שתף קטע נבחר

אירוע ירי חריג בשכם: לוחמי צה"ל זיהו בטעות אנשי ביטחון פלסטינים כחשודים

במהלך פעילות של לוחמי צה"ל למעצר פעילי טרור בשכם התפתחו חילופי אש בין לוחמי צה"ל לבין מי שזוהו על-ידי הכוח כחשודים. בדיעבד התברר כי מדובר באנשי מנגנונים פלסטיניים. צה"ל: אין נפגעים, האירוע יתוחקר. הפלסטינים מנמיכים את גובה הלהבות: הקשר עם ישראל נמשך

תקרית חריגה בשכם: חילופי אש שמקורם בטעות התפתחו לפנות בוקר (יום ג') בין כוח צה"ל שהיה במבצע מעצר פעילי טרור בשכם לבין כוח פלסטיני במטה הביטחון המסכל בעיר. מצה"ל נמסר כי הלוחמים זיהו את אנשי המנגנונים הפלסטינים כחשודים והטעות התבררה בדיעבד, "אין נפגעים לכוחותינו. האירוע יתוחקר", הודיע דובר צה"ל.

 

הפלסטינים מצדם ניסו להנמיך את גובה הלהבות לאחר האירוע ואמרו כי לא נוצר משבר או נתק בין המנגנונים לבין מערכת הביטחון הישראלית. מקורות פלסטינים אמרו הבוקר ל-ynet: "ההנחה שלנו היא שהתקרית בשכם - מקורה באי-הבנה. התקרית מתוחקרת. התקשורת הלילה והבוקר עם הדרג הביטחוני הישראלי נמשכת".

 

 

נזקי הירי במטה הביטחון המסכל ()
סימני הירי במטה הביטחון המסכל

  

גורמים פלסטינים דיווחו לפנות בוקר כי כוחות צה"ל כיתרו בכוחות גדולים את מטה הביטחון המסכל של מנגנוני הביטחון הפלסטיניים בעיר. במקום נרשמו חילופי אש בין כוחות צה"ל לבין הפלסטינים, בתוך המטה. מושל שכם ברשות הפלסטינית, איברהים רמדאן (שהיה בעברו קצין בכיר במנגנונים), נמצא במקום ואמר כי הכוחות פתחו באש לעבר בניין המטה של הביטחון המסכל. הוא סיפר כי יש פצוע אחד מבין אנשי המנגנונים הפלסטיניים. כאמור, אין נפגעים בקרב כוחות צה"ל.

 

מקום התקרית הלילה בשכם ()
מקום התקרית

נזקי הירי במטה הביטחון המסכל ()
נזקי הירי במטה הביטחון המסכל

נזקי הירי במטה הביטחון המסכל ()

לדבריו, הירי התרחש בקומה הראשונה, השנייה והשלישית של המטה. הוא טוען כי בניגוד לנוהל, ישראל לא עדכנה את מפקדת התיאום והקישור הפלסטיני טרם כניסתה לשכם. במקום נכח גם מפקד הביטחון המסכל בעיר. לאחר זמן מה האירוע הסתיים וכוחות צה"ל נסוגו מהמטה. במקום ניתן לזהות סימני ירי על הקירות ועל החלונות.

 

האירוע הלילה מגיע על רקע המשבר הקשה בין ישראל לרשות הפלסטינית, בשל החוק לקיזוז משכורות מחבלים. סירובה העיקש של הרשות לקבל לידיה את כספי המסים מישראל, בעקבות קיזוז הכספים שהיא משלמת למשפחות המחבלים, הוביל לכך שכבר כמה חודשים שעשרות אלפי אנשי המגנונים הפלסטיניים מקבלים חצי משכרם.

כלי רכב משוריינים ()
כלי רכב משוריינים שישראל אישרה להעביר לרשות הפלסטינית

במסדרונות המנגנונים נשמעה ביקורת נוקבת על המדיניות הישראלית הנוקשה שמופעלת כלפי הרשות, שממשיכה בתיאום הביטחוני עם מערכת הביטחון הישראלית בזמן שישראל מנהלת משא ומתן עקיף עם חמאס ומאפשרת הכנסת עשרות מיליוני דולרים לרצועת עזה.

 

למרות זאת, ועל אף איומים לבטלו, התיאום הביטחוני - נכס לשני הצדדים - נשמר היטב ברמות האסטרטגיות והטקטיות. רק בחודש שעבר ישראל אישרה להעביר, לראשונה זה שנים, רכבים משוריינים לגורמי הביטחון ברשות הפלסטינית - צעד שייתכן כי נועד לרכך את הביקורת והתסכול בה ולשמר את התיאום הביטחוני ההדוק.

 

בשנה האחרונה סיכלו המנגנונים הפלסטיניים כמה פיגועים מתוכננים נגד כוחות צה"ל ונגד אזרחים ישראלים, כולל חשיפת זירות מטענים בצירי תנועה ומעצר של מחבלים שתכננו פיגועים. לפני כשבועיים פורסם לראשונה ב-ynet כי הרשות סיכלה פיגוע התאבדות שפעילים בדאעש תכננו להוציא אל הפועל בישראל. המחבלת שהייתה אמורה להתפוצץ היא צעירה פלסטינית מכפר ליד קלקיליה. היא נעצרה לפני כחודש ומוחזקת בידי מנגנוני הביטחון.


פורסם לראשונה 11/06/2019 04:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים