שתף קטע נבחר

נוסעים חרדים בקייב: העלימו את חפצינו, הפלו אותנו על רקע אנטישמי

כמה עשרות נוסעים חרדים שטסו לניו-יורק דרך קייב, טוענים כי בחברת התעופה הלאומית של אוקראינה הכריחו בעלי חזות חרדית בלבד לשקול מחדש את תיקיהם והם נלקחו מהם, סומנו במדבקה ירוקה ונעלמו, אף שעל המטוס היה מקום. נציג בחברה: "היה לנו כשל חמור, אבל לא עשינו פרופיילינג"

עשרות נוסעים חרדים שטסו מתל אביב לניו יורק דרך קייב, טוענים כי חברת התעופה האוקראינית (UIA) הפלתה אותם על בסיס המראה החרדי שלהם, ואף העלימה חפצי ערך רבים ועשתה פרופיילינג ליהודים בלבד. המקרה אירע בתחילת השבוע – בזמן ההמראה מתל אביב לקייב, ובעצירת הביניים בקייב, בדרך לניו יורק.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

האתר Yeshiva World News מדווח כי לפחות 50 נוסעים חרדים התלוננו כי נגנבו מהם חפצי ערך - לרבות הטלית והתפילין שלהם, פאות יקרות, מחשבים ניידים, טאבלטים, תכשיטים, פריטים פטורים ממכס שקנו בארץ - ודברי ערך אחרים שהיו בתוך חפציהם. הנוסעים הגישו תלונות במשטרת ניו-יורק. גורם בחברה מודה כי היה כשל חמור בגייט מצד UIA, אך מכחיש גניבה או פרופיילינג.. 

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

על פי הדיווח, כשהנוסעים עמדו לעלות לטיסה, החלו אנשי חברת התעופה לבדוק את גודל כבודת היד שלהם. הם הכניסו לתוך קופסה מיוחדת את כבודת היד של הנוסעים החרדים בלבד, והמטען נמצא מתאים לדרישות החברה. למרות זאת, הם טוענים, נאמר להם כי לא יוכלו להעלות אותו עימם. במקום זאת, קיבלו "מדבקה ירוקה", והצוות הבהיר להם כי הכבודה שלהם תיכנס לבטן המטוס.

 

התגית הירוקה על התיקים של החרדים (Yeshiva World News )
התגית הירוקה על התיקים של החרדים(Yeshiva World News )

 

המטען לא הגיע לקייב

הנוסעים החרדים טוענים כי שאר הנוסעים (לא-יהודים) יכלו להעלות אל המטוס את כבודת היד שלהם מבלי להניח אותה בקופסת הבדיקה. אחד מהם תיאר זאת כ"אנטישמיות בוטה". לדבריהם, כל מי שהיה בעל חזות יהודית - חובש כיפה או בעל זקן - חויב לשכן את כבודת היד בתא המטען. הנוסעים ניסו לקיים מחאה קטנה וסירבו לעלות, אך בסופו של דבר התרצו ועלו על הטיסה לקייב - לצד ההבטחה כי מזוודותיהם ימתינו להם שם.

 

מטוס החברה יוקריין איירליינס (צילום: דני שדה)
מטוס החברה יוקריין איירליינס(צילום: דני שדה)

 

בעת הטיסה החל להתעורר חשד, מפני שלדברי הנוסעים היו מושבים ריקים רבים, בעוד שבתל אביב תירצו בפניהם אנשי החברה כי התאים מלאים. עם הגעתם לקייב, הפך הסיוט הגרוע ביותר שלהם למציאות: כמעט כל המטען היד שלהם לא הגיע. כאשר שאלו את אנשי חברת התעופה על כך, הם ענו: "אין לנו מושג". הנוסעים הראו לחברת התעופה את "המדבקות הירוקות", שאותן קיבלו להדביק על המזוודות - אך נאמר להם כי מעולם לא ראו מדבקות כאלו.

 

בשל הזמן הקצר עד לטיסת ההמשך מקייב לניו-יורק, נאלצו עשרות הנוסעים החרדים לצאת מבלי שהספיקו להגיש תלונה במקום. עם הגיעם לניו-יורק הגישו כאמור תלונות למשטרת ניו יורק וכן לחברת התעופה. נוסעים העידו בפני ה"ישיבה וורלד" כי במשטרה נאמר להם שמעולם לא ראו כל כך הרבה אנשים המתלוננים על מזוודות גנובות. המשטרה בניו יורק חוקרת את האירוע.

 

"התייחסנו לכולם בצורה שווה - כושלת"

חברת התעופה האוקראינית מסרה בתגובה: "כל טענה על פרופיילינג או אפליה מצד חברת התעופה האוקראינית כלפי נוסעי החברה, היא חסרת בסיס. UIA נדרשת ליישם את ההוראות בכל הנוגע להעלאת מטען ובמיוחד כבודת יד. כבודת היד נמדדת בחזית השער כדי לבדוק את גודלה, ולא ניתן להעלות כבודת יש שלא עומדת במידות והיא מופנית לבטן המטוס. אנו בודקים את שאר הטענות בשלב זה".

 

החברה לא ענתה כיצד קרה שרק נוסעים בעלי חזות חרדית נחשדו במשקל יתר, וכיצד נטען בפני מי שעמדו בתקן (גם הם חרדים) כי אין מקום במטוס, בעוד שהתאים היו ריקים.

 

בתגובה נוספת שפורסמה ב"ישיבה וורלד", ומיוחסת לגרגורי טרומן, מנכ"ל החברה בצפון-אמריקה - הוא מודה כי התרחש כשל חמור בגייט לפני הטיסה: "דיילי הקרקע לא השתמשו בתגית הרשמית שלנו לפני שהעבירו את החפצים לבטן המטוס", כתב. "היה חוסר תקשורת בין הצוות בתל אביב לזה שבנמל התעופה של קייב, והם לא קיבלו את השמות והיעדים של התיקים, והם נותרו בקייב". לדבריו, שוחח עם מנהל המשרד, והובטח כי מקרה כזה לא יישנה.

 

"אז כן, נוסעים עם תיקים גדולים או מטען במשקל יתר חויבו לבדוק את התיקים", הוסיף, אף כי הנוסעים טוענים שתיקיהם לא נמצאו בחריגת משקל.

 

"אני יודע שנוסעים יהודים רבים חשבים ש'סימנו אותם'", כתב. "אבל אני מבטיח שהתייחסנו באופן שווה לכלל נוסעינו - בצורה כושלת". הוא הבטיח כי מי שמילא את הניירת יקבל את תיקו, אם כי הודה שאינו יודע לציין מתי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים