שתף קטע נבחר

פולין: פיצויים ליהודים על השואה – ניצחון להיטלר

רה"מ מטאוש מורבייצקי שב והצהיר כי לא יסכים לשלם פיצויים ליהודים: "זה לא יקרה כל עוד אנחנו בשלטון". הוא הוסיף כי אם תתקבל דרישה כזאת במסגרת החוק האמריקני להשבת רכוש יהודי – "נשלח אותה לברלין"

ראש ממשלת פולין מטאוש מורבייצקי שב והצהיר היום (א') כי לא יסכים לשלם פיצויים ליהודים על תקופת השואה, ואמר שתשלום כזה יהיה ניצחון להיטלר לאחר מותו. "אומרים לנו שפולין צריכה לשלם פיצוי. אנחנו אומרים שאנחנו לא מסכימים וזה לא יהיה כל עוד אנחנו בשלטון", אמר מורבייצקי בעצרת בחירות של מפלגתו בלודז'. "עושים לנו עוול. אנחנו הקורבן ואנחנו צריכים לקבל פיצוי".

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

הפגנה פולין נגד פיצויים ל יהודים שואה (צילום: רויטרס)
"אנחנו הקורבן". הפגנה בפולין נגד פיצויים ליהודים(צילום: רויטרס)
 

מורבייצקי הוסיף כי הדרישה מפולין לשלם פיצוי על תקופת מלחמת העולם השנייה "מנוגדת לדין הבינלאומי ותהווה ניצחון של היטלר לאחר מותו". לדבריו, אם ורשה תקבל דרישה לשלם פיצויים ליהודים במסגרת החוק האמריקני, "נשלח אותה לברלין". לאחרונה החריף המשבר בין פולין וישראל סביב סוגיית השבת הרכוש היהודי. בשבוע שעבר ביטל משרד החוץ הפולני ביקור של משלחת מישראל בוורשה, משום שביקשה לדון בנושא. 

 

כעסו של מורבייצקי הוא על הלחץ שמפעילה ארה"ב על ארצו לפצות יהודים שמשפחותיהם איבדו את רכושן במהלך השואה. הכעס מתמקד בחוק 447 האמריקני, הנושא גם את השם "חוק צדק היום לניצולים שלא פוצו". החוק מחייב את מחלקת המדינה בארה"ב לדווח לקונגרס האמריקני על ההתקדמות שעשו עשרות מדינות שחתמו ב-2009 על הצהרת טרזין, בהן פולין, האמורה להסדיר את השבתם של נכסים שהוחרמו במלחמת העולם השנייה על-ידי גרמניה הנאצית ומדינות אחרות. ההצהרה כוללת גם סעיפים הנוגעים להעברת רכוש שהיה בעבר בבעלות יהודים שאין להם כיום יורשים חוקיים אל ניצולי שואה הזקוקים לסיוע כספי.

בנימין נתניהו ומתיאוש מורבייצקי (צילום: EPA)
"עושים לנו עוול". מורבייצקי(צילום: EPA)

פולין הייתה ביתה של אחת הקהילות היהודיות הגדולות ביותר באירופה לפני השואה, והקהילה הזו נמחקה כמעט לגמרי אחרי שהנאצים כבשו את פולין והקימו בה מחנות השמדה כגון אושוויץ-בירקנאו. "מפלגת החוק והצדק", המפלגה הלאומנית השולטת כעת בפולין, טוענת שפולין עצמה הייתה קורבן במלחמת העולם השנייה ושלכן אין להטיל עליה מחויבויות כלכליות כלשהן.

 

לפני כשבוע, אלפי בני אדם, בהם פעילי ימין קיצוני רבים, צעדו לעבר שגרירות ארה"ב בוורשה במחאה על החוק האמריקני. המפגינים, שיצאו לדרך מלשכת ראש הממשלה הפולני, הניפו כרזות שעליהן נכתב בין השאר "לפולין אין שום חובות" ו"לא לתעשיית השואה".

 

 

 

הפגנה פולין נגד פיצויים ל יהודים שואה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הפגנה פולין נגד פיצויים ל יהודים שואה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הפגנה פולין נגד פיצויים ל יהודים שואה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הלאומנים טוענים שאין זה הוגן לבקש מפולין לפצות קורבנות יהודים כשפולין עצמה מעולם לא קיבלה פיצוי הולם מגרמניה. "למה אנחנו צריכים לשלם היום כסף כשאף אחד לא נותן לנו כלום?", שאל קאמיל בן ה-22, אחד המשתתפים בהפגנה. "האמריקנים חושבים רק על האינטרסים היהודיים ולא על האינטרסים הפולניים".

 

פולין מתכוננת בימים אלה לבחירות לפרלמנט האירופי, שייערכו ב-26 במאי, ולבחירות לפרלמנט הפולני, שייערכו בסתיו הקרוב. מפלגת החוק והצדק צועדת ביתרון ברוב הסקרים לקראת הבחירות לפרלמנט האירופי. היא הצליחה לגבש קואליציה רחבה של מצביעים שמרנים, אבל מבקריה מאשימים אותה מנגד בהעלמת עין מסכנת הימין הקיצוני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הפגנה נגד פיצויים ליהודים
צילום: רויטרס
מומלצים