שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מה קורה כשמעליבים ילדים על משקלם?

  על פי מחקר אמריקאי חדש - העלבות ושיימינג על רקע משקל גבוה בתקופת הילדות גורמים לעלייה נוספת במשקל. מומחה ברפואת המשפחה: "הממצאים מחייבים את הרופאים לפתח התערבויות קליניות בניסיון להפחית את ההשפעות המזיקות של ההשפלה"

  העלבתם ילד הסובל מעודף משקל? עשיתם לו שיימינג? מחקר חדש מגלה: זה לא רק פוגע קשות ברגשותיו אלא גם בבריאותו. המחקר נערך על ידי חוקרים מהאוניברסיטה למדעי הבריאות של הממשל הפדרלי בארה"ב בשיתוף עם המכון הלאומי לבריאות.

   

  קראו עוד:

  טעויות של הורים לילדים בעלי עודף משקל

  איך לעזור לילדים המתמודדים עם השמנה

  מוחם של ילדים שמנים פועל אחרת

   

  המחקר, שממצאיו פורסמו בימים האחרונים בכתב העת הרפואי "journal Pediatric Obesity", נמשך במשך שמונה שנים. במהלך התקופה עקבו החוקרים אחרי 110 בני נוער שחלקם עברו בילדותם שיימינג על ידי חבריהם בשל משקלם הגבוה, וממשיכים לספוג עלבונות גם בתקופת המחקר. החוקרים בדקו מה קרה לנבדקים מהיותם בני 12 ועד גיל 20.

   

  ילדים (צילום: shutterstock)
  עלבנות משפיעים על עתיד הילדים(צילום: shutterstock)

  על פי הממצאים, בקרב הנבדקים שלא סבלו מהשפלה נרשמה מדי שנה עלייה של 710 גרם במסת השומן (משקל). ילדים שסבלו מהשפלה ברמה בינונית עלו ב־1.57 ק"ג מדי שנה ואלו שחוו השפלה ברמה גבוהה עלו ב־2.43 ק"ג מדי שנה.

   

  ה-BMI (מסת גוף - משקל ביחס לגובה) בקרב נבדקים שלא חוו השפלה עלה ב-0.57 מדי שנה. בקרב ילדים שחוו השפלה ברמה בינונית נרשמה מדי שנה עלייה של 0.82 ובקרב ילדים שחוו השפלה ברמה גבוהה הייתה מדי שנה עלייה של 1.08 במסת הגוף.

   

   

  להשפלה יש השפעות מזיקות

   "שמירה על אורח חיים בריא, כלומר תזונה נכונה ופעילות גופנית, היא הבסיס להימנעות מהשמנה", אומר ד"ר רז הגואל, מומחה ברפואת המשפחה העוסק בטיפול בהשמנה.

   

  "ממצאים אלו מצטרפים למחקרים רבים שמתפרסמים לאחרונה על הקשר בין השפלה על רקע משקל והשמנת יתר, והם מחייבים אותנו הרופאים לפתח התערבויות קליניות, בילדים ובמבוגרים, בניסיון להפחית את ההשפעות המזיקות של השפלה על רקע משקל.

   

  "לצערי יש מטופלים רבים המדווחים על השפלה על רקע משקלם גם מצד רופאים, דבר הפוגע ביכולת לטפל בהם".

   

  עוד הוא מוסיף: "חשוב להבין שהשמנה לרוב היא מחלה מערבית של תרבות השובע, ששיבשה את המנגנונים הטבעיים של הגוף, וכמו בכל מחלה הטיפול צריך להיות מנוהל על ידי רופא. הבנת מנגנוני השובע הובילה לפיתוח תרופות יעילות לטיפול בהשמנה, והן היום הקו הראשון בטיפול במחלה. יש תרופות המאושרות היום גם לבני 12 ומעלה".

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  "מחלה מערבית של תרבות השובע"
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים