שתף קטע נבחר

גוגל נגד וואווי: תגביל את הגישה לאנדרואיד

ענקית הטכנולוגיה ביטלה את הרישיון של היצרנית הסינית למערכת ההפעלה בעקבות צו נשיאותי. המשמעות: וואווי תקבל גישה לגרסה בסיסית של אנדרואיד בלבד, השירותים המרכזיים של גוגל ייעדרו ממכשירים עתידיים. גם אינטל, קוואלקום ויצרניות שבבים נוספות מנתקות את הקשרים עם וואווי

וואווי מאבדת גישה לשירותי גוגל  במסגרת מלחמת הסחר בין ארצות הברית לסין: בעקבות צו נשיאותי שמטיל מגבלות על שיתוף טכנולוגיה עם ענקית התקשורת הסינית, משכה גוגל את רישיון האנדרואיד של החברה. הצעד, שהשלכותיו על בעלי טלפונים של וואווי לא יהיו מיידיות, עלול להביא לפגיעה ארוכת טווח ביכולת של החברה לשווק את המכשירים שלה מחוץ לסין.

 

משרדי וואווי וגוגל (צילום: shutterstock)
משרדי וואווי וגוגל(צילום: shutterstock)

 

למרות היותה של אנדרואיד מערכת הפעלה בקוד פתוח, הגרסה שמופצת ברוב מכשירי הטלפון הנמצאים בחנויות כיום מגיעה עם רישיון נוסף שמאפשר ליצרנית להשתמש בשירותים דוגמת חנות האפליקציות של גוגל, גוגל מפות וג'ימייל. הרישיון הזה הוא שנפגע כשהממשל האמריקאי הוסיף את וואווי לרשימה של יישויות המהוות סיכון לביטחונה של ארצות הברית. חברות אמריקאיות שרוצות לספק טכנולוגיה לחברות ואנשים הנמצאים ברשימה, נדרשות לקבל לכך אישור ממשרד הכלכלה.

 

מידת ההשפעה של הפגיעה עדיין מתבררת. בגוגל מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס, אשר הייתה הראשונה לדווח על המהלך, כי שירותי החברה, וכן ההגנות של מנגנון Play Protect, ימשיכו לפעול על מכשירי וואווי קיימים. עם זאת, לא ברור אם וואווי תוכל לעדכן את מכשיריה בגרסאות חדשות של אנדרואיד בקצב סביר. הסתמכות רק על גרסת הקוד הפתוח של אנדרואיד כנראה תאט את העבודה, היות ועד עכשיו וואווי קיבלה גישה לגרסאות אנדרואיד לפני שהפכו לזמינות וכן זכתה לשיתוף פעולה מגוגל בהתאמתן למכשיריה.


נשיא ארה
טראמפ. צו נשיאותי נגד וואווי(צילום: רויטרס)

 

גוגל אינה היחידה שנדרשת כעת לצמצם את התמיכה שלה בוואווי. סוכנות הידיעות בלומברג דיווחה אמש כי יצרניות השבבים אינטל, קוואלקום, ברודקום ו-Xilinx כבר הודיעו לעובדיהן כי הן צפויות להפסיק אספקה של רכיבים ותוכנה לוואווי לעת עתה. לפי הדיווח, החברה הסינית התכוננה לתרחיש הזה כבר מאמצע 2018: גורמים הבקיאים בנושא סיפרו כי היא אגרה מספיק רכיבים שיספיקו לה לשלושת החודשים הבאים לפחות, ובמקביל המשיכה לעבוד על פיתוח שבבים משלה.

 

השוק הישראלי עלול להיפגע 

בשנה האחרונה שמה וואווי דגש הסברתי ניכר על שיווק מכשיריה ככאלה שכוללים בעיקר טכנולוגיה סינית, וניסיון למתג את החומרה שלה כטובה ביותר בתעשייה. מכשירי דגל כמו מייט 20 פרו ו- P30 פרו הציגו ביצועים תחרותיים מאוד, ואף הובילו בפרמטרים כמו צילום.

 

וואווי P30 פרו (צילום: shutterstock)
וואווי P30 פרו. ביצועים תחרותיים(צילום: shutterstock)

 

השוק היחידי שבו הפגיעה צפויה להיות מינימלית הוא זה הסיני, שם שירותי גוגל אינם זמינים באופן רשמי גם ככה. עם זאת, בוואווי מדברים בפתיחות על כך שהחברה התכוננה לאפשרות של פגיעה בשרשרת אספקת התוכנה שלה, ועובדת כבר מספר שנים על גרסת אנדרואיד משלה. זו משתמשת בגרסת הקוד הפתוח שאליה ארה"ב לא יכולה לחסום לוואווי את הגישה, ומלבישה עליה שירותים של הענקית הסינית עצמה.

 

השינויים בשוק הסמארטפונים ()
כך נראה הזינוק של וואווי במכירות

 

אך ההחלטה בהחלט עלולה לפגוע בה בשווקים אחרים, כולל זה הישראלי. מכשיר דגל חדש - וואווי משיקה כאלה פעמיים בשנה - שלא כולל גישה למפות של גוגל ומסתמך על חנות אפליקציות של וואווי בלבד, יהיה בהכרח פחות תחרותי בשוק שהתרגל לצרוך את השירותים האלה בטלפונים שלו. בנוסף, עתידם של עדכוני אבטחה מבית גוגל למכשירי אנדרואיד של וואווי אינו ברור גם כן.

 

מלחמת סחר

המאבק בין הממשל האמריקני לבין וואווי התלהט בשנים האחרונות, בעיקר על רקע מלחמת הסחר הגדולה יותר בין וושינגטון לבייג'ינג וניסיונה של ענקית התקשורת הסינית להיות שחקן משמעותי בשוק תשתיות הדור החמישי של התקשורת הסלולרית. בממשל האמריקאי, שבו חוששים מפני הקשר של וואווי לממשל, נקטו בשורה של צעדים שמטרתם למנוע רכישת ציוד וואווי על ידי חברות אמריקאיות. גם מכשירי הסלולר של החברה אינם משווקים כיום ברשתות הסלולר בארה"ב.

 

בו בזמן, וואווי היא כיום אחת מיצרניות הסלולר בעלות קצב הצמיחה הגבוה ביותר בעולם: נתח השוק שלה עלה בארבע השנים האחרונות מ-5 ל-17 אחוזים על פי נתוני חברת המחקר Counterpoint. היא כיום חברת הסלולר השנייה בגודלה בעולם מבחינת היקף הייצור, אחרי סמסונג.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
גוגל נגד וואווי
צילום: shutterstock
מומלצים