון לצו הפיקוח היא החלטה מכוונת ומודעת, ולכן הדרך היחידה לאלצו לחתום על הצו היא במתן צו לפי פקודת בזיון בית המשפט, אשר יורה לכחלון לחתום באופן מיידי על התיקון לצו הפיקוח.

 

היועמ"ש פנה לכחלון: חתום על הצו להעלאת מחירי החלב בפיקוח

תנובה עתרה לבג"ץ: דורשת לייקר מוצרי חלב בפיקוח

מוצרי החלב בפיקוח יתייקרו ב-3.4%; תנובה: נדחה ההתייקרות לאחרי פסח

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

כדי להוכיח את התעלמותו של כחלון מהכרעת הדין של בג"ץ לפני כחודשיים וחצי, הציגה תנובה למעלה מ-10 צווים עליהם חתם השר במהלך התקופה. לפני יומיים, כאמור, אביחי מנדלבליט כתב לכחלון כי עליו לחתום על הצו: "אני רוצה להביא לידיעתך כבר כעת, כי לא אוכל להגן על עמדתה בדבר אי קיום פסק הדין".

   (צילום: צביקה טישלר)
משרדי חברת תנובה(צילום: צביקה טישלר)
 

משה כחלון בראיון באולפן YNET (צילום: אבי מועלם )
שר האוצר, משה כחלון(צילום: אבי מועלם )

מנדלבליט חשף במכתבו לכחלון את נסיונותיו הקודמים לגרום לשר לחתום על הצו: "עד כה טרם נחתם הצו על ידיך, וזאת על אף מספר פניות ותזכורות של הפרקליטות והיועץ המשפטי של משרדך אליך ופניתי אליך באותו עניין בפגישה שנערכה ב-30.4.19".

 

היועץ הדגיש במכתבו כי חלפו למעלה מחודשיים מאז ניתן פסק הדין וכחודש מהבחירות לכנסת ה-21, וכי יש למלא אחר החלטת בית המשפט ולחתום על הצו. "אין צריך לומר כי פסקי דין יש לקיים. החלטות בית המשפט המטילות על המדינה חיוב לבצע פעולה מסויימת, מקימות למדינה חובה שעליה לבצע בלא הרהור ובלא עיכוב".

 

ברקע הדברים, עתירת תנובה לבית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ ביולי החולף, כארבעה חודשים לאחר המלצת ועדת המחירים להעלות את מחירי מוצרי החלב שבפיקוח ב-3.4%. זאת בעקבות עלייה מתמשכת במחיר המטרה, אשר הסתכמה מאז תחילת 2017 בכ-6.6%. כחלון סירב לאמץ את המלצת הוועדה וניסה להוביל מהלך להסדר ענפי עם הרפתנים, שעשוי היה להוריד את מחיר החלב הגולמי. אלא שההסכם שנעשה בחטף וחייב תיקוני חקיקה שלא ניתן היה להשלים בשל פיזור הכנסת.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: אבי מועלם
שר האוצר, משה כחלון
צילום: אבי מועלם
מומלצים