שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  נפגשות על הגג: חקלאות וקהילה בברצלונה

  על גגות הבטון בעיר הספרדית צומחת חקלאות מזן חדש: גינות ירק שמגודלות ע"י אנשים עם מוגבלויות - ונתרמות למטבחים המבשלים לנזקקי העיר

  על גגות ברצלונה צומחת אהבה, וגם מחויבות חברתית והעצמה אישית. כן, כל הערכים האלה הם פועל יוצא של פרויקט עירוני, שמובילות עמותות שבהן חברים אנשים בעלי מוגבלויות. העמותות קיבלו לידיהן שטחים ציבוריים על גגות של בניינים עירוניים בבירה הקטלונית, והפכו אותם לגינות ירק שנוגעות בשמיים, תרתי משמע.

   

  מכה נוספת לחקלאי הבקעה: סחורה בשווי מליוני שקלים תקועה

  מגדלי הפלפלים בבקעת הירדן במשבר: "נמצאים במצב חירום"

  "אם לא יהיה פתרון למים עוד השבוע - משקים יקרסו"

   

  מי שירים עיניו למרומים, ייתקל בערוגות שמצמיחות חסה, פלפלים, עגבניות, קישואים, מלפפונים, צמחי תבלין ועוד. את כל הטוב הזה מגדלים ומטפחים אנשים עם מוגבלויות, שתורמים את התוצרת לטובת הפעלתם של המטבחים העירוניים שמבשלים מדי יום לנזקקים בעיר. ואם זה לא מעגל של צמיחה ואהבה, מה כן?

   (צילום: shutterstock)
  פרספקטיבה מעצימה. גגות ברצלונה(צילום: shutterstock)

  הרעיון שבהפיכת הגגות השוממים והאפורים של בנייני הציבור לקרקע פורייה, המצמיחה מתוכה את פרי האדמה, הוא בראש ובראשונה יוזמה פרקטית - שנועדה להחזיר את הטבע לאזורים שהצמיחו עם השנים בעיקר בטון; אבל גם דרך להעצים אנשים עם מוגבלויות ולגרום להם, אולי לראשונה בחייהם, להרגיש שגם הם יכולים לתרום לקהילה ולהיות משמעותיים.

   

  בפרויקט משתתפות כשש עמותות, ועיריית ברצלונה שמה לה למטרה להרחיב את כמות השטחים והאנשים הפעילים, תוך תכנון גישה נוחה אל הגגות גם למי שסובלים ממגבלות פיזיות. במקביל, בוחנת העירייה את ההשפעות האקולוגיות של הפרויקט במרחב האורבני.

   

  משמעות כפולה

  הפרויקט החל בעקבות עבודת מחקר שהובילו פרופסורים מהאוניברסיטה של ברצלונה, המכון למדע וטכנולוגיה סביבתית ועוד, כמו גם המכון למחקר רפואי של בית החולים "הוספיטל דל מר" בעיר. אלה קבעו כי לפרויקט הירוק יש יתרון עצום וחיובי על איכות החיים של אנשים עם מוגבלויות פיזיות שנמנעים מתנועה.

   

  גידול הירקות, מהזרעים ועד לתוצר הסופי, הוא אתגר עם תוצאות ברורות ומהירות יחסית, ואותו קהל אנשים שבדרך כלל נזקק בעצמו לעזרה - הופך ממקבל לנותן. זאת, כאשר הוא תורם את פרי עבודתו למטבחים ציבוריים ול"בנק מזון" בעיר. העבודה עם האדמה, בצוות ובאוויר הפתוח, עוזרת להגברת הביטחון העצמי ותחושת האחריות; ובמקביל לפתח סבלנות, שליטה עצמית והפחתת סטרס - שחשובים לכל אחד, אבל בעיקר למי שבאופן יומיומי נמצא במצבי התמודדות.

   

  לפעמים בחיים הכל עניין של חיבורים, והקסם הוא למצוא את המיקס שיצמיח את התוצאות היפות ביותר. אפילו לגגות הבניינים בפרויקט יש משמעות כפולה: מצד אחד המשטחים האפורים הופכים לשטח המנוצל לגידול, ובמקביל הם חושפים בפני רבים מהמשתתפים זווית חדשה על העיר, פרספקטיבה מעצימה מלמעלה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  על גגות ברצלונה צומחת אהבה
  צילום: shutterstock
  מומלצים