שתף קטע נבחר

עיראק: רקטה התפוצצה ליד שגרירויות זרות בבגדד

צבא עיראק מסר כי הרקטה התפוצצה במרכז המתחם המבוצר שבמרכז הבירה, בו שוכנים מבנים ממשלתיים ושגרירויות זרות, כולל שגרירות ארה"ב. עוד נמסר כי אין נפגעים. בשבוע שעבר החליטה ארה"ב להחזיר דיפלומטים מעיראק מחשש שמילציות יתקפו גורמים אמריקניים בהוראת איראן

רקטה נורתה הערב (א') לעבר ה"אזור הירוק" שבמרכז בגדד, בירת עיראק. במקום שוכנים מבנים ממשלתיים ושגרירויות זרות, כולל שגרירות ארה"ב. בהצהרה של הצבא נמסר כי הרקטה התפוצצה במרכז המתחם המבוצר, וכי אין נפגעים.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

בעקבות שיגור הרקטה, אזעקה הופעלה ב"אזור הירוק". כלי תקשורת מקומיים דיווחו על פיצוצים שנשמעו באזור. לא דווח על נזק. לפי דיווחים, כוחות הביטחון העלו את רמת הכוננות ונמצאים באזור. כוחות מיוחדים של המשטרה מצאו משגר רקטות שעל פי החשד שימש לירי לעבר מתחם השגרירויות. המשגר נמצא ברובע אל-סינא שבמערב בגדד. המשטרה סגרה את האזור.

עיראק הפגנות בבצרה נגד השלטון ואיראן (צילום: AFP)
הרקטה התפוצצה במרכז המתחם המבוצר. ארכיון(צילום: AFP)

בשבוע שעבר הודיעה מחלקת המדינה האמריקנית כי הורתה להשיב הביתה את כל אנשי הסגל הדיפלומטי הלא חיוניים מהשגרירות בבגדד ומהקונסוליה בעיר אירביל, שבכורדיסטן העיראקית. אחרי ההודעה האמריקנית הכריזו גרמניה והולנד כי הן משעות את האימונים שמעבירים אנשיהן לחיילים בעיראק.

 

גורמים אמריקניים רשמיים אמרו כי ההחלטה נבעה מ"איום אמיתי ומיידי" שיש לו "קשר ישיר לאיראן". גורם במחלקת המדינה האמריקנית הסביר שהעניין קשור לפעילות של מיליציות עיראקיות הפועלות בהנחיית משמרות המהפכה של איראן. כשנשאל אם טהרן הייתה מעורבת באיומים האלה השיב גורם אחר: "זה קשור ישירות לאיראן, שלל איומים קשורים ישירות לאיראן".

  (צילום: EPA)
נושאת המטוסים לינקולן שארה"ב קירבה לעבר איראן(צילום: EPA)

החזרת הדיפלומטים האמריקנים מעיראק, שכנתה השיעית של איראן, באה כשברקע מתיחות עמוקה בין וושינגטון לטהרן על רקע איומי האיראנים לחזור להעשיר אורניום לרמה גבוהה. למתיחות הזו, שכבר גרמה לארה"ב לקרב נושאת מטוסים לאיראן, תרמו החבלה במכליות נפט סעודיות באיחוד האמירויות, פעולה שיש חשד כבד כי איראן ושליחיה עומדים מאחוריה, וכן הפגיעה בצינור נפט בסעודיה במתקפת מל"טים של המורדים החות'ים מתימן, בעלי בריתה של טהרן.

 

העברה של אנשי סגל דיפלומטי היא דבר שנעשה לעתים קרובות בעתות מתיחות, אבל מה בדיוק גרם לאמריקנים להוציא אותם מעיראק כעת – זו שאלה שהתשובה עליה אינה ברורה. לפני כשבועיים אמרו גורמים אמריקניים רשמיים כי זיהו הכנות איראניות להתקפות אפשריות על כוחות אמריקניים ועל אינטרסים אמריקניים במזרח התיכון, אבל וושינגטון לא פירטה מהו האיום.

 

ב"גרדיאן" הבריטי דווח בסוף השבוע כי קאסם סולימאני, מפקד "כוח קודס" של משמרות המהפכה שאחראי על מבצעים מחוץ לאיראן, נפגש לאחרונה עם המיליציות השיעיות בעיראק שנתמכות על-ידי טהרן, והורה להן "להתכונן למלחמה". שני גורמי מודיעין אנונימיים מסרו כי הפגישה נערכה לפני כשלושה שבועות ביוזמת סולימאני, וכי הטון שנשמע בה היה שונה וחריף יותר מאשר בפגישות דומות שערך עם המיליציות השיעיות בעבר. "זו לא הייתה ממש קריאה למלחמה, אבל לא רחוק מזה", אמר אחד הגורמים לעיתון הבריטי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אין נפגעים ולא דווח על נזק. ארכיון
צילום: AFP
מומלצים