שתף קטע נבחר

אחרי שנים: ישראל אישרה הכנסת משוריינים לרשות הפלסטינית

כשברקע המשבר בין ישראל לרשות הפלסטינית סביב כספי המסים - ישראל אישרה אחרי שנים למנגנוני הביטחון להכניס לגדה עשרה כלי רכב משוריינים שאותם תרמה ארצות הברית. בישראל דחו בעבר פעם אחר פעם בקשות להכנסת משוריינים לשטחי הרשות

משלוח משוריינים נדיר מארה"ב לפלסטינים: הרשות הפלסטינית בהנהגת אבו מאזן קיבלה לידיה לראשונה מזה תקופה ארוכה משוריינים מתנת ארצות הברית. ישראל אישרה את הכנסת כלי הרכב לאחר שנים של דחיות כשברקע המשבר סביב קיזוז כספי המסים למשפחות מחבלים.

כלי רכב משוריינים ()
המשוריינים שהגיעו לרשות הפלסטינית

בימים האחרונים קיבלו מנגנוני הביטחון הפלסטינים עשרה כלי רכב משוריינים מתנה מארצות הברית. כלי הרכב המשוריינים הוכנסו לגדה המערבית דרך ירדן באישורה של ישראל.

 

בשנים האחרונות דרשו ברשות הפלסטינית פעמים רבות מישראל לאשר הכנסת משוריינים קלים לצורך פעילות המנגנונים ובקשתם נדחתה פעם אחר פעם.

כלי רכב משוריינים ()
המשוריינים החדשים. האישור להעברתם ניתן בזמן משבר בין ישראל לפלסטינים

כלי רכב משוריינים ()

משלוח המשוריינים הגיע דווקא בשעת משבר בין ירושלים לרמאללה סביב חוק הקיזוז וסירובה העיקש של הרשות הפלסטינית לקבל לידיה את כספי המסים מישראל לאחר שזו קיזזה מהם את התשלום של הרשות הפלסטינית למשפחות מחבלים.


כבר יותר משלושה חודשים שעשרות אלפי אנשי המגנונים הפלסטינים מקבלים חצי משכרם בשל המשבר סביב חוק הקיזוז בין הרשות הפלסטינית לישראל. במסדרונות המנגנונים נשמעה ביקורת נוקבת על המדיניות הישראלית הנוקשה שמופעלת כלפי הרשות הפלסטינית, שממשיכה בתיאום הביטחוני עם מערכת הביטחון הישראלית בזמן שישראל מנהלת משא ומתן עקיף עם חמאס ומאפשרת הכנסת עשרות מיליוני דולרים.

שוטרים פלסטיניים מנגנוני הביטחון הפלסטיניים (צילום: gettyimages)
מנגנוני הביטחון הפלסטיניים. ניסיון לרכך את הביקורת על שיתוף הפעולה עם ישראל(צילום: gettyimages)

לא מן הנמנע שאישור הצעד דווקא בתקופה זו נועד לרכך את הביקורת והתסכול ברשות הפלסטינית ולשמר את התיאום הביטחוני ההדוק.

 

לפני כשלושה חודשים הודיע יו"ר הרשות אבו מאזן כי רמאללה תוותר על כל כספי המסים שהיא מקבלת מדי חודש מישראל - סכום של כ-500 מיליון שקלים, בתגובה על ההחלטה הישראלית לקזז מהכספים את תשלום משכורות המחבלים.

 

בהתאם להחלטת הקבינט, ישראל מקזזת מכספי המסים שהיא מעבירה לרשות הפלסטינית את התשלומים שיש בהם זיקה לטרור. ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו הנחה את גורמי הביטחון להעמיק את הבדיקות לגבי תשלומים למחבלים ולבני משפחותיהם ולעדכן את סכום ההקפאה בהתאם.

 

השליח האמריקני למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, התייחס היום לסירוב הפלסטיני לקבלת כספי המסים: "לכל פלסטיני יש זכות לדעת שהם מאבדים את הגישה לטיפול רפואי איכותי בגלל שהרשות החליטה שיותר חשוב לתמוך בטרוריסטים. הרשות מקציבה ל'תשלום עבור חיסול' הרבה יותר מ-8 מיליון הדולרים החודשיים שהיא חייבת לבתי החולים במזרח ירושלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המשוריינים שהגיעו לרשות הפלסטינית
מומלצים