שתף קטע נבחר

ג'ונסון זומן למשפט: "שיקר לציבור על הברקזיט"

הפייבוריט להחליף את תרזה מיי זומן לבית המשפט אחרי תביעה שהוגשה נגדו. האיש שהנהיג את מחנה הברקזיט טען בזמן משאל העם שהחברות באיחוד עולה לבריטניה 350 מיליון פאונד בשבוע: "הטעה את העם"

בוריס ג'ונסון, המועמד המוביל להחליף את תרזה מיי בראשות ממשלת בריטניה, נדרש להתייצב בבית המשפט בעקבות טענות ששיקר לציבור על הברקזיט.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

ג'ונסון, שהיה שר החוץ של תרזה מיי וקודם לכן ראש העיר לונדון, הוביל את מחנה הפרישה מהאיחוד האירופי במשאל העם ב-2016. במהלך הקמפיין ואחרי הניצחון הדרמטי השמיע כמה פעמים טענה שנויה במחלוקת ולא מבוססת, והצהיר שהחברות באיחוד האירופי עולה לבריטניה 350 מיליון פאונד בשבוע (442 מיליון דולר).

בריטניה היורשים של תרזה מיי בוריס ג'ונסון הוועידה השמרנית (צילום: MCT)
(צילום: MCT)
 

לטענה של ג'ונסון היה חלק מרכזי בישורת האחרונה של הקמפיין. אלו שתמכו בהישארות באיחוד האירופי אמרו שג'ונסון וחבריו משקרים ביודעין, והנושא הפך לסמל המחלוקת בבריטניה המפולגת. במשאל העם, שהכניס את בריטניה למשבר שממנו היא עדיין לא מצליחה לצאת, הצביעו 52% בעד הברקזיט ו-48% התנגדו.

 

מרכוס בול, איש עסקים בן 29, החליט להגיש תביעה נגד ג'ונסון בגין התנהגות בלתי הולמת של איש ציבור. "הוא שיקר שוב ושוב והטעה את הציבור הבריטי לגבי עלות החברות באיחוד האירופי", נכתב בתביעה נגד ג'ונסון. כדי לממן את התביעה ואת המשפט גייס בול יותר מ-200 אלף פאונד.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

השופטת מרגו קולמן החליטה לזמן את ג'ונסון לשימוע ראשוני, והסבירה שעד כה לא הוכח שההוצאות השבועיות של בריטניה על החברות באיחוד הן אכן 350 מיליון פאונד. עורכי דינו של ג'ונסון אמרו שהתביעה נגדו היא תעלול פוליטי זול.

 

בסוף השבוע, אחרי כמעט שלוש שנים בתפקיד ראש ממשלת בריטניה, הודיעה תרזה מיי שהיא פורשת מתפקידה כראש הממשלה. מיי, שנכשלה שלוש פעמים בניסיון להעביר בפרלמנט את הסכם הפרישה מהאיחוד האירופי, תגיש רשמית את התפטרותה ב-7 ביוני, ואז תמתין עד שמפלגתה השמרנית תבחר לה מחליף או מחליפה – תהליך שצפוי להתחיל ב-10 ביוני ועשוי להימשך כשישה שבועות. ג'ונסון, שהתפטר מהממשלה של מיי בגלל מחלוקת על הסכם הפרישה, הוא המועמד המוביל להחליף אותה בתפקיד.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים