שתף קטע נבחר

השריפה ביער בן שמן: "נזק עצום, לא ציפינו למכה כל כך כואבת"

שריפת הענק הביאה לפינוי אלפי תושבים מהיישובים הסמוכים - אך פגעה גם ביער עצמו. בקק"ל טענו כי מדובר בנזק בקנה מידה היסטורי: "שטחים נרחבים מאוד נשרפו ביער - שהוא הריאה הירוקה של גוש דן. קשה להעריך כמה עצים נפגעו". בקיבוץ הראל ובמבוא מודיעים נשרפו 16 בתים ואלפים פונו. המשטרה: "מוקדי האש העיקריים בשליטה"

 

 

 

 

 

שריפת הענק שפרצה היום (ה') ביער בן שמן הביאה לפינוי אלפי תושבים מהיישובים השכנים - וגרמה נזק גדול גם ליער עצמו.

 

גלעד מסטאי, מנהל אזור החוף והשפלה בקק"ל התייחס להיקף הנזק שנגרם ליער: "הנזק עצום לא רק ליער אלא גם לבעלי החיים. זה מארג חיים שלם. נשרפו שטחים נרחבים מאוד של היער שהוא הריאה הירוקה של גוש דן. לא ציפינו למכה כל כך כואבת לאחר שלילה שלם סרקנו את היער והוצאנו אנשים והחוצה שהדליקו מדורות. קשה להעריך כמה עצים נפגעו ונשרפו, מדובר באחד הנזקים הגדולים ביותר שנגרמו ליער במרכז הארץ".

 

 

 

שריפה בבן שמן  ()
השריפה בבן שמן

 

צילום של המסוק המשטרתי באזור יער בן שמן (צילום: דוברות המשטרה )
צילום של המסוק המשטרתי באזור יער בן שמן(צילום: דוברות המשטרה )

 

 

צילמתם סרטונים או תמונות (לרוחב)? שלחו למייל האדום  

שריפה בשמורת כרמיה, תושבים פונו 

בשל השריפות והחום הכבד: שיבושים קשים בתנועת הרכבות  

נתוני השירות המטאורולוגי

 

בשל השריפה ביער בן שמן נחסם לתנועה חלק מכביש 443, ופונו התושבים ביישובים: גמזו, שילת, כפר רות, נאות קדומים, מתקן אדם, כפר דניאל, מבוא מודיעים, פארק הקופים. במבוא מודיעים נגרם נזק למספר בתים.

 

יוסי אלימלך מנכ"ל מועצת חבל מודיעין מסר חלק מהמשפחות במבוא מודיעים נמצאות בקניון במודיעין ויעשו את הלילה בכפר הנוער בן שמן. עובדים סוציאליים ילוו את המשפחות. ביישובים שילת גמזו וכפר דניאל, נערכים ללינה של 3,500 איש מחוץ לביתם.

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן קיים הערב הערכת מצב עם מפכ"ל המשטרה, נציב כבאות וההצלה, מד"א, רשות החירום הלאומית והשלטון המקומי בנוגע לגל השריפות ומאמצי הכיבוי. ארדן אף שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו שהנחה על הבאת סיוע אווירי בינלאומי לכיבוי שריפות.   

 

אינפו גרפיקה גל השריפות גלי שריפות שריפה תמונת מצב ()

מפה מזג אוויר  ()

"מוקדי האש נמצאים כרגע פחות או יותר בשליטה, אך כמובן שזה כפוף לשינויים בכיווני הרוח ולעוצמות הרוח" אמר ארדן. אנחנו צריכים לראות איך אנחנו נערכים לכניסה לשעות החשיכה כשמטוסי הכיבוי למעשה חדלים מלפעול. הגישה צריכה להיות שאיפה שיש ספק אין ספק. אם יש ספק שצריך לסגור כביש - סוגרים אותו. אותו דבר כלפי בתים וקליטת סיוע בינלאומי".

 

מוקד שריפות אש חושך בלילה (צילום: אוהד צויגנברג )
השריפה באזור תעוז(צילום: אוהד צויגנברג )

מוקד שריפות אש חושך בלילה (צילום: אוהד צויגנברג )
(צילום: אוהד צויגנברג )

 

שריפה ליד כפר אוריה וקיבוץ הראל (צילום: EPA )
שריפה ליד כפר אוריה וקיבוץ הראל(צילום: EPA )

כוחות כיבוי שריפה ליד כפר אוריה וקיבוץ הראל (צילום: EPA )
כוחות כיבוי שריפה ליד כפר אוריה וקיבוץ הראל(צילום: EPA )

שריפה במבוא מודיעים (צילום: כבאות והצלה)
שריפה במבוא מודיעים(צילום: כבאות והצלה)

שריפה במבוא מודיעים (צילום: כבאות והצלה)
מבוא מודיעים(צילום: כבאות והצלה)

שריפה במבוא מודיעים (צילום: כבאות והצלה)
שריפה במבוא מודיעים(צילום: כבאות והצלה)

בהערכת מצב שהתקיימה קודם לכן על ידי נציב כבאות והצלה דדי שמחי נמסר כי בשלב זה ישנם שני מוקדי אש מרכזיים - מבוא מודיעים וקיבוץ הראל. במוקדים אלה, נמצאים כ-80 צוותי כיבוי וקרוב ל-200 לוחמי אש. עוד נמסר כי 16 בתים עלו באש בשני המוקדים העיקריים, ובוצע פינוי מלא של היישובים על ידי משטרת ישראל. 12 מטוסי כיבוי ושני מסוקים משולבים בפעולות הכיבוי ונמצאים כל העת בגזרות המרכזיות.

 

"מחר צפוי מזג אוויר קשה אף יותר ועל כן יש להיערך להמשך המאמצים מבחינת הקצאת הכוחות והאמצעים", אמר ארדן - והוסיף כי יש "לקיים חקירות מהירות של שריפות שיש בהן חשד להצתה ולמקם תצפיות קרקעיות ואוויריות בכדי לייצר יכולת מניעה והרתעה מפני הצתות ביממות הבאות". ארדן אמר כי "יש להיערך גם לאפשרות של הכרזה על אירוע חירום אזרחי אם האירועים ידרשו זאת".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי צור
השריפה ביער בן שמן
צילום: רועי צור
מומלצים