שתף קטע נבחר

הנערה והתיעוד שחשף את ההדרה: "צדקה לאורך כל הדרך"

מקורביה של בת ה-17 שהודרה על רקע מגדרי לאחר שהוזמנה לשיר עם האמן נתן גושן בערב יום העצמאות בר"ג הביעו שביעות רצון ממסקנות הוועדה: "העירייה טיפלה בזה כמו שצריך". יו"ר נעמ"ת: "מערכה אמיתית על ערכי המדינה". לפיד: "נשים ישירו איפה שבא להן, מתי שבא להן"

 

 

בעקבות חשיפת ynet: מקורביה של הנערה שהורדה מהבמה לאחר שהוזמנה לשיר עם הזמר נתן גושן בערב יום העצמאות, הביעו אמש (ב') שביעות רצון ממסקנות ועדת הבדיקה של עיריית רמת גן שאישרו את טענותיה להדרה על רקע מגדרי.

 

"היא צדקה לכל אורך הדרך", אמרה קרובת משפחתה של הנערה. "תחילה לא רצינו לשתף פעולה עם ועדת הבדיקה של העירייה, אבל ראש העיר ממש התעקש לדבר איתנו ובסוף הסכמנו. העירייה טיפלה בזה כמו שצריך ואני רק מקווה שלא יהיו יותר אירועים כאלה שבהן יודרו נשים".

 

מתנועת "נאמני תורה ועבודה", המשתייכת לציונות הדתית, נמסר: "מדובר במקרה מצער שלא היה צריך לבוא לעולם. במה לתרבות יהודית היא קודם כל במה שמקפידה על אי-הלבנת פני אדם ברבים. החיים מזמנים לנו מציאויות שלא תכננו אותן מראש, אך כחלק ממכלול של שיקולים הלכתיים, האדם הדתי מחויב להקפיד על שמירת כבודם של אנשים.

 

"לא כך קרה במקרה הזה, וצר לנו מאוד על שהלבינו את פניה של הנערה. יתרה מכך, הבמה המדוברת הייתה מיועדת לתרבות יהודית, ולאו דווקא לציבור דתי מסוג כזה או אחר וחבל שהמארגנים לא השכילו להבין זאת".

 

הדרת צעירה בת 17 עלתה במה יום העצמאות עיריית רמת גן  נתן גושן ()
מתוך תיעוד האירוע

 

 

יו"ר נעמת, חגית פאר, אמרה כי "מדינת ישראל נמצאת במערכה אמיתית על פניה וערכיה. אין מדובר באירוע בודד בעיר אחת אלא בשורה ארוכה של מקרים, שהופכים שכיחים יותר ויותר ושהמכנה המשותף להם הוא הדרת נשים מהמרחב הציבורי. יש לברך על הטיפול של עיריית רמת גן והעומד בראשה במקרה ולקוות שאירועים מסוג זה לא יהפכו לחלק מהסטנדרט בישראל. במקביל, יש לנקוט סנקציות קשות ביותר נגד אותם גורמים שיעזו להדיר מחצית מהאוכלוסייה בישראל".

 

לפיד: "נשים ישירו איפה שבא להן, מתי שבא להן"

ח"כ יאיר לפיד (כחול לבן) צייץ בחשבון הטוויטר שלו בעקבות פרסום התיעוד: "לא ניתן שתהיה פה מדינת הלכה שבה מורידים מהבמה ילדה בת 17 בגלל שירת נשים. נשים ישירו איפה שבא להן, מתי שבא להן".

 

בדו"ח, שכתב ממלא מקום ראש העיר ליעד אילני והוגש לראש העיר כרמל שאמה-הכהן, נכתב כי "עובדי העירייה הרלוונטיים טענו כי על אף שהם חושבים ששירת נשים הייתה פוגעת ברגשות של חלק גדול מהקהל ואף גורמת לעזיבתו את האירוע - מרגע שעלתה הנערה לבמה לא זו הייתה הסיבה שלא לאפשר לה לשיר; וכי גם על-פי אמונתם אין מלבין פני אדם ברבים".

  

אילני ציין כי תחילה נטו לקבל בעירייה את הטענה שהנערה לא שרה בגלל עיכוב טכני או בזבוז זמנו של גושן, אולם לאחר שהושגו צילומי חברת האבטחה - התבררה התמונה המלאה. "מצפייה בסרטון נראה מנהל מחלקת התרבות התורנית בעירייה ניגש לזמר ואומר לו כי "מדובר בבמה דתית".

 

ועדת הבדיקה, כאמור, קבעה כי מנהל מחלקת התרבות התורנית יועבר מתפקידו בגלל דיווח כזב שמסר בוועדה וכי באירועים עתידיים תופיע לפחות זמרת אחת. הוא הוסיף כי "אחרי ששוחחנו עם הנערה הבנו שלא נתנו לה לשיר כי היא אישה. הצילומים מדברים בעד עצמם".

 

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה-הכהן אמר כי "לאחר האירוע מיניתי ועדת בדיקה כדי לבדוק את הטענות. רצינו מצע עובדתי כדי שנוכל להסיק מסקנות ולהפיק לקחים. זה לקח זמן כי לא כל הצדדים שיתפו בהתחלה פעולה, אבל ההתעקשות שלנו לברר את העובדות הייתה צודקת, נכונה ויעילה".

 

 

 


פורסם לראשונה 10/06/2019 23:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים