שתף קטע נבחר

הרומן, ההסתבכות ו"רוח הקודש": הרב אליהו מזהיר מהרב שמואל טל

רב העיר צפת, שמואל אליהו, טוען כי הרב שמואל טל, ראש ישיבה בולט ומוכר, ניהל קשרים לא ראויים עם נשים נשואות, תוך שהוא מנצל פניות שלהן אליו לייעוץ זוגי על מנת להפריד אותן מבעליהן. בטיוטה ובה עיקרי דבריו, מזהיר הרב אליהו מפני טל שמונחה על ידי "הבלבול שנקרא רוח הקודש". בסביבת הרב טל מגיבים: "גורמים אינטרסנטיים מפיצים שמועות שקריות"

פרשיית האהבים האסורה שמסעירה את הציונות הדתית: רב העיר צפת, שמואל אליהו, טוען כי הרב שמואל טל, ראש ישיבה בולט ומוכר, ניהל קשרים לא ראויים עם נשים נשואות, תוך שהוא מנצל פניות שלהן אליו לייעוץ זוגי על מנת להפריד אותן מבעליהן.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

הרב אליהו, שבשנים האחרונות חשף כמה מקרים של פגיעה בנשים מצד רבנים, ואף הביא להפללתו ולכליאתו של עזרא שיינברג בפרשת "הרב מהצפון" - צפוי להתייחס היום לראשונה באופן פומבי למקרה של הרב טל, לאחר גל שמועות ופרסומים שנפוצו בעניינו בשבועות האחרונים.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בין הדברים החמורים שהוא צפוי לפרט – חשדות לניהול קשרים עם נשים רבות ועידוד לגירושין בעקבות "רוח הקודש" שהרב טל טוען כי מנחה אותו. במקרה אחד, שפורסם בכאן 11, חויב לשלם פיצויים בסך חצי מיליון שקלים לאחר שהבטיח לאישה כי תהיה זוגתו. "אני לא ממליץ לשום אדם ללמוד ממנו שום הלכה ושום עצה", קובע הרב. "אני לא ממליץ ללמוד לא בישיבה ולא במדרשה או בבית ספר ליעוץ שלו". יש לציין כי גם מתנגדיו של הרב טל, ובהם הרב אליהו, מודים כי לא היה מגע גופני בין הרב לבין אישה זו ונשים אחרות. 

 

"התחייב לשלם לזוג פיצויים בסך 500 אלף שקלים"

טיוטה ובה עיקרי הדברים שצפוי למסור הרב שמואל אליהו דלפה, ואלה עיקריהם: "ארבע שנים אני מטפל בהסתבכות של הרב שמואל טל. עד היום נמנעתי מלומר את דעתי, כי מדובר בדברים שהצנעה יפה להם. לצערי מוציאים יח"צני הרב טל דברי שקר, על כן אני מפרסם את הסיפור.

 

הרב שמואל טל (צילום: אלבומי קטיף.נט)
הרב שמואל טל(צילום: אלבומי קטיף.נט)

 

"לפני כ-4 שנים, תוך כדי טיפול בשלום בית של זוג, התברר לי כי הרב שמואל טל מנהל מערכת קשרים לא ראויה עם אישה נשואה. פניתי אליו והזהרתי אותו גם מהקשר האסור, גם מחילול השם הגדול שיצא מזה - וגם מכך שהוא משדל את האישה להתגרש מבעלה בתואנה שהם לא מתאימים. אין לו רשות לעשות כן בשעה שהוא מנהל איתה מערכת יחסים אסורה. זה ממש 'גזל כבשת הרש'. הרב שמואל טל לא שמע לי, והמשיך בקשר עם אותה אישה. הוא גם לחץ עליה להתגרש וכך היא עשתה.

 

"בכל התקופה הזאת הוא פרנס אותה ונתן לה דירה, אבל לא היה יכול לשאת אותה לאישה בגלל היותו נשוי ואשתו לא הסכימה שתהיה לו אישה שנייה (הוא גם שמע ברוח הקודש שאשתו תמות בתאריך מסויים והיא לא מתה). לאחר שהתברר לאישה שלחינם היא התגרשה מבעלה, החלו שלוחי הרב טל להשמיץ אותה ולדבר בגנותה. במקום שיבקש ממנה מחילה וסליחה וכפרה על הנזק הנורא שעשה לה, הוא נתן יד להשמצות.

 

"בשעה זו הבינה האישה את הטעות שעשתה בכך שהלכה אחרי עצתו הרעה, וחזרה והתחתנה עם בעלה. התברר מה שהיה ברור מלכתחילה, שרק הפיתוי של הרב טל היה הגורם המפריד בינה לבין בעלה. אחרי שהחזיר הבעל את גרושתו, תבע הבעל הפגוע את הרב שמואל טל על הנזק שגרם לו.

 

"הרב שמואל טל ואשתו פנו אליי לפשר ביניהם. בסופו של דבר, הרב טל הודה, הכיר באחריותו והתחייב לשלם לזוג פיצויים בסך 500 אלף שקלים, שחלקם כבר שולמו. בשלב הזה חשבתי שהרב טל עשה תשובה, והוצאתי מכתב שהוא יכול להמשיך להיות ראש ישיבה. את המכתב הפקדתי בידיו של הרב אריאל פרג'ון.

 

"הבלבול הגדול שנקרא רוח הקודש"

"אחרי כמה ימים התברר לי שהרב טל ניהל קשרים לא בריאים גם עם בחורות צעירות וגם עם נשים נשואות. במהלך בירור הפרשות האחרות התברר, שהמחשב שלו מכיל חומרי תועבה. על כן סיכמתי עם רבנים נוספים מקהילת 'תורת החיים' שהוא לא יכול להיות יותר ראש ישיבה. סיכמנו עם הרב אשר וייס שליט"א על הקמת בית הדין, כתבתי לבית הדין כי לפני כל הדיונים צריך לקבל את המחשב שלו שבו נמצאות כל ההוכחות על קשריו עם הנשים, ועל הבלבול הגדול שנקרא רוח הקודש. אמרנו לבית הדין כי הרב טל יעשה כל שביכולתו להעלים את המחשב ולמחוק את תוכנו. וכאשר חשבנו, כן היה. הוא העלים את המחשב.

 

הרב שמואל אליהו (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הרב שמואל אליהו(צילום: אוהד צויגנברג)

 

"במצב זה קשה לבית הדין לראות את הראיות הברורות על מעלליו. בשיחות רבות שניהלתי עם הרב טל בתקופה ההיא הוא אמר לי כי רוח הקודש הטעתו. בדקתי את העניין רוח הקודש שהוא משתמש בה, וגיליתי שהוא נותן עצות במשך שנים רבות לאנשים רבים על פי רוח הקודש, וגרם לנזקים גדולים מאוד לאנשים רבים...

 

"כשראיתי מה הטעויות שהרוח הטעתה אותו, התברר לי סופית שהוא לא יכול כעת להיות ראש ישיבה גם בגלל קשריו עם הנשים וגם בגלל הרוח שהוא מנחה את הישיבה על פיה. הטעויות שהיא מטעה אותו מסוכנות לישיבה ולכל שומעי לקחו, במיוחד שהוא לא מתחשב בשום רב ופוסק, ובגאוותו הוא פוסק על פי דעתו בלבד.

 

"במצב הזה אני לא ממליץ לשום אדם ללמוד ממנו שום הלכה ושום עצה. אני לא ממליץ ללמוד לא בישיבה ולא במדרשה או בבית ספר ליעוץ שלו".

 

גישה מחמירה בהלכות צניעות

עד לפני כ-15 שנה נחשב הרב שמואל טל לאחד הכוחות הצעירים העולים בציונות הדתית. הוא עמד בראש ישיבת "תורת החיים" בנווה דקלים שבגוש קטיף, הנהיג קהילה סביבה ובאופן כללי היה מזוהה כאחד החלוצים של הפצת הרוח החסידית בציבור הדתי לאומי.

 

לקראת ההתנתקות מחבל עזה הוביל קו תקיף המתנגד לכל שיתוף פעולה עם מוסדות המדינה לקראת הנסיגה, אך בדיעבד התברר כי במקביל ניהל כל העת משא ומתן עם צה"ל והממשלה לפינוי מוסכם, ללא התנגדות, תמורת פיצוי נדיב לו ולמוסדותיו. לאחר מכן טען כי איבד בהתנתקות את אמונתו, המייחסת משמעות דתית למדינת ישראל, ובעקבות כך הפסיק לציין את יום העצמאות והתקרב לתפיסת העולם החרדית.

 

מאז חי הרב טל עם קהילתו ביישוב יד בנימין שבתחומי המועצה האזורית נחל שורק, ועומד בראש רשת מוסדות "תורת החיים", הכוללים, בין היתר, בתי ספר, ישיבות לבנים, מדרשות לבנות, ומכללות להכשרת מטפלים וללימוד "קולנוע יהודי". טל ידוע בגישתו המחמירה בהלכות צניעות והוא דוגל בהפרדה מירבית בין גברים לנשים בקהילתו ובמוסדותיו.

 

"שמועות מרושעות שאין בהן אמת"

תמי שיקמן, יועצת התקשורת של הרב שמואל טל, מסרה בשמו בתגובה: "תמוה כי גורמים שונים שאינם מהקהילה, המונעים מאינטרסים אישיים ושמטרתם פגיעה במוסדות הקהילה והעומד בראשה, מפיצים שמועות מרושעות, שבינם ובין האמת אין דבר.

 

"לאור הפרסום התקשורתי אשר תוכנן ותוזמן על ידי אותם גורמים, ואירועים מצערים שהתרחשו ושחצו כל קו אדום כגון פריצה למחשבי הישיבה, גלגלי רכבים של תומכי ראש הקהילה, פונצ'רו, ביצים הושלכו על ביתו, ומסע הכפשות ולחצים המופעלים על דמויות מפתח כדי לפגוע בכל דרך אפשרית באברכים, בתלמידים ובקהילה - הצהרנו ואנו חוזרים ומצהירים שאנו תומכים בבירור האמת במקומות המיועדים לכך.

 

"על מנת להתמודד נגד הפצת שמועות שקריות, פנה רב הקהילה, הרב טל, לרב אשר וייס, המעורה בנושא על מנת שיחקור ויגיע לעומק הקורה, אך אותם גורמים בוחרים עתה להשמיץ גם את הרב וייס. למען הסר ספק, לא מדובר בקשר אינטימי. שני הצדדים מאשרים כי לא היה כל מגע בין רב הקהילה לאישה. יתרה מכך, למען צניעות הפרט לא נפרט את הגורמים אשר גרמו לגירושין של האישה מבעלה, ויחד עם זאת אנו פוסלים מכל וכל את הניסיון להאשים את ראש הקהילה בפגיעה באישה.

 

"תמוה עוד יותר העיתוי בו בוחר הרב אליהו להיפרד מאנונימיות ולצאת כנגד הרב טל ואנשי בית הדין. הרב אליהו הסכים לקבל עליו את בית הדין המיוחד ומסקנותיו. יש מכתב שלו בעניין זה. בית הדין המיוחד דרש מהצדדים לשמור על חשאיות גמורה של הדיונים בפניו. והנה הרב אליהו עושה ההיפך הגמור, ויוצא לתקשורת בתואנות שווא. ניתן רק לשער מה המניעים מאחורי זה ולמה, תוך כדי דיוני בית הדין, הרב אליהו חותר תחתיו ונותן לכל הפרשה פומבי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דניאל ממן
הרב שמואל טל
צילום: דניאל ממן
מומלצים