שתף קטע נבחר

מכה נוספת לחקלאי הבקעה: סחורה בשווי מליוני שקלים תקועה בנתב"ג

חקלאי בקעת הירדן לא מאמינים שזה קורה להם: בעוד הם מתמודדים עם משבר מים חריף, שביתה של עובדי משרד החקלאות מעכבת יציאה של משלוח צמחי תבלין גדול לחו"ל. "חג השבועות הכי עצוב בבקעה"

זעם בקרב חקלאי בקעת הירדן: סחורה בשווי שלושה מיליון שקל שאמורה להישלח לחלקים שונים בעולם (בעיקר לאירופה) תקועה בשדה התעופה מאתמול (ד') בגלל שביתת עובדי משרד החקלאות ולא נראה שבקרוב היא תשלח ליעדה. הדבר מהווה מכה נוספת לחקלאי הבקעה אחרי משבר המים החריף שנחשף בידיעות אחרונות, איתו הם עדיין מתמודדים.

 

מגדלי הפלפלים בבקעת הירדן במשבר: "נמצאים במצב חירום"

הפלפלים בבקעת הירדן מתייבשים - והמחירים נוסקים

בגלל הברד בפסח: נזקים של עשרות מיליונים לחקלאים

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

הסחורה כוללת בעיקר צמחי תבלין בהם נענע, מנטה, זעתר, בזיליקום, עירית וטימין. "זהו חג שבועות העצוב ביותר שאני זוכרת בכל שנותיי בבקעה", אומרת אנה מלר, חקלאית המגדלת תבלינים, תושבת נעמה. "אין לנו מים וכעת גזרה נוספת בפתחינו. לא ייאמן שעוד שהצלחנו לקושש מעט תוצרת, אך אין מי שיקבל אותה בגלל מאבקים פוליטיים של משרד שאמור לדאוג לחקלאות".

סחורה חקלאית תקועה נתב
הסחורה החקלאית שתקועה בנתב"ג(צילום: אלון פלר)

עובדי משרד החקלאות שובתים כבר יומיים בשל קיצוץ תשלומים עבור שעות נוספות. בעיצומים לוקחים חלק כ-1,800 עובדים המשביתים את שירותי היבוא והייצוא של תוצרת חקלאית צמחית. במשרד החקלאות מסבירים במכתב שהוציאו לעובדים כי בהיעדר החלטת ממשלה אין יכולת לדון עם משרד האוצר על הקיצוץ.

 

"החלטת הממשלה על קיצוץ בשעות נוספות ובכוננויות התקבלה לפני למעלה משנה וחצי", נכתב. "אנו כיתר המשרדים מחויבים לקיימה. הנהלת המשרד נדרשת לפעול על פי החלטת הממשלה, ומאידך אנו פועלים בדאגה אין קץ לרווחת עובדי המשרד. היה ברור לכולם כי נושא קיצוץ שעות נוספות וכוננויות יגיע לפתרון אך ורק בדיון בין יו"ר ההסתדרות לשר האוצר, מאחר והחלטת הממשלה חלה על כל עובדי המדינה ולא רק על עובדי משרד החקלאות. ותיקון החלטת הממשלה דורש החלטת ממשלה חדשה שבאחריות שר האוצר. על כן, אין הנושא ברמת דיון של הנהלת משרד ספציפי עם ועד העובדים של המשרד".

סחורה חקלאית תקועה נתב
התוצרת החקלאית שתקועה(צילום: אלון פלר)
 

"התנהגות בריונית של עובדי משרד החקלאות"

"עובדי משרד החקלאות יודעים עד כמה קשיי יום החקלאים וכמה הפרנסה קשה במיוחד בימים אלו. משתמשים באופן ציני בחקלאי הבקעה להצדקת מאבקם", מסביר ראש מועצת בקעת הירדן, דוד אלחיאני. "זהו חציית קו אדום והתנהגות בריונית של עובדי משרד החקלאות. אנו פגועים אנושות ממשרד שאמור לדאוג לחקלאות וכעת החקלאים משלמים בכיסם. שעון החול אוזל ואם הסחורה לא תשלח בשעות הקרובות היא תישלח לפח".

 

לדברי איל לוי, יו"ר ועד עובדי משרד החקלאות, "בשל הכישלון בהרכבת הממשלה, המשא ומתן שהתנהל עם האוצר על קיצוץ שכרם של עובדי משרד החקלאות שהיה אמור כבר להסתיים, נבלם ולא הגיע לסיום. המשמעות היא שעובדי משרד החקלאות עלולים לספוג קיצוץ עמוק בשכרם בחודש יולי, שכן הקיצוץ מוחל רטרואקטיבית מתחילת השנה ולאחר מכן מדובר בקיצוץ משמעותי בשכרם של עובדים ששכרם אינו גבוה. אנו קוראים כאן לכל הגורמים הרלבנטיים במשרד האוצר, שר החקלאות ולמנכ"ל משרד החקלאות, שהנחה בניגוד למשרדים ממשלתיים אחרים לקצץ בשכרם של העובדים ולא החיל את הקיצוץ על תקציב משרד החקלאות, לבטל את הקיצוץ בשכר כדי למזער נזקים כלכליים על רקע השביתה שהחלה אתמול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלון פלר
סחורה חקלאית תקועה נתב"ג
צילום: אלון פלר
מומלצים