שתף קטע נבחר

אם המחבל מברקן הורשעה: "לא פעלה באופן סביר למניעת הפיגוע"

אמו של אשרף נעאלווה הורשעה באי מניעת הפיגוע בברקן, למרות שבנה אמר לה כי בכוונתו להפוך ל"שהיד". נשיאת בית המשפט הצבאי: "ערך חיי אדם גובר במקרה כזה על קשרי המשפחה". אביה של קים, שנרצחה בפיגוע: "נתבע אותה גם נזיקית וכספית על הנזק שעשתה"

 

קים יחזקאל וזיו חג'בי (צילום: יריב כץ)
הנרצחים בפיגוע, קים לבנגרונד-יחזקאל וזיו חג'בי(צילום: יריב כץ)

בית המשפט הצבאי שומרון הרשיע היום (ה') את אמו של אשרף נעאלווה, המחבל שביצע את הפיגוע הרצחני באזור התעשייה ברקן לפני כשבעה חודשים, באי מניעת הפיגוע. בהחלטתה כתבה נשיאת בית המשפט הצבאי כי "ערך חיי אדם גובר במקרה כזה על קשרי המשפחה". בפיגוע באזור התעשייה ברקן נרצחו קים לבנגרונד-יחזקאל וזיו חג'בי ז"ל.

 

האם הורשעה מכיוון שידעה על כוונות בנה לבצע פיגוע ולא עצרה בידו. מכתב האישום עלה כי היא שמעה אותו יורה סמוך לביתם, ובהמשך אף אמר לה כי מאס בחייו וציין כי בכוונתו להפוך ל"שהיד". נעאלווה הזהיר את אמו שהצבא עלול לערוך חיפושים בביתם בשל כך, וזו עדכנה את בעלה. כמו כן, האם ניסתה להזהיר את בנה, אך לא מסרה הודעה לאף גורם ולא פעלה באופן סביר למניעת הפיגוע.

 

 

בהחלטתה הסבירה הנשיאה כי "לא ניתן להסתפק במעשה מן הפה שאין בכוחו למנוע את העבירה המתוכננת. נדרש מעשה בעל פוטנציאל ממשי למנוע את העבירה, וצריך שהוא יהיה חיצוני למתכנן העבירה. הווה אומר כי אין די בניסיון לשכנע את מבצע העבירה המיועד לחדול ממעשיו או באזהרתו".

 

כמו כן, היא ציטטה ממאמרו של פרופ' מרדכי קרמניצר: "במציאות שבה טרור המתאבדים אינו חיזיון נדיר, קשה להניח כי הפסיקה הייתה מוכנה לפטור מאחריות פלילית לאדם שחשד בדבר מזימה לבצע פיגוע התאבדות, נמנע מלברר את החשד ואף נמנע מלדווח על אודותיו. האם ערך החיים של הקורבנות אינו עולה עשרות מונים על חירות הפעולה, על אי הנוחות ועל הקושי הנפשי של החושד?".

 

 

תיעוד המחבל אשרף נעאלווה נמלט מזירת הפיגוע ()
נעאלווה. האם הורשעה באי מניעת הפיגוע

 

הריסת בית מחבל אשרף נעאלווה פיגוע ברקן  (צילום: רויטרס)
הריסות בית המחבל(צילום: רויטרס)

הריסת בית מחבל אשרף נעאלווה פיגוע ברקן  (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

בסוף החלטתה נימקה הנשיאה כי "למעשיה של הנאשמת, אשר הזהירה את בנה ודיווחה לאב, לא היה כוח ממשי למנוע ממי שנחוש לאבד את חייו תוך כדי פגיעה בישראלים ומחזיק בידו נשק מלבצע את זממו. זאת עוד, הנאשמת לא ביקשה מהאב לקחת את נשקו של הבן או לדווח עליו, ואף לא בדקה עמו מה עשה בעניין. לא היה במעשיה אופן סביר כדי למנוע את הוצאתה לפועל של מזימת בנה, ועל כן יש להרשיעה".

 

רפי לבנגרונד, אביה של קים ז"ל אמר: "אנחנו שמחים שהרשיעו את אם המחבל, ומקווים שהעונשים שהיא תקבל יהיו בהתאם להרשעה. היא ידעה שהיא אשמה באי מניעת פשע, וידעה בדיוק מה בנה עמד לעשות. אנחנו נתבע אותה גם נזיקית וכספית על הנזק שהיא עשתה".

זירת החיסול (צילום: רויטרס)
זירת חיסול המחבל(צילום: רויטרס)

הוא הוסיף: "אנחנו רוצים לדרוש גם את הבית. במקום שיהרסו אותו, שיעבירו אותו אלינו יחד עם הכסף שמדינת ישראל מעבירה לרשות הפלסטינית ואבו מאזן מחלק למשפחות. אנחנו נשתמש בו במקומן".

 

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו, המייצג את משפחות הנרצחים, מסר: "היא לא עשתה מה שמוטל עליה כדי לעצור את זה, וגם כשאמרה לו לא לבצע את הפיגוע זה נבע מתוך פחד על הבית שלה. המשפחה שגידלה את המחבל היא חלק מהסיפור הזה. הם לא מצטערים על מה שקרה, לא אכפת להם ממות יהודים".

 

בתוך כך, עו"ד בלייכר פנה לבית המשפט בבקשה להחמיר את עונשה של האם: "אנחנו צריכים להילחם בטרור, וחושבים שבית המשפט יהיה חייב להחמיר בעונשה. החמרה בעונש פירושה הצלת חיים של כולנו. צריך להרתיע גם את סביבת הטרור, זו הדרך היחידה לעצור אותו".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחבל בורח מזירת הפיגוע עם נשקו
מומלצים