שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ישראל ביתנו: "הכול משחקים". הליכוד: "שליברמן יתעשת"
  פחות מ-27 שעות נותרו לנתניהו להרכיב ממשלה, וחילופי ההאשמות נמשכים. מקורבי ליברמן: "אין הצעות פשרה, הכול משחקים". ח"כ פורר ממפלגתו לליכוד: "מקווה שתתעשתו". ח"כ מיקי זוהר: "הכנסת תתפזר אם ליברמן לא יתעשת". ההצעה לפיזור הכנסת אושרה לקריאה שנייה ושלישית

  "לא מכירים שום הצעות פשרה. הכול משחקים". כך הגיבו מקורביו של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לדיווחים על אפשרות לפשרה, כשנותרה יממה להשגת הסכם להרכבת ממשלה. מקורבי ליברמן הבהירו: "אנחנו חוזרים להצעה המקורית שלנו - שהחרדים לא ישתתפו בהצבעה על חוק הגיוס". הערב, הוועדה המיוחדת הדנה בחוק לפיזור הכנסת ה-21 אישרה את מעבר הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית במליאה כשתאריך הבחירות המוסכם הוא 17 בספטמבר.

   

  בפוסט בפייסבוק כתב ליברמן: "אין לנו שום כוונה לוותר על העקרונות ועל ההתחייבויות שלנו בפני בוחרינו. לכן, חוק הגיוס הוא לא קפריזה, לא אגו ולא נקמה, אלא מאבני היסוד של המשנה הסדורה שלנו. ההצעה להעביר את כל נושאי היעדים ופקיעת החוק להחלטת ממשלה זו באמת כמו קוסמטיקה לפוחלצים. זה לא שינוי מינורי זה שינוי מז'ורי. לכן, אנו דבקים בהצעתנו – חוק הגיוס בקריאה שניה ושלישית בגרסה המקורית בדיוק כמו בקריאה הראשונה והכשרה שהח"כים החרדים לא ישתתפו בהצבעה. זאת ההצעה ואין בלתה".

   

  לפני הדיווחים על אפשרות של פריצת דרך, אמרו בליכוד כי אין התקדמות במגעים עם ליברמן: "לא נקבעה פגישה. ליברמן דוחה כל הצעה ומנסה למשוך זמן". גם בדיון של הוועדה המיוחדת בכנסת, הדנה בחוק לפיזור הכנסת ה-21 נשמעו חילופי האשמות בין אנשי הליכוד לישראל ביתנו.

   (צילום: יואב דודקביץ', AFP)
  קצת יותר מ-24 שעות להשגת הסכם להרכבת הממשלה(צילום: יואב דודקביץ', AFP)

   


  ח"כ עודד פורר אמר בדיון: "זה אכן מקרה מצער ואני מקווה שתתעשתו בליכוד ותצליחו להקים ממשלה. זו המטרה המשותפת של שנינו". ח"כ מיקי זוהר מהליכוד השיב לו: "הכנסת תתפזר אם ליברמן לא יתעשת". הוועדה אישרה את החוק לפיזור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית לאחר שדחתה עשרות ההסתייגויות שהוגשו. שבעה חברי כנסת תמכו במעבר החוק לקריאה שנייה ושלישית מול שישה מתנגדים. ח"כ אורי מקלב הגיש הסתייגות לחוק פיזור הכנסת עקב התאריך המופיע בחוק - 17 בספטמבר. מקלב מסר: "מה שקובע אצלנו זה התאריכים העבריים, ואנחנו מעוניינים בתאריך כ"ו באב (27 באוגוסט) או בג' באלול (3 בספטמבר), שלא יפריע לנו ללימודי הישיבות ובתי הספר". אותה הסתייגות נפלה.

   

  כל זאת, לאחר שכולנו והליכוד החליטו על איחוד במקרה שאכן יוקדמו הבחירות. לפי ההסכם, אנשי כולנו ישוריינו ברשימת הליכוד במקומות - 5, 15, 29, 35. "השיבוץ של משה ואנשיו ייתן לנו תוספת כוח מסוימת, את זה בדקנו", אמר נתניהו בישיבת המזכירות. "אני אגיד לכם משהו נוסף, אני אמרתי לכם אז '40 מנדטים', אנחנו נהיה אפילו יותר עכשיו". לצד זאת אמר נתניהו: "הפרדוקס הוא כזה שככל שיודעים בצד השני שנלך לבחירות, כך גדל הסיכוי שמשהו יקרה, ואני לא רוצה לפרט. ככל שברור שאנחנו הולכים לבחירות כך גדל הסיכוי שלא נצטרך ללכת לבחירות".

  משה כחלון מטה כולנו בחירות (צילום: אביגיל עוזי)
  הצטרף לליכוד וטען: "תשמור על הערכים שלשמם קמנו"(צילום: אביגיל עוזי)
   

   

   

  כחלון פרסם הודעה זמן קצר לאחר אישור האיחוד ובה אמר כי "כולנו תמשיך להיות מפלגה חברתית, ימנית, לאומית וממלכתית ותשמור על הערכים שלשמם קמנו. אני מאוד מקווה שראש הממשלה יצליח להרכיב את הממשלה ב-30 השעות הקרובות, אחרת כשר אוצר אני יכול לומר בביטחון מלא - הרבה מאוד מיליוני שקלים יבוזבזו לשווא. אין טעם להגיע לבחירות פעמיים תוך זמן קצר. מדובר על מאות מליונים שאנחנו צריכים אותם למקומות אחרים".

   

  הערב קבעה הוועדה המסדרת את סדרי הדיון בדיוני מליאת הכנסת בהצעת חוק פיזור הכנסת ה-21. על פי ההסכם אליו הגיעו נציגי הסיעות, הדיון בהצעה יחל מחר בשעה 12:00 ויסתיים בחצות. סיעות האופוזיציה יוכלו לבקש לקצר את הדיון ולסיימו מוקדם יותר. סוכם שיהיו עד שלוש הצבעות שמיות. לבקשת ח"כ אבי ניסנקורן מכחול לבן, הקואליציה תאפשר לאופוזיציה להאריך את הדיון אף מעבר לחצות לכמה שעות נוספות.

   

  אייל ינון, היועץ המשפטי של הכנסת, הבהיר לבקשת הח"כים בוועדה המסדרת בכנסת כי "מחר בשעה חצות היא שעה קדושה לעניין פקיעת המנדט שקיבל המועמד להרכבת הממשלה מנשיא המדינה. זה אומר שאם בנימין נתניהו לא יודיע לנשיא שום דבר או יודיע שהוא כשל בהליך הרכבת הממשלה, לנשיא יש שלושה ימים בהן הוא רשאי להתייעץ ולהחליט - או שהוא לא מטיל על אף אחד את הרכבת הממשלה, או שהוא מטיל על חבר כנסת אחר".

   

  ינון הוסיף לצד זאת כי "ברגע שחוק ההתפזרות יעבור בקריאה שלישית תאריך הבחירות לא ישונה ממה שנקבע".  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים