שתף קטע נבחר

"לא נושא כליו של איש": אלוף ההפלות שמועמד לתפקיד המבקר

גיורא רום, הטייס המצטיין שנפל בשבי, מונה לשורת תפקידים בכירים דווקא על ידי ישראל כץ מהליכוד, מה שלא מנע ממנו להיות מועמד האופוזיציה למשרת מבקר המדינה. איציק שמולי: "זה לא פוסל אותו. הוא לא נתפס כעושה דברו של אף אחד"

 

ארכיון גיורא רום (צילום: גיל יוחנן)
גיורא רום(צילום: גיל יוחנן)
  

מועמד האופוזיציה לתפקיד מבקר המדינה, האלוף במיל' גיורא רום (74), היה הטייס המצטיין במלחמת ששת הימים, לאחר שהפיל חמישה מטוסי אויב. מספר שנים מאוחר יותר, במלחמת ההתשה, מטוסו הופל על ידי כוחות מצריים והוא נפל בשבי. שלושה חודשים הוא בילה בכלא עבאסייה, לפני ששוחרר במסגרת עסקה בין ישראל למצרים. רום שירת עשרות שנים בחיל האוויר ובתחילת שנות ה-90 מונה לנספח צה"ל בארה"ב, לאחר שלא קודם לתפקיד מפקד חיל האוויר.

 

המועמד אשר מתמודד מול רום מטעם הקואליציה הוא רואה החשבון מתניהו אנגלמן, מנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה, שנבחר לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו חזר בו ברגע האחרון מתמיכתו בעו"ד מיכל רוזנבוים. מבקר המדינה הבא ייבחר מבין השניים על ידי מליאת הכנסת ב-3 ביוני בהליך בחירה חשאי. לראשונה זה עשרות שנים, לא מועמד לתפקיד שופט.

 

על אף שהוצג כאמור כמועמד לתפקיד מטעם האופוזיציה, מי שמינה את רום לתפקידים הבכירים שמילא בשנים האחרונות היה דווקא שר התחבורה ישראל כץ מהליכוד. בין היתר הוא שימש מנכ"ל משרד התשתיות, מנכ"ל הסוכנות היהודית ומנכ"ל רשות התעופה האזרחית, ותפקידו הציבורי האחרון היה יו"ר הדירקטוריון ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים. לרום תואר ראשון בכלכלה ומדע המדינה מאוניברסיטת בר אילן ותואר מוסמך במינהל עסקים מ-UCLA.

 

 

בנימין נתניהו ישיבת ממשלה (צילום: AFP)
שר התחבורה ישראל כץ עם ראש הממשלה. קידם את רום(צילום: AFP)

"זה לא פוסל אותו", אמר חבר הכנסת איציק שמולי (העבודה) שתומך במועמדותו של רום. "אני מסתכל על הבן אדם, על הרזומה שלו, על הרקורד המוכח שלו, על הפעמים שבהם הוא היה צריך לעמוד מול הממונים מעליו, לא משנה באיזו מסגרת, ולהגיד את דעתו. אלו התכונות שאני מחפש כשאני רוצה לבחור מבקר מדינה, ולכן אני חושב שהוא המתאים ביותר. הוא לא נתפס כעושה דברו או נושא כליו של איש, לא בקריירה הצבאית שלו ולא בקריירה הציבורית שלו". 

 

  ()

 

 

שמולי סיפר כי לא התקבלה החלטה רשמית בסיעתו לתמיכה ברום, שכן מדובר בהצבעה חשאית, אך הוא חש כי רום הוא הראוי ביותר לתפקיד. על הסיבה שבגינה, לראשונה זה שנים רבות, לא יעמוד בראש מוסד המבקר שופט בדימוס אמר שמולי: "לא ישבנו על הגדר. נעשו חיפושים קדחתניים. יכול להיות שכחלק מהמערכה של הממשלה וגם של הכנסת נגד הרשות השופטת, כל מי שיש לו סממן שיפוטי חושב פעמיים לפני שהוא יקפוץ לקלחת הזאת. צר לי שאנשים ראויים שיש מאחוריהם קריירה שיפוטית מפוארת נרתעו מלהיכנס להתמודדות".

 

"לא משתמש בכוח שלו בצורה לא נאותה" 

בכירי חיל האוויר לשעבר ששירתו לצידו של רום הביעו ביממה האחרונה תמיכה במועמדתו לתפקיד. ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, אלוף במיל' עמוס ידלין, ששימש ראש אמ"ן, שירת כטייס בחיל האוויר ואף היה בעבר מועמד מפלגת העבודה לתפקיד שר הביטחון, צייץ הבוקר: "אני מכיר את האלוף גיורא רום מאז נפגשנו לראשונה ב-1972. קצין וג’נטלמן, מפקד מצוין, אמיץ, חכם, מעמיק, מקורי - לא מקבל שום דבר כמובן מאליו - יורד לשורשי בעיות יסוד ומוצא מודל נכון להתמודד עימן. ולא פחות חשוב: מצויד בחוש הומור ייחודי. מודל אחר, אך חיוני ומתאים לתפקיד מבקר המדינה הבא!"

 

גם לאלוף במיל' הרצל בודינגר, מי שהועדף על פניו של רום לתפקיד מפקד חיל האוויר בתחילת שנות ה-90, היו רק מילים חמות לומר על המועמד למבקר המדינה, שאותו הוא מכיר שנים רבות. "בן אדם חכם, טוב לב ומוכשר", סיפר בודינגר ל-ynet. "הוא ראוי לכל דבר", הוסיף מפקד חיל האוויר לשעבר בנוגע למועמדותו של רום למבקר המדינה. "הוא לא משתמש בכוח שלו בצורה לא נאותה. על כל התפקידים שהוא עשה אני יכול רק להגיד מילים טובות".

 

עמוס ידלין. "גיורא רום הוא קצין וג'נטלמן" (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
עמוס ידלין. "גיורא רום הוא קצין וג'נטלמן"(צילום: הרצל יוסף)

ב-2015 רום השתתף במסיבת עיתונאים מיוחדת של תנועת מפקדים למען ביטחון ישראל, שבה הם קראו לראש הממשלה נתניהו שלא לנאום בפני הקונגרס האמריקני (בימי ממשל אובמה). במסיבת העיתונאים נטען כי מדיניותו הביטחונית-מדינית של נתניהו, הרס הברית עם ארה"ב והרס ההרתעה הישראלית מקרבים את איראן לפצצה גרעינית במקום להרחיקה. בדברים שנשא אז רום הוא אמר כי הוא "בטוח שישנן ודאי דרכים יותר מתאימות לטפל בנושא האיראני, שהוא רציני וחמור, מאשר הנאום בקונגרס”.

 

בטור שפרסם לפני כשנתיים ב-ynet כתב רום כי "מנהיגות היא, בראש וראשונה - ייעוד. ייעוד שהפרט מרגיש כלפי עצמו. אני רוצה להיות מג"ד. אני רוצה להוביל טייסים לקרב. אני רוצה לעצב את דמותו החינוכית של הדור הצעיר. זוהי תחושת ייעוד, תחושה הנסמכת על תשתית ערכית מוסרית המתאימה לחברה שבה המנהיג פועל. זוהי הידיעה שבסוף, ברגע האמת הצלול, אתה לבד. ושאתה הכנת את עצמך כנדרש וראוי לכך. ואם אכן כך תנהג, ראוי תהא להיקרא מנהיג".

 

רום נשוי לאשת העסקים הסופרת וחוקרת השואה הישראלית מרים רום. לזוג שלושה ילדים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
גיורא רום
צילום: גיל יוחנן
מומלצים