שתף קטע נבחר

בקרוב אצלכם: החידושים של אנדרואיד Q

הגרסה העשירית של מערכת ההפעלה תביא לסמארטפונים שלכם כמה פיצ'רים חדשים ומשמעותיים: עדכוני אבטחה ישירות מגוגל, תמלול וידיאו בזמן אמת, חסימת אפליקציות לפרקי זמן מוגדרים וכלים לבקרה הורית. ומה יהיה שמה המלא של אנדרואיד 10? תחשבו על קינוחים שמתחילים באות Q

מתישהו בחודשים הקרובים גוגל תלחץ על כפתור - וגרסה 10 של מערכת ההפעלה שלה לסמארטפונים, הידועה בשם אנדרואיד Q, תחל את המסע שלה למכשירים ברחבי העולם. גרסת בטא של ה-Q זמינה כבר היום עבור עשרות סמארטפונים, וגוגל חשפה לאחרונה כמה מהפיצ'רים החדשים והמשמעותיים שלה. שמה המלא של מערכת ההפעלה ייחשף כנראה צמוד להשקתה, ויש להניח כי בהתאם למסורת יקראו לה על שם קינוח כלשהו. אילו קינוחים מתחילים באות Q? לא הרבה. גוגל תצטרך להיות יצירתית מאוד הפעם.

 

 

בשנים האחרונות גרסה "גדולה" של אנדרואיד מושקת פעם בשנה, כמו iOS של המתחרה אפל. זו האטה מתחילת העשור הנוכחי, אז היו שנים שבהן הושקו כמה גרסאות, אך המעבר להשקות שנתיות לא מעיד על האטת קצב החידושים באנדרואיד. הם פשוט לא מגיעים רק כחלק מעדכון גדול, אלא בדרכים אחרות, ואחד הדגשים באנדרואיד Q הוא על צמצום התלות של גוגל בעדכונים השנתיים האלה.

 

מערכת הפעלה אנדרואיד (צילום: shutterstock)
על שם איזה קינוח יקראו לה הפעם?(צילום: shutterstock)

 

אחת הבעיות העיקריות של אנדרואיד מאז ומתמיד הייתה הפרגמנטציה: אלפי חברות משתמשות במערכת ההפעלה הזאת, שמגיעה למאות מיליוני מכשירים. בניגוד לאפל, שדואגת לדחוף עדכוני iOS לכל מכשיריה, האחיזה של גוגל באנדרואיד קטנה יותר. מי שמפיץ את השדרוגים ברוב המקרים הן היצרניות, לעיתים תוך שיתוף פעולה עם ספקית הסלולר המקומית שגם היא מאשרת את העדכון. התוצאה היא שגם כיום ישנם מכשירים שמתעדכנים לאט או מפסיקים לקבל תמיכה מהיצרנית זמן קצר יחסית אחרי השקתם.

 

גוגל הבינה את זה מזמן, והחלה לנתק חלק מהשירותים שלה מעדכון מערכת ההפעלה, כך שתוכל לעדכן אותם בעצמה כמו כל אפליקציה אחרת. קל לשכוח, אבל בתחילת הדרך יישומים כמו ג'ימייל ויוטיוב היו חלק מאנדרואיד ולא ניתן היה להוריד אותם. ב-Q מנסה גוגל להוציא אל מחוץ למטרייה גם חלק מעדכוני האבטחה, במסגרת פרויקט ששמו Mainline.

 

סונדר פיצ'אי בכנס המפתחים של גוגל (צילום: AFP)
מנכ"ל גוגל סונדר פיצ'אי בכנס המפתחים I/O(צילום: AFP)

 

זה לא אומר שמעכשיו כל מכשירי אנדרואיד יהיו מאובטחים ויקבלו עדכונים מגוגל עצמה - מדובר רק בחלק מהרכיבים שאותם צריכה החברה לעדכן כדי שהמכשיר יהיה מאובטח, אך זהו צעד מבורך אל עבר עתיד שבו לא נהיה תלויים ביצרנית המכשיר בכל הקשור לתחום החשוב הזה.

 

בכנס המפתחים של גוגל, שהתקיים בשבוע שעבר, דיברו אנשי החברה על התמיכה של אנדרואיד Q בסמארטפונים מתקפלים ובאתגרים הייחודיים שהם מציבים, כמו מעבר משימוש באפליקציה במצב טאבלט לשימוש במצב טלפון. אך בהינתן המחירים של מכשירים מתקפלים כיום, היכולות האלה יהיו רלוונטיות לאנשים מעטים. את רובנו יעניינו יותר שינויים כמו הוספת מצב כהה (Dark Mode) כלל-מערכתי שיאפשר לחסוך בזמן הסוללה, או שינויים בממשק הניווט.

 

פיצ'רים חדשים באנדרואיד Q (צילום: shutterstock)
 

גוגל מנסה כבר כמה שנים ממשק מבוסס-מחוות, ונראה כי ברירת המחדל של גרסת אנדרואיד החדשה תהיה דומה בצורה מחשידה למחוות של האייפון. בתחתית המסך יהיה פס אופקי קטן, והזזתו תאפשר לצאת למסך הבית (למעלה), לראות את החלונות הפתוחים (למעלה ואז הצידה) ולעבור מהר בין חלונות (הצידה). רק פקודת "אחורה" נלקחה מהממשק של וואווי, והיא מאפשרת לזוז צעד אחורה באמצעות הזזת האצבע מהקצה השמאלי או הימני של המסך פנימה.

 

ואם כבר ממשק, גם וילון ההתראות ב-Q שונה מעט לעומת הגרסה הקודמת. כדי לסגור התראה תצטרכו להזיזה ימינה. הזזה ימינה תפתח תפריט של אפשרויות הנוגעות להתראה. עוד חידוש בתחום הזה הוא גודל חדש של חלון - לא התראה אבל גם לא מסך מלא, מעין בועה, שתוכלו להזיז ברחבי המסך ולצמצם כשצריך.
 

כמו כל ענקיות האינטרנט שרווחיהן מבוססות על פרסום, גם גוגל נמצאת תחת זכוכית מגדלת של הרגולטורים באירופה ובארה"ב. אחד החידושים באנדרואיד Q הוא מרכז בקרת פרטיות, שימוקם במקום בולט וקבוע בווילון ההתראות. זה המקום שדרכו תוכלו לשנות הגדרות שונות ומשונות שקשורות לשיתוף מידע עם אפליקציות ועם גוגל עצמה. בנוסף, גוגל סוף-סוף מיישרת קו עם אפל, ומאפשרת לכם להחליט שאפליקציה מסוימת תוכל לראות את המיקום שלכם רק כשהיא פועלת. עד עכשיו, מתן הגישה למיקום היה קבוע.

 

תחום נוסף שבו גוגל רוצה להקדים את המבקרים שלה הוא הטיעון כי הסמארטפונים משתלטים על חיינו. כבר בשנה שעברה היא הכניסה לאנדרואיד אפשרות לעקוב אחר זמן השימוש שלכם באפליקציות ולהגביל את עצמכם, פיצ'ר שהצטרף למצב "נא לא להפריע", שכיבה התראות והעביר שיחות ממספרים לא מאושרים לתא הקולי. השנה, Focus Mode יאפשר לכם לבחור אפליקציות ספציפיות שמהן אתם רוצים להתעלם לפרק זמן מסוים, ולהפעיל מצב שבו התראות מהן לא יופיעו ולא תוכלו לגשת אליהן.

לפני כשנה וחצי השיקה גוגל אפליקציית בקרת הורים בשם Family Link, שמטרתה לאפשר להורים לנטר את השימוש של ילדיהם במכשיר האנדרואיד שלהם ולהגביל אותם כשצריך. באנדרואיד Q היכולות של פמילי לינק ייכנסו לתוך מערכת ההפעלה עצמה, ויכללו בין השאר את האפשרות להיכנע לתחנוני הילדים עם כפתור "עוד חמש דקות", שמוסיף להם עוד זמן משחק גם אם כבר סיימו את המכסה היומית שלהם.

 

 

אחד החידושים המסקרנים ביותר באנדרואיד Q הוא Live Caption, שנולד במרכז המחקר והפיתוח בישראל אבל יהיה זמין בשלב הראשון רק בשפה האנגלית. התפתחויות חדשות בטכנולוגיית זיהוי קול מאפשרות לגוגל להכניס לטלפונים מנגנון תמלול בזמן אמת שלא מצריך חיבור לרשת. ב-Q, המנגנון הזה ישמש לייצור כתוביות עבור כל וידיאו או הקלטה קולית בשפה האנגלית. הפעולה הזאת תתבצע ברמת מערכת ההפעלה, ולא תידרש תמיכה של האפליקציה. זה יכול לעזור מאוד לבעלי לקויות שמיעה, אך גם לאנשים שפשוט רוצים לצפות בסרטונים אך לא יכולים או רוצים להשתמש ברמקול או באוזניות.

 

בגוגל אומרים כי כל העיבוד שנעשה לטובת העניין הוא מקומי, והמידע לא נשלח לענן שלהם או נשמר במקום כלשהו. למעשה, נכון לעכשיו גם אם תרצו בכך לא תוכלו לשמור את התמלילים במכשיר, ואם תצפו בסרטון כמה פעמים, פעולת התמלול תתבצע בכל פעם מחדש.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים