שתף קטע נבחר

כחלון 5 בליכוד: אושר איחוד עם כולנו וביטול הפריימריז

מזכירות הליכוד אישרה את איחוד הרשימות ואת ביטול הפריימריז, נתניהו אמר כי "האיחוד יביא לנו 40 מנדטים, אפילו יותר". כולנו תקבל ברשימת הליכוד את מקומות 5, 15, 29 ו-35. כדי להתמודד עם התנגדות של ח"כים מהעשירייה הרביעית, ידרשו בליכוד לחוקק "חוק נורבגי מרובע"

 

 

דריכות בליכוד לקראת ההחלטה על ביטול הפריימריז ואיחוד הרשימות עם כולנו, יממה לפני הדד-ליין להקמת ממשלה: מזכירות הליכוד אישרה היום (ג') אחר הצהריים, לבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו, את ביטול הפריימריז לראשות המפלגה והפריימריז לרשימה - ועל איחוד עם מפלגתו של משה כחלון. אנשי כולנו ישוריינו ברשימת הליכוד במקומות - 5, 15, 29, 35.

 

"החלטנו שבמידה ויוקדמו הבחירות לכנסת ה-22 מפלגת כולנו תרוץ ברשימה משותפת עם הליכוד לבחירות", אמר כחלון. "מפלגת כולנו תמשיך להיות מפלגה חברתית, ימנית, לאומית וממלכתית ותשמור על הערכים שלשמם קמנו. אני מאוד מקווה שראש הממשלה יצליח להרכיב את הממשלה ב-30 השעות הקרובות, אחרת כשר אוצר אני יכול לומר בביטחון מלא - הרבה מאוד מיליוני שקלים יבוזבזו לשווא. אין טעם להגיע לבחירות פעמיים תוך זמן קצר. מדובר על מאות מליונים שאנחנו צריכים אותם למקומות אחרים".

 

ראש הממשלה נתניהו אמר בישיבת המזכירות: "הפרדוקס הוא כזה ככל שיודעים בצד השני, ויש כמה גורמים בצד השני לא רק גורם אחד, שאם לא נקים ממשלה נלך לבחירות, כך גדל הסיכוי שמשהו יקרה. לא רוצה לפרט מאין, אבל ככל שברור שאנחנו הולכים לבחירות – כך גדל הסיכוי שלא נצטרך ללכת לבחירות. לצורך זה אנחנו רוצים לשבץ את משה כחלון".

 

"הדבר השני, ייתכן מאוד שלא תהיה לנו ברירה אלא ללכת לבחירות חוזרות ואני אומר לכם שהשיבוץ של משה ואנשיו ייתן לנו תוספת כוח מסוימת, את זה בדקנו. אני אגיד לכם משהו נוסף, אני אמרתי לכם אז '40 מנדטים', אנחנו נהיה אפילו יותר עכשיו".

 

 חצי חצי ביבי נתניהו משה כחלון (צילום:עמית שאבי, EPA   )
שוב ביחד. נתניהו וכחלון(צילום:עמית שאבי, EPA )

איחוד הרשימות עם כולנו זוכה לביקורת חריפה בקרב פעילי הליכוד. מהלך האיחוד הואץ עקב האיום בקיום בחירות חוזרות בעוד כשלושה חודשים, אבל יתבצע גם אם ברגע האחרון הבחירות לא יתקיימו. 

 

שני ח"כים מהליכוד, אריאל קלנר ומיכל שיר, עתרו יחד לבית הדין העליון של המפלגה בבקשה לפסוק כי מרכז הליכוד הוא הגוף המוסמך לקבל החלטה בעניין תיקון חוקת הליכוד, בהן החלטה ביחס לשריונים ברשימת הליכוד לכנסת ה-22. עוד ביקשו כי בית הדין העליון יפסוק שכל החלטה אשר תתקבל על ידי מזכירות הליכוד בעניין תיקון חוקת הליכוד ו/או אישור הצעה לשריונים ברשימת הליכוד לכנסת ה-22 היא פסולה מעיקרה והתקבלה בחוסר סמכות ומתן צו מניעה כנגד מזכירות הליכוד, אשר יאסור על מזכירות הליכוד לקבל החלטה בעניין שריונים ברשימת הליכוד לכנסת ה-22.

 

מבקר הפנים של הליכוד, עו"ד שי גלילי, התייחס להחלטת המזכירות וציין כי "היא חסרת כל תוקף משפטי". לדבריו: "גם אם החלטת המזכירות מוצדקת לגופה, אין בכך כדי לאפשר את הפרת הוראות החוקה ועקיפת סמכותם של חברי מרכז המפלגה בדרך של העברת סמכויות פיראטית למזכירות הליכוד שאיננה מוסמכת כלל ועיקר לדון בנושאי רשימת המועמדים והאיחוד עם סיעת כולנו. מפלגת הליכוד מחויבת להתנהל לפי הוראות הדין תהיינה הנסיבות אשר תהיינה".

 

 

כחלון חזר במהלך תקופה ארוכה על אמירתו שלא ישוב לליכוד ועל התנגדותו לשבת בממשלה תחת ראש ממשלה בכתב אישום, אבל לאחר שקיבל ארבעה מנדטים בלבד בבחירות בחודש אפריל עשה חושבים מחדש. נתניהו חשש שאם הוא לא יאחד רשימות, כולנו לא תתמוך בחוק לפיזור הכנסת, מחשש שהמפלגה לא תעבור בבחירות חוזרות את אחוז החסימה. בעצם האיחוד נתניהו קנה לו שקט בגזרה לו. מזכירות הליכוד, הגוף שאמור לאשר את האיחוד ואת ביטול הפריימריז, היא הפורום המנהל של תנועת הליכוד ומונה כ-100 חברי מפלגה.  

 

אתמול בערב ביקשה הנהלת סיעת הליכוד מהח"כים שלא לצאת ממשכן הכנסת כדי שיהיו זמינים להצבעות על החוק לפיזור הכנסת. למרות זאת, שישה מחברי הכנסת המשובצים בעשירייה הרביעית של המפלגה - שרן השכל, מיכל שיר, קטי שטרית, מאי גולן, אריאל קלנר, ואוסנת מארק - יצאו יחד מהכנסת והלכו לאכול במסעדת "סימה" שבשוק מחנה יהודה בירושלים.

 

לדברי גורמים שנכחו בפגישה, הם הביעו כעס על כוונת נתניהו לשריין ברשימת הליכוד לכנסת ה-22 את חברי רשימת כולנו של משה כחלון. במסגרת ההחלטה לאחד את הרשימות, התקבל סעיף שבמסגרתו נקבע כי סיעת הליכוד בכנסת ה-22 תדרוש לחוקק "חוק נורבגי" שלפיו עד ארבעה ח"כים מהסיעה שימונו כשרים ו/או סגני שרים יוכלו להתפטר מהכנסת ולהמשיך את כהונתם כשרים ו/או סגני שרים שאינם חברי כנסת. לשר או סגן השר שיתפטר, יתאפשר לחזור ולכהן כחבר כנסת כשיסיים את תפקידו.

 

ח"כ מיקי זוהר אמר בריאיון לגלי צה"ל כי קיים סיכוי ששרת המשפטים איילת שקד תשוריין ברשימת הליכוד. "שמעתי שיש שיח עם השרה שקד והיא כן רוצה להצטרף לליכוד. יכול להיות שבסוף תמצאו גם אותה ברשימת הליכוד", אמר.

 

בשבוע שעבר יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן עורר סערה פוליטית אחרי שאמר בשיחה עם מפגינים ממפלגת כחול לבן מול ביתו כי תמך בקדנציה הקודמת בפסקת ההתגברות, למרות אמירות נחרצות שלו בעבר נגד יוזמת חקיקה כזו. הוא גם סיפר כי שינה את דעתו בנוגע לישיבה בממשלת נתניהו תחת כתב אישום: "שיניתי את דעתי והיום אני שוקל לשבת עם נתניהו תחת כתב אישום". לבסוף נתן גילוי על מפלגתו - ואמר: "אנחנו לא רלוונטיים".

 

בעקבות הסערה הפוליטית שעורר, פרסם פולקמן סרטון תגובה, שבו אמר: "לא אני ולא כולנו צריכים לקבל הטפות מוסר מאף אחד. במשך ארבע שנים אנחנו הוכחנו פעם אחר פעם איך מנענו חוקים פרסונליים, איך עמדנו לצד שומרי הסף ואיך מנענו התקפות על שלטון החוק. אבל היו תוצאות לבחירות ואנחנו חייבים לקבל אותן. הלוואי והיה לי את הכוח הפוליטי לממש את כל העקרונות שאני מאמין בהם. אבל זה לא המצב. הזהרתי בבחירות שאם לא יהיה לנו מספיק כוח אז מפלגות אחרות יובילו אותנו למקומות קיצוניים וזה בדיוק מה שקורה עכשיו".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
משה כחלון
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים