שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מחיר הבחירות החוזרות: אלפי דירות מחיר למשתכן יתקעו

  כ-5,000 דירות מחיר למשתכן ברחבי הארץ ממתינות לחתימתו של שר הפנים כדי שיהיה אפשר לשווק אותן. הבעיה: הוא מנוע מלחתום בגלל ההחלטה על בחירות חדשות. במקביל, יימשך תהליך השיווק של אלפי דירות נוספות במסגרת התוכנית

  מה יקרה לתוכנית מחיר למשתכן  בעקבות ההחלטה על בחירות חדשות? אמנם, שיווקי הדירות במסגרת התוכנית יימשכו עד סוף השנה עם יותר מ-20 אלף יחידות דיור מתוכננות, אולם כרבע מתוכן ממתינות לחתימת שר הפנים המנוע לעשות כן בגלל הבחירות.

   

  המחירים רוסנו, אבל מעט דירות אוכלסו: "מחיר למשתכן" - סיכום ביניים

  מה כדאי לרוכשי מחיר למשתכן לדעת לפני שלוקחים משכנתה

  הנחות מחיר למשתכן - הוכחה ליעילות הנמוכה בפריפריה

   

  >> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

   

  כך למשל, נזק גדול מהבחירות נוצר עקב איסור על שר הפנים לחתום על מסמכי ועדת גבולות בין עיריית לוד לחבל מודיעין בנוגע ל-4,000 דירות מחיר למשתכן המתוכננות במתחם בן שמן.

  מחיר למשתכן אופקים (צילום: אלכס פוטייבסקי)
  מחיר למשתכן באופקים(צילום: אלכס פוטייבסקי)

  סיפור דומה קורה ל-600 דירות בבית שאן עם מחלוקת גבולות עם מועצה אזורית עמק המעיינות. המסמכים גם במקרה הזה ממתינים לחתימת שר הפנים. בנוסף, 3,000 דירות במחיר למשתכן תקועות באשדוד בפארק לכיש. במקרה זה, התב"ע (תוכנית בניין עיר) אמנם בתוקף, אך ישנה עתירה מהתאחדות תעשיינים נגד שיווקן בשל חשש לפגיעה בעורף הנמל ובלוגיסטיקה.

   

  במשרדי השיכון ורשות מקרקעי ישראל סבורים כי ללא לחץ מצידו של שר האוצר, משה כחלון, ניתן יהיה לשווק קרקעות בשלות יותר ולא קדם תכנון, שכל

  מטרתן הייתה להראות שיווק מאסיבי ועמידה ביעדים. לפי הערכות, השינוי שהוביל כחלון למכרזי קרקע למפחית במחיר ולא למרבה במחיר יישארו, אם כי התמהיל בין דירות לזכאים ולשוק החופשי עשוי להשתנות לטובת השוק החופשי.

   

  כמו כן, כפי שהצהיר כחלון וכפי שהצהירו רוב המפלגות במצע שלהן - הדגש יהיה בממשלה החדשה על דיור להשכרה לטווח ארוך לאחר שבניגוד להבטחות ל-150 אלף דירות של דירה להשכיר, שווקו אלפים בודדים בעוד שכר הדירה בישראל קפץ. בין השאר לדוגמה מתוכננים לצאת בקרוב 630 דירות של דירה להשכיר בבני ברק.

   

  עד סוף השנה שיווקים רבים במסגרת מחיר למשתכן יהיו בבירה. כך למשל, יצאו בחודש הקרוב 700 דירות במורדות ארנונה בירושלים, שם מתוכננות 1,100 דירות. בנוסף, מתוכננות 1,200 דירות בפסגת זאב, רמות, פסגות, משואה ורוממה.

   

  בנוסף, בחודש הבא מתוכננות בראש העין עוד 600 דירות במחיר למשתכן. בשדרות מתוכננות יותר מ-1,000 דירות, חלקן הגדול במחיר למשתכן. זאת בשיטת תכנן ובנה שבה היזם לוקח הכל משלב הכנת הקרקע והתשתיות של מבני הציבור ועד מסירת המפתח. 1,100 דירות מתוכננות לחרדים באותה השיטה בשכונת ד' 5 בבית שמש. עוד באותה עיר מתוכננות 1,400 דירות במסגרת התוכנית. 

   

  אחת התוכניות הגדולות של משרד השיכון שקודמה בשנה האחרונה היא הקמת 5,000 דירות בבני עיש, מתוכן 2,000 דירות במחיר למשתכן עד סוף השנה. גם בבאר שבע ממתינות 4,000 דירות לשיווק, חלקן במסגרת מחיר למשתכן. הסיבה לעיכוב: ממתינים לייצר מתווה שיווקים עם העירייה והממשלה אחרי כישלון מכרזים קודמים בבירת הנגב.

   

  "מחיר למשתכן תמשך כל עוד לא תתקבל החלטת ממשלה חדשה ולא נראה שזה יקרה עד סוף השנה, בין אם כחלון יהיה שר אוצר או לא", טוענים גורמים באוצר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים