שתף קטע נבחר

וואווי קיבלה הארכה: "ממעיטים בערכנו"

ארה"ב הודיעה כי בשלושת החודשים הקרובים תוכל החברה הסינית לרכוש סחורות על מנת לשמור על רשתות הסלולר הקיימות שלה וכדי לספק עדכוני תוכנה. המייסד המעיט בערכן של הסנקציות וטען כי החברה לא תיפגע. לדבריו, "חברות בארה"ב עשו מאמצים רבים כדי לשכנע את הממשל האמריקני"

ארה"ב לוקחת צעד קטן אחורה: הממשל האמריקני הודיע הלילה (יום ג') על הקלה זמנית במגבלות שהוטלו בשבוע שעבר על וואווי כאשר צורפה לרשימה השחורה של יישויות שיש צורך ברישיון מיוחד על מנת למכור להן טכנולוגיה.

 

יש לי סמארטפון של וואווי. אני צריך לדאוג?

 

וואווי (צילום: AP)
וואווי(צילום: AP)

 


אתמול הודיעה גוגל כי ביטלה את הרישיון של יצרנית הסמארטפונים הסינית להשתמש בשירותיה - למשל חנות האפליקציות גוגל פליי, גוגל מפות, חיפוש ועוד - במכשירים העתידיים שהיא תייצר. המהלך ככל הנראה ייאלץ את וואווי להשתמש בגרסה הקוד הפתוח של אנדרואיד ולהוסיף עליה שירותים משלה. במקביל, גם יצרניות שבבים כמו קאווקלום ואינטל הודיעו כי יפסיקו למכור לה סחורה.

ההקלה האמריקנית שעליה הודיעה מחלקת המסחר נועדה ככל הנראה למזער את הפגיעה בלקוחות של וואווי ברחבי העולם. בשלושת החודשים הבאים תוכל ענקית הטלקום והסלולר לרכוש סחורות מארה"ב על מנת לשמור על רשתות הסלולר הקיימות שלה וכדי לספק עדכוני תוכנה למכשיריה. עם זאת, בשביל לרכוש רכיבים הדרושים לייצור מכשירים חדשים החברה עדיין צריכה לקבל רישיון מארה"ב, בקשה שבוושינגטון צפויים לסרב לה אם תתקבל.

 

נראה שארה"ב לא הייתה מוכנה לסערה שחולל המהלך שלה בשוק הסלולר והתקשורת, וההקלה הזמנית נועדה לסייע לייצב את המצב ולאפשר ללקוחות של וואווי לתכנן מחדש את צעדיהם. קווין וולף, עו"ד שעבד בעבר במחלקת המסחר האמריקאית, אמר לרויטרס: "נראה שהמטרה כאן היא למנוע ממערכות האינטרנט, המחשבים והסלולר להתרסק. לא מדובר בכניעה, אלא בתחזוקה". 

 

מייסד וואווי רן ז'נגפיי (צילום: AP)
עסקים כרגיל. מייסד וואווי רן ז'נגפיי(צילום: AP)

 

בינתיים, מייסד וואווי רן ז'נגפיי מנסה להמעיט בחומרת המגבלות החדשות על החברה שהקים לפני 32 שנה, וגם בהקלה שבאה בעקבותיהן. "הפעולות האחרונות של הממשל האמריקני ממעיטות בערך של היכולות שלנו", אמר רן וציין כי וואווי התכוננה מראש לסיטואציה הנוכחית ולכן הפעילות שלה לא צפויה להיפגע.


רן הביע את הערכתו לשותפות של וואווי בארה"ב: "אני אסיר תודה לחברות האמריקניות שתרמו רבות לפיתוח של וואווי והפגינו מצפוניות. ככל שידוע לי, חברות אמריקניות עשו מאמצים רבים כדי לשכנע את הממשל לאפשר להן לשתף פעולה עם וואווי. אנחנו תמיד זקוקים לשבבים שיוצרו בארה"ב ואנחנו לא יכולים להיות צרי אופקים ולהחריג מוצרים אמריקניים". 

 

הממשל האמריקני צירף את וואווי לרשימה השחורה בשבוע שעבר בטענה שהחברה מהווה סיכון פוטנציאלי לביטחון הלאומי ועלולה לפגוע באינטרסים הבינלאומיים של וושינגטון. ארה"ב טוענת כבר שנים שוואווי מסייעת במאמצי הריגול של בייג'ינג ומאשימה אותה בהפרת הסנקציות על איראן.

בחודשים האחרונים טראמפ מנהל מאבק עיקש בניסיון למנוע מהחברה הסינית לפרוש רשתות של הדור החמישי (5G) ברחבי העולם. מומחים מעריכים כי הרקע לקמפיין נגד וואווי אינו ביטחוני בלבד וכי ארה"ב חוששת מעליונות סינית בתחום הטכנולוגיה ונאבקת גם על מעמד ויוקרה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים