שתף קטע נבחר

גורמים בסביבת נתניהו: "סמוטריץ' יכול לשכוח מהמשפטים"

אם עוד נדמה היה שבצלאל סמוטריץ' עשוי להגיע למשרד המשפטים, ייתכן שהצהרת כוונותיו לנווט את מערכת המשפט "על פי תורה" שמה קץ לכך. בכירים בליכוד זעמו על כך שסמוטריץ' "הורס את הקמפיין ומסייע לליברמן", והבהירו: "הוא יכול לשכוח מתיק המשפטים"

חצי חצי בנימין נתניהו בצלאל סמוטריץ' (צילום: יואב דודקביץ' ,יונתן זינדל)
נתניהו וסמוטריץ'(צילום: יואב דודקביץ' ,יונתן זינדל)

 

הריאיון המיליטנטי והחריף של יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ בצלאל סמוטריץ', שקרא לחזור למשפט העברי מימי דוד המלך ושלמה המלך, אם וכאשר יכהן כשר משפטים, הגדיל את הקרע בתוך הימין ועורר זעם רב בסביבת ראש הממשלה. מקורבי נתניהו טענו אמש כי "סמוטריץ' יכול לשכוח עכשיו מתיק המשפטים. אחרי הדברים האלה נתניהו לא יאפשר לו לכהן כשר משפטים". המועמדים כעת לתפקיד הם השרים זאב אלקין ואופיר אקוניס וסגנית השר ציפי חוטובלי.

 

אביגדור ליברמן בישיבת סיעה ישראל ביתנו (צילום: דנה קופל)
אביגדור ליברמן(צילום: דנה קופל)

 

הדבר האחרון שראש הממשלה בנימין נתניהו היה צריך בקמפיין, ובפרט ברחוב הרוסי, הם דיבורים על הלכה, משפט עברי ומדינה שתתנהל על חוקי התורה. בדיוק מפני זה התריע בשבועות האחרונים יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן - כשהכתיר את נתניהו ושותפיו "קואליציית של מדינת הלכה".

 

אם יש משהו שמפחיד ומרתיע את הציבור הימני-חילוני או ה"מסורתי-לייט", הם דיבורים על כפייה דתית ומדינת הלכה. הדברים של סמוטריץ' נפלו לידיו של ליברמן כמו פרי בשל. וליברמן, הימני החילוני האחרון (לשיטתו), לא פספס את ההזדמנות להוסיף שמן למדורת מדינת ההלכה. "זה לא נער גבעות הזוי, זה מועמד רציני לשר המשפטים", אמר ליברמן על סמוטריץ'. "זו מדינת הלכה בהתגלמותה. אנחנו נמנע את זה, לא ניתן לזה יד. משפט עברי זה חלק חשוב וקריטי, אבל משפט ישראלי לא יכול להיות משפט התורה".

 

לא בטוח שסמוטריץ' התכוון, אבל הדברים שלו פגעו בליכוד ובמחנה הימין ותרמו לקמפיין הבחירות של ליברמן. זה בדיוק הנרטיב שליברמן מנסה להוביל: נתניהו עומד בראש גוש חרדי-חרד"לי שדוחף אותו להקים קואליציה של כפייה דתית וחוקי הלכה.

 

נתניהו החליט להשקיע משאבים אדירים ברחוב הרוסי כדי לפרק את "ישראל ביתנו" לקראת הבחירות הקרובות, ובליכוד טוענים כי סמוטריץ' גורם נזק כבד לקמפיין הבחירות של המפלגה ברחוב הרוסי ומסייע לליברמן שמדבר על "קואליציית מדינת ההלכה של נתניהו". הציטוטים של סמוטריץ', שמפחידים את הציבור החילוני ובעיקר את העולים מחבר המדינות לשעבר, עשויים לעשות ההיפך: ליברמן חזק מול קואליציית ההלכה של נתניהו.

 

נתניהו מיהר להגיב: "ישראל לא תהיה מדינת הלכה"

בליכוד הבינו את הנזק מהר. השר יובל שטייניץ דיבר בישיבה סגורה של סיעת הליכוד ואמר כי "האמירות של סמוטריץ׳ גורמות נזק לליכוד ועוזרות לליברמן". נתניהו הנהן בראשו בחיוב, ואחר-כך פרסם הודעה משלו שכוונה ישירות לסמוטריץ': "מדינת ישראל לא תהיה מדינת הלכה".  

 

 

סמוטריץ' הוא חלק משיח הנתפס אנטי-חילוני או כפייתי. בדרום סוגרים מפעל לייצור בקבוקי זכוכית שנאלץ להפעיל מכונות בשבת בגלל חרם חרדי; החרדים דורשים להכניס להסכם הקואליציוני סעיף שימנע את העבודות בשבת של גשר יהודית בנתיבי אילון. על זה ירקוד ליברמן.

 

בכירים בליכוד אמרו כי ההתנהלות של סמוטריץ' מרחיקה אותו משמעותית מתיק המשפטים. "ליברמן ישחק עם הדברים האלה בקמפיין הבחירות. זה הנשק הכי חזק שלו", אמר בכיר בליכוד. "לסמוטריץ' אין תובנה פוליטית אם זה מה שיש לו להגיד. זה רק נועד להרגיז ולהתסיס. אין בזה דבר".

 

המאבק הפנימי בגוש הימין מסביר את החשש של בכירים בליכוד מהיכולת של נתניהו להקים את הממשלה הבאה שלו אחרי הבחירות הקרובות. גוש הימין מפולג, מסוכסך - ואיתו נתניהו יצטרך להקים ממשלה, ככל הנראה ממשלה צרה. אלא אם כן יהיה אבי גבאי אחד בסביבה.


פורסם לראשונה 03/06/2019 22:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ' ,יונתן זינדל
נתניהו וסמוטריץ'
צילום: יואב דודקביץ' ,יונתן זינדל
מומלצים