שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  משחתות אמריקניות חצו מצר ליד איראן; "טילים איראניים הועברו לסוריה"

  המשחתות חצו את מצרי הורמוז ונכנסו למפרץ הפרסי. במקביל, ב"גרדיאן" דווח שמשלוח טילים איראני חמק מהמודיעין הישראלי והגיע לסוריה. בעיתון דיווחו גם שמפקד כוח קודס קאסם סולימאני הורה למיליציות בעיראק "להתכונן למלחמת פרוקסי"

  המשחתת
  המשחתת האמריקנית "מקפול" שחצתה את מצר הורמוז(צילום: הצי האמריקני)

  שתי משחתות אמריקניות חצו אמש (יום ה') את מצרי הורמוז ונכנסו למפרץ הפרסי. כך מסרו הלילה (יום ו') פקידים בממשל האמריקני ל"וול סטריט ג'ורנל". הדיווח מגיע על רקע המתיחות העמוקה בין וושינגטון לטהרן, בעקבות איומי טהרן להעשיר אורניום ברמה גבוהה והחשש שבכוונתה ליזום מתקפה נגד כוחות ארה"ב באזור או נגד בעלות בריתה. במקביל, ב"גרדיאן" דווח הלילה, מפי גורמים דיפלומטיים באזור, כי ההערכה היא שמשלוח טילים איראניים הצליח להגיע בשבוע שעבר בהצלחה לדמשק בסוריה, דרך המעבר היבשתי במחוז אנבר שבעיראק. זאת, תוך שמבריחיו הצליחו לחמוק מהמודיעין הישראלי והאמריקני.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  חציית שתי המשחתות "מקפול" ו"גונזלס" את מצרי הורמוז, דווח עוד, עברה ללא אף תקרית חריגה. "זה היה אחד המעברים השקטים ביותר שראינו זה זמן רב", אמר גורם ביטחוני ל"וול סטריט ג'ורנל". פעמים רבות מנסות סירות וספינות איראניות לאתגר את חיל הים האמריקני, אם כי ללא עימות פיזי של ממש. בימים האחרונים, בשיאה של המתיחות באזור, איימו בכירים שונים באיראן על הספינות האמריקניות, והכריזו כי "תמו ימי האמריקנים במפרץ הפרסי".

   

  טראמפ: מקווה שלא תהיה מלחמה עם איראן    (צילום: רויטרס)

  טראמפ: מקווה שלא תהיה מלחמה עם איראן    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   (צילום: AP, Petty Officer 3rd Class Darion Chanelle Triplett/U.S. Navy)
  נושאת המטוסים אברהם לינקולן בדרכה לאזור(צילום: AP, Petty Officer 3rd Class Darion Chanelle Triplett/U.S. Navy)

  מפת מצר הורמוז והמפרץ הפרסי ()

  הגעתן של המשחתות מגיעה גם ימים ספורים לאחר מתקפת החבלה נגד מכליות נפט בנמל פוג'יירה שבאיחוד האמירויות, בכניסה למצר הורמוז – פעולה שמאחוריה לפי החשד במערב עומדים איראן ושליחיה.

   

  בפנטגון אמרו כי ייתכן שעיבוי הכוחות האמריקניים באזור, אחרי שארה"ב שלחה לקרבת איראן את נושאת המטוסים "אברהם לינקולן" לצד מפציצים מסוג B-52, הצליח להרתיע את איראן. "החלק של ההרתעה מתקדם די טוב מבחינתנו", אמר הגורם הביטחוני ששוחח עם ה"וול סטריט ג'ורנל". בעיתון דיווחו הלילה עוד, על בסיס מודיעין שאספו האמריקנים, כי ייתכן שהפעולות האיראניות שהעלו את רמת החשש בארה"ב - נבעו דווקא מחשש מקביל בטהרן ממתקפה אמריקנית. בעיתון ציינו, עם זאת, כי מדובר ב"פרשנות אחת" למידע המודיעיני.

   

  "סולימאני הורה להתכונן למלחמת פרוקסי"

  בתוך כך, ב"גרדיאן" דיווחו אמש כי קאסם סולימאני, מפקד "כוח קודס" של משמרות המהפכה שאחראי על מבצעים מחוץ לאיראן, נפגש לאחרונה עם המיליציות השיעיות בעיראק שנתמכות על-ידי טהרן, והורה להם "להתכונן למלחמת פרוקסי" - מלחמה באמצעות שליחים. באותו דיווח צוין גם משלוח הטילים האיראניים שהועבר כאמור, לפי הערכת גורמים דיפלומטיים באזור, לסוריה בשבוע שעבר.

  קאסם סולימאני (צילום: MCT)
  "להתכונן למלחמת פרוקסי". מפקד "כוח קודס" האיראני, קאסם סולימאני(צילום: MCT)

  שני גורמי מודיעין אנונימיים מסרו לעיתון כי הפגישה נערכה לפני כשלושה שבועות ביוזמת סולימאני, וכי הטון שנשמע בה היה שונה וחריף יותר מאשר בפגישות דומות שערך עם המיליציות השיעיות בעבר. "זו לא הייתה ממש קריאה למלחמה, אבל לא רחוק מזה", אמר אחד הגורמים לעיתון הבריטי.

   

  הפגישה, דווח, הגבירה את החשש בקרב דיפלומטים אמריקנים, בריטים ועיראקים, מכך שעיראק תהפוך לזירה נוספת לסכסוך בין וושינגטון לטהרן. הפגישה, דווח עוד, הייתה אחת הסיבות להחלטת ארה"ב להחזיר מעיראק את כל אנשי הסגל הדיפלומטי שנוכחותם שם אינה הכרחית.

  מצעד צבאי באיראן (צילום: AFP)
  "משלוח טילים איראני לדמשק חמק מהמודיעין הישראלי". טילים במצעד צבאי באיראן, ארכיון(צילום: AFP)

  טרם הדיווח ב"גרדיאן", גורמים אמריקנים רשמיים אמרו כי ההחלטה להסיג את הצוות הדיפלומטי נובעת מ"איום אמיתי ומיידי", שיש לו "קשר ישיר לאיראן". גם בריטניה העלתה את רמת הכוננות לכוחותיה במדינה, על אף שתחילה סתר גנרל בריטי בכיר את טענת ממשל טראמפ לחשש גבוה למתקפה באזור.

    

  טראמפ: מקווה שלא תהיה מלחמה

  אתמול, שב וניסה הנשיא האמריקני דונלד טראמפ להרגיע את רוחות המלחמה מול איראן, והביע "תקווה" שלא תפרוץ מלחמה כזו. במקביל, אמרו אמש גורמים אמריקנים ל"ניו יורק טיימס" שטראמפ אמר לשר ההגנה שלו בפועל, פטריק שנהאן, כי אין לו עניין בעימות עם טהרן.

  נשיא ארה
  טראמפ. לא מעוניין בעימות צבאי(צילום: Getty Images)

  טראמפ חושש מעימות צבאי עם איראן, והתחייב שלא להיגרר למלחמות יקרות מעבר לים. הוא מעוניין לפתור את המשבר עם טהרן בדרכים דיפלומטיות ולשוחח עם ההנהגה האיראנית. לפי כלי התקשורת בארה"ב הנשיא מתוסכל מההתבטאויות של היועצים הבכירים שלו בנושא האיראני, בראשם היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון – וחושש שהתנהגותם עלולה להוביל לעימות צבאי עם איראן.

   

  נשיא ארה"ב אמר השבוע שהוא בטוח שבסופו של דבר איראן תרצה לדבר עם ארה"ב. הוא הכחיש דיווח ולפיו ארה"ב נערכת לעימות צבאי, ושבכירים בממשל האמריקני דנו בתוכנית צבאית שכוללת שליחת כוח של 120 אלף חיילים למזרח התיכון, כדי להתמודד עם התקפה איראנית או ניסיון איראני להאיץ את פיתוח הנשק הגרעיני. הוא אמר שיהיה מוכן בהחלט לשלוח חיילים, אך לדבריו "אין לנו תוכניות כאלו כעת, ואם יהיו לנו נצטרך הרבה יותר כוחות ממה שפורסם".

  עלי חמינאי (צילום: MCT)
  "לא תהיה מלחמה עם ארה"ב". מנהיגה העליון של איראן, עלי חמינאי(צילום: MCT)

  השבוע אמר המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי כי לא תהיה מלחמה בין וושינגטון לטהרן, למרות המתיחות בין השתיים סביב יכולותיה הגרעיניות של טהרן ותוכנית הטילים שלה.

   

  טון שונה מעט השמיע בהמשך מפקד משמרות המהפכה של איראן, חוסיין סלאמי, שאמר כי איראן נמצאת "בשיאו של עימות כולל עם האויב". לפי סוכנות הידיעות האיראנית "פארס", אמר שלשום הגנרל האיראני כי "הרגע הזה בהיסטוריה, כיוון שהאויב נכנס לשדה העימות איתנו בכל העוצמה האפשרית, הוא הרגע המכריע ביותר של המהפכה האיסלאמית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: הצי האמריקני
  אחת המשחתות שחצתה את מצר הורמוז
  צילום: הצי האמריקני
  מומלצים