שתף קטע נבחר

לראשונה: תוכנית אחת תאחד 300 תוכניות מתאר ארציות

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אישרה את תמ"א 1 - תוכנית מתאר ארצית המאחדת מאות תוכניות קיימות. התוכנית, שקודמה על ידי מינהל התכנון, תסייע בהסדרת תחומי הפיתוח, התשתיות, הסביבה והמגורים בישראל

אחרי שבע שנים: המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אישרה היום (ג') את תמ"א 1 - תוכנית מתאר שמטרתה לאחד למעלה מ-300 תוכניות מתאר ארציות לתוכנית אחת בלבד. זאת לאחר שהתוכנית כבר אושרה בוועדת המשנה של המועצה הארצית (הולנת"ע) ובוועדה לשמירת הסביבה החופית (הולחוף). תמ"א 1 גובשה במינהל התכנון לאורך מספר שנים על ידי צוות מקצועי ובהתייעצות עם משרדי ממשלה ונציגי הארגונים הסביבתיים, ועם אישורה במועצה הארצית תעבור לאישור הממשלה.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

מתכוננים לפינוי אפשרי: צה"ל בונה על מיליארדים מבסיסי החוף

בתי"ח חדשים ברחבי הארץ: תוכנית מתאר למערכת הבריאות

מדינה בהמתנה: המטרו תקוע, הדיור בסימן שאלה, הותמ"ל צולע

 

במרץ 2012 הורתה הממשלה להכין את התוכנית, שבנוסף לייעול וקידום תוכניות מתאר מביאה עמה בשורה סביבתית: במסגרתה נוספו עוד כחצי מיליון דונם של שטחי שמורות טבע, גנים לאומיים ויערות. מטרתה להנגיש את המידע התכנוני ולאפשר מבט כולל שיסייע בהסדרת מערכות הפיתוח, התשתיות, הסביבה והמגורים במדינה, ובנוסף תקדם איחוד ושילוב תשתיות מסוגים שונים.

תוכנית אחת במקום 300. אתר בנייה (אילוסטרציה) (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
תוכנית אחת במקום 300. אתר בנייה (אילוסטרציה)(צילום: Shutterstock)

 

מעמד מיוחד לחופי הים

התוכנית תטפל בשתי חטיבות: תשתיות ושטחים פתוחים. במסגרת זאת, היא תאגד את השטחים הפתוחים לסוגיהם - שמורות טבע, גנים לאומיים, יערות, נחלים וחופים - לכדי מכלול אחד; ותוסיף, כאמור, חצי מיליון דונם של שטחים מוגנים מעבר לשטח השמור כיום על פי תכניות המתאר הארציות הקיימות.

   ()
 

חופי הים קיבלו מעמד מיוחד בתמ"א 1, שקבעה כי יהוו נחלת הכלל - המרחב הציבורי הרחב, הרציף והנגיש ביותר, המיועד להנאת כלל הציבור במדינת ישראל. פרק החופים מספק התייחסות והגנה מיוחדת לחופים בשל חשיבותם ברמה הארצית, בשל ערכיו הטבעיים והנופיים וכמרחב פנאי, רוגע ורווחה מול הערים הגדולות לאורך מישור החוף.

 

כמו כן, התוכנית קובעת איסור בנייה על החוף בתחום 100 מטר מקו המים, פרט לפיתוח שירותי חוף לטובת כלל הציבור במקומות מוגדרים בלבד. בכך היא משאירה את מרבית שטחי החופים חופשיים ופתוחים. כמו כן, מינהל התכנון הגדיר תוספת של כ-12,600 דונם שטחים בעורף החופים כשטחי חוף מוגנים.

מנכ
מנהלת מינהל התכנון, דלית זילבר(צילום: ניב קנטור)

אשר לסוגיית האנרגיה, התוכנית תטפל בתחנות כוח קטנות, מתקנים פוטו-וולטאים, גז טבעי, גפ"מ (גז פחמימני מעובה) ועוד. פרק זה עוד עתיד להתעדכן, עם אישורה של תוכנית המתאר הארצית לאנרגיה (תמ"א 41) הנמצאת בתכנון. עוד עוסקת התוכנית האחודה בטיפול בפסולת וכן בסוגיית התחבורה - סלילת דרכים ומסילות ברזל. גם פרק התחבורה עתיד להתעדכן עם אישורה של תוכנית המתאר הארצית לתחבורה יבשתית (תמ"א 42), שנמצאת אף היא בהליך תכנוני.

 

מהחברה להגנת הטבע נמסר בתגובה לאישור התוכנית: "התמ"א החדשה מאזנת בין צרכי הפיתוח לצורך בשמירת השטחים הפתוחים. במסגרת התמ"א, מאות אלפי דונמים נוספים קיבלו הגנה, באמצעות שמורות טבע, גנים לאומיים, יערות ומכלולי חוף. זוהי בשורה חיובית ומשמחת, הן לתושבי ישראל, שייהנו משטחי פנאי ונופש, והן לטבע הישראלי - והחברה להגנת הטבע מברכת על כך".


פורסם לראשונה 04/06/2019 08:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל יוסף
המטרה: ייעול. אתר בנייה
צילום: ישראל יוסף
מומלצים