שתף קטע נבחר

מי צריך אנדרואיד: המערכת של וואווי בדרך

בתקשורת הסינית מצטטים את מנכ"ל וואווי, שאמר בשיחות סגורות כי החברה ערוכה לצאת בקרוב עם מערכת ההפעלה החלופית שפיתחה, עם ביצועים העולים על אלה של אנדרואיד. אבל לפי דיווחים אחרים - הדרך עוד ארוכה

חברת וואווי עשויה לצאת לשוק העולמי עם מערכת חלופית לאנדרואיד של גוגל כבר במהלך השנה הנוכחית - כך נטען בדיווחים שהתפרסמו בתקשורת הסינית. לפי הדיווח אמר מנכ"ל וואווי ריצ'ארד יו בשיחות פרטיות, כי המערכת שמפתחת החברה עשויה להגיע כבר בסתיו הקרוב ולכל המאוחר באפריל 2020. וואווי כבר הכריזה על כך שהיא מפתחת את המערכת הזו כבר מספר שנים על רקע החשש שלא תוכל להשתמש באנדרואיד של גוגל. מערכת ההפעלה של וואווי, ששמה לפי הדיווחים Hongmeng, נועדה לתמוך בסמארטפונים, טאבלטים, מחשבים נייחים, טלוויזיות, שעונים חכמים ואולי גם מכוניות.

 

וואווי P30 פרו (צילום: shutterstock)
וואווי P30 פרו(צילום: shutterstock)

המנכ"ל יו ציין שמערכת ההפעלה החדשה מסוגת להריץ את כל אפליקציות אנדרואיד וכמו כן גם אפליקציות רשת. לפי הדיווח, האפליקציות פעלו עד פי 60 אחוזים יותר מהר על המערכת החדשה לעומת אנדרואיד.

 

זמן קצר לאחר הדיווח על דברי יו התפרסמו דיווחים סותרים, המציינים כי לפי מקורות בוואווי מערכת ההפעלה החדשה רחוקה מלהיות מוכנה. אמנם המערכת תוכננה כפי שאמר יו מתוך כוונה להתאים למגוון פלטפורמות, אבל היא ממוקדת בשוק הסיני בלבד ולכן לא תתאים ללקוחות בעולם. מעבר לזה, נטען שהמערכת תואמת האנדרואיד אינה מספיקה לבדה, והחברה תידרש ליצור מערך אפליקציות ותוכן נפרד, מכיוון שלא תוכל להשתמש בזה של גוגל, מה שאומר בניית קשרים עם קהילת המפתחים, שעלולה להימשך זמן רב.

 

 

ההתפתחויות האחרונות האלה ממשיכות את מלחמת הסחר המתוקשרת בין ארה"ב וסין. בשבוע שעבר הורה ממשל טראמפ לצרף את וואווי לרשימה השחורה של יישויות שנדרש רישיון כדי למכור להן טכנולוגיה, מה שהוביל להפסקת שיתוף הפעולה בין גוגל, אינטל, קוואלקום וחברות אמריקאיות נוספות לבין וואווי.

גם החלטה מאוחרת יותר של הממשל על הקלה זמנית ל-90 יום, שתאפשר לווואווי לקבל מוצרים ושירותים שיאפשרו לה לתמוך במכשירים וברשתות קיימות אצל לקוחותיה במערב, לא נתפסה כניסיון הידברות אלא נענתה על ידי מייסד וואווי כעלבון ליכולתה של החברה הסינית. עם זאת, פרשנים מעריכים כי מדובר בתרגילי כיפוף ידיים שבהמשך להם יבואו שיחות להשגת הסכם סחר בין ארה"ב לסין.

 

בינתיים ממשיכה גוגל לפעול על פי הנחיות הממשל האמריקאי והיא מיהרה להסיר את הסמארטפון מייט 20 פרו של וואווי מרשימת המכשירים התומכים במערכת אנדרואיד Q החדשה שלה, שנמצאת בשלב הבטא. דף המפתחים של וואווי עדיין פעיל אבל ספק אם יאפשר להוריד עדכונים בשל ההנחיה המפורשת שלא לספק עדכונים למכשירי וואווי.

 

 

אירוע ההשקה של הונור 20 (צילום: רויטרס)
אירוע ההשקה של הונור 20(צילום: רויטרס)

ואילו וואווי, בעיתוי מעט מביך עבור גוגל, השיקה היום את הסדרה החדשה של מותג הונור (Honor). מועד היציאה לחנויות לא פורסם בינתיים, ויכול להיות שיידחה עד יעבור זעם. הונור הוא מותג משנה של וואווי המיועד לשווקים באירופה. סדרת הונור 20 כוללת את הונור 20 במחיר 499 אירו והונור 20 פרו במחיר 599 אירו. האחרון מתהדר במערך של ארבע מצלמות ומפרט מקביל למכשיר הדגל וואווי P30: מסך 6.26 אינץ', ערכת שבבים קירין 980 וחיישן טביעת אצבע בתוך כפתור ההפעלה שבצדו של המכשיר.

 

שני המכשירים מצויידים במערכת ההפעלה אנדרואיד 9 פאי, וכאן בדיוק נימצאת השאלה שתנקר במוחו של כל מי שישקול לרכוש את המכשיר כדרך ליהנות מתכונות ה-P30 בעלויות מופחתות: האם גוגל תאפשר לקבל בעתיד עדכוני תוכנה לאנדרואיד ולאפליקציות שיותקנו במכשיר? אמנם ההקלה שקיבלה וואווי תאפשר ללקוחותיה לקבל 90 ימים של עדכונים, אולם לא ברור מה יקרה בהמשך: האם תוארך ההקלה, כפי שנרמז על ידי האמריקאים, ואולי בכלל המשבר יסתיים בהסכמה בין המדינות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מי צריך אנדרואיד: המערכת של וואווי בדרך
צילום: shutterstock
מומלצים