שתף קטע נבחר

אישום נגד תוקף שגריר פולין: ירק עליו פעמיים והכה על רכבו

למרות ההתנצלות ולמרות הטענות על כך שמאבטח שגרירות פולין כינה אותו "יהודון", הגישה המשטרה כתב אישום נגד אריק לדרמן בן 65 שתקף את שגריר פולין: "פולני, פולני". השגריר בעדותו: "פתח את דלת המכונית וירק לעברי"

פרסום ראשון: אריק לדרמן בן 65 מהרצליה יעמוד לדין בעקבות תקיפת שגריר פולין בישראל מארק מגירובסקי. המשטרה הגישה היום (ה') כתב אישום נגדו, שממנו עלה שירק על השגריר שתיעד אותו. לדרמן מואשם בתקיפת השגריר ובאיומים על נהגו.

מארק מגירובסקי ()
"פתח את הדלת וירק לעברי". מגירובסקי

מכתב האישום שהוגש לבית משפט השלום בתל אביב עולה כי שלשום בשעה 13:11 לערך הגיע לדרמן אל שער השגרירות. השגריר ישב במושב האחורי. לדרמן, כך נטען, עמד במרכז נתיב הנסיעה ומנע את המשך נסיעתו של הרכב. בתגובה, צפר הנהג על מנת שיפנה את הנתיב וייאפשר את המשך נסיעתם אך הוא לא סר מן הדרך.

 

מיד לאחר מכן, ניגש לדרמן אל חלון הנהג, הכה בגג הרכב בחוזקה באמצעות ידו. השגריר הורה לנהג לבלום והחל לצלם בטלפון הנייד את הנאשם. לדרמן איגף את הרכב וניגש אל הדלת האחורית-ימנית לצדה ישב השגריר, פתח את הדלת וירק שתי יריקות על גופו של השגריר. אחרי המקרה סיפר השגריר ההמום כי לדרמן צעק וכל מה שהצליח להבין מהצעקות היו המילים "פולני, פולני".

 

יחד עם כתב האישום הגישה המשטרה בקשה לשחרר את לדרמן בתנאים מגבילים עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו. בבקשה שהגישה עו"ד של המשטרה, מפקחת ליה הרצוג, נרשמה עדותו של השגריר הפולני: "הנהג שלי צפר כדי שיזוז, אבל הוא לא זז ובתגובה האדם הגיע לצד הנהג ונתן מכה חזקה עם היד על גג המכונית. התקדם, פתח את הדלת וירק לעברי".

שגרירות פולין תל אביב ארכיון 2018 (צילום: shutterstock)
שגרירות פולין בתל אביב(צילום: shutterstock)

גם נהגו של השגריר העיד: "הוא הלך מולינו ולא זז מהכביש אז צפרתי לו. הוא הסתכל על הרכב ועל לוחית הזיהוי, שם את ידיו על הרכב כדי שלא נזוז ונתן מכה חזקה לרכב. הוא הלך לצד של השגריר פתח את הדלת וירק עליו". בחקירתו, כך לפי המשטרה, הודה לדרמן במעשיו ואמר: "ראיתי את לוחית הזיהוי הלבנה כשהוא יצא משער השגרירות, 'ירקתי בבוז"'.

 

בבקשת המשטרה נכתב עוד כי "על המשיב מקימים עילת מעצר סטטוטרית מסוג מסוכנות לציבור בפרט למתלוננים, עובדי השגירות הפולנית. עילה זו מתחזקת נוכח מצבו של המשיב כשפי שהוא עצמו מפרט אודותיו: 'הרגשתי סערת רגשות'". המשטרה ביקשה גם להרחיק את לדרמן מהשגרירות מרחק של קילומטר לפחות לאסור עליו ליצור קשר עם עובדי השגרירות.

 

אתמול התנצל לדרמן על מעשיו. במכתב שפרסם הוא טען כי "משפחתי חוותה את תלאות השואה בפולין ופנייתי לשגרירות הייתה בענייני השבת רכוש. במסגרת הפנייה נתקלתי ביחס מכפיש מצד אחד מעובדי השגרירות, אשר כינה אותי בשפה הפולנית בכינוי יהודון. האמירה עוררה בי תחושות קשות מאוד"

 

 

לדרמן הדגיש כי הוא "מבקש להבהיר כי בוודאי לא ידעתי על זהותו של יושב הרכב או תפקידו ובוודאי שלא ידעתי ששגריר פולין בישראל נמצא ברכב. בעקבות זאת, אבקש להביע את התנצלותי הכנה על שאירע ואף ביקשתי מבאי כוחי לפנות למשרדי השגרירות בבקשה להתנצל בפני השגריר. אני מקווה שבכך האירוע יבוא לכדי סיום ויישמר בפרופורציות המתאימות".

 

ראש ממשלת פולין מתיאוש מורבייצקי גינה בחריפות את תקיפת שגריר ארצו בישראל. "אני מודאג מאוד מהמתקפה הגזענית על השגריר מגירובסקי. פולין מגנה נחרצות את המעשה האלים הזה, המונע משנאת זרים", כתב מורבייצקי. הוא הוסיף כי "אסור לקבל מקרי אלימות נגד דיפלומטים, או כל אזרח אחר".

 

שגרירת ישראל בוורשה אנה אזרי אף זומנה אתמול לשיחת הבהרה במשרד החוץ הפולני בעקבות תקיפת השגריר, ודובר משרד החוץ עמנואל נחשון הגיב למורבייצקי וכתב: "ישראל מזועזעת מהתקיפה ועומדת מאחורי השגריר הפולני. משטרת ישראל חוקרת את המקרה. נעדכן את חברינו הפולנים. מדובר בנושא בעל חשיבות עליונה עבורנו, ואנו מחויבים לביטחונם של הדיפלומטים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שגריר פולין בישראל מארק מגירובסקי
מומלצים