שתף קטע נבחר

תאונות קלות לא יירשמו כתביעה: למה צריך את רפורמת ביטוחי הרכב?

רשות שוק ההון פרסמה הוראות חדשות שנועדו להוזיל את עלות ביטוחי הרכב ולהתאים את המוצרים הביטוחיים למאפייני המבוטח. איך המהלך ישפיע עלינו, האם השירות במוסכים ישתפר ומה יהיה הליך בחירת השמאי? שאלות ותשובות

לואו קוסט ביטוחי הרכב: רשות שוק ההון פרסמה אתמול (ג') טיוטת הוראות חדשות, שנועדו להוזיל את עלות פוליסות ביטוח רכב רכוש (ביטוח מקיף וצד ג') לציבור הצרכנים - ולאפשר את שיווקם של מוצרים ביטוחיים בהתאם למאפייני המבוטח. בדקנו איך זה יעבוד. 

 

רפורמה בביטוחי הרכב: פוליסות לואו קוסט וסולם דירוגים למוסכים 

ביטוח רכב: התחרות גוברת והמחירים יורדים

מכה בכיס: הורים, כך תוזילו את הביטוח לנהג צעיר

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

עבודה ברעש (צילום: shutterstock)
רפורמה בביטוחי הרכב(צילום: shutterstock)
 

כיצד המהלך צפוי להשפיע על מחירי הפוליסות?

המהלך צפוי להוזיל את מחירי הביטוח ולאפשר לצרכן לבחור מוצר המותאם עבורו. למבוטח תהיה אפשרות לבחור מסלולים שונים של כיסויים. חלקם יאפשרו הוזלה של כ-30% וחיסכון כספי של מאות שקלים.

 

האם השירות שאקבל במסגרת תביעת ביטוח במוסכים ישתפר?

הרפורמה קובעת סטנדרטים למוסכים ולחברות הביטוח במסגרת השירות וההתקשרות ביניהם. הסטנדרטים יתייחסו בין היתר לסטנדרט שירות למבוטח - זמני מענה וזמני תיקון יעילים, אחריות לאיכות התיקון, התחייבות חברת הביטוח שלא לעכב תיקון הרכב, הפחתת עלויות התיקון למבוטחים ולצדדים שלישיים המתקנים בעקבות מקרי ביטוח והתחייבות שלא לספק טובות הנאה בקשר לתיקון במוסך.

 

מה יהיה ההליך שבו ייבחר השמאי שיעריך את הנזק:

לאחר תאונה הניזוק יפנה לחברת הביטוח שלו על מנת שתפעיל את המנגנון האקראי לבחירת שמאי. חברת הביטוח תעביר למבוטח שלושה שמות של שמאים (דומה לאופן בחירת שמאי מקרקעין בלקיחת משכנתה), המבוטח יוכל לבחור אחד משלושת השמאים שיעריך את נזקו.

     ()
 

האם כבר לא יהיו מוסכי הסדר שאהיה חייב לתקן אצלם?

עולם מוסכי ההסדר צפוי להשתנות, המבוטח יוכל לבחור בשלב ההתקשרות עם חברת הביטוח אם הוא מעוניין לתקן בכל מוסך לבחירתו, או לתקן במוסך מוסכם או לחילופין שחברת הביטוח תהיה זו שתתקן עבורו את הרכב.

 

כיצד המבוטח ידע באיזה מוסך לבחור?

כל המוסכים ידורגו בהתאם לשירות שהעניקו, כך שכל מבוטח יוכל לבחור את המוסך בהתאם לדירוג שקיבל.

 

האם ייתכן מצב בו אפעיל את הביטוח וזה לא יירשם כתביעה?

בשונה מהמצב היום, בחירת המבוטח נעשית כבר בעת רכישת הפוליסה על מנת שיוכל לקבל הנחה מתאימה בהתאם לבחירתו. בעקבות הרפורמה, רשות שוק ההון תקדם פוליסה שבה תאונות קלות לא יירשמו למבוטח כתביעה, היעדר רישום תביעה צפוי לחסוך משמעותית בפרמיה העתידית למבוטחים.

שיווק פוליסות לואו-קוסט (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
שיווק פוליסות לואו-קוסט(צילום: shutterstock)
 

חיסכון בביטוחי הרכב

ההוראות החדשות שפורסמו אתמול על ידי רשות שוק ההון יאפשרו, בין היתר, שיווק פוליסות לואו-קוסט (Low Cost) ופוליסות המציעות תיקון תאונות קלות - ללא רישום תביעה. היעדר רישום תביעה צפוי לחסוך משמעותית בפרמיה העתידית למבוטחים, ובא לסייע למבוטחים החוששים להפעיל את הביטוח, מחשש לייקור הפרמיה העתידית.

 

ההוראות החדשות מסדירות גם את מערכת היחסים שבין חברת הביטוח לשמאי הרכב והמוסך המתקן, וצפויות לצמצם את ניגודי העניינים ביניהם. לדברי הרשות, השפעת ההוראות בתחום זה צפויה להביא להורדת מחירי תיקון הרכב במסגרת תביעת ביטוח; וכפועל יוצא להוזיל את עלות הביטוח.

 

ההוזלה הצפויה לציבור, לטענת הפיקוח, נאמדת בלפחות 300 מיליון שקל בשנה. בנוסף, על מנת למנוע השפעה על שמאי הרכב ולטפל בחשש לניגודי העניינים בענף, ההוראות מבטלות את רשימות השמאים הקיימות של חברות הביטוח - ומייצרות מנגנון בחירת שמאי באופן אקראי.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים