שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סרטן העור בישראל: 154 חולים חדשים ו-17 מתים - בכל חודש

  מנתוני האגודה למלחמה בסרטן ומשרד הבריאות עולה כי בשנת 2016 אובחנו בישראל 1,846 חולים חדשים עם מלנומה של העור, רובם יהודים ילידי ישראל, אירופה ואמריקה. באותה שנה נפטרו בישראל 209 אנשים ממלנומה חודרנית ממאירה של העור

  כ-154 חולי מלנומה (סרטן עור) חדשים מתגלים מדי חודש, ובכל חודש מתים כ-17 ישראלים. כך על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן ומשרד הבריאות. 91% מהחולים בישראל התגלו בשלב מוקדם מאוד המשפר את סיכויי הריפוי.

   

  עלייה קלה נרשמה בתחלואה במלנומה חודרנית בקרב גברים ובמלנומה ממוקדת בקרב גברים ונשים בישראל. מנתוני האגודה למלחמה בסרטן ומשרד הבריאות עולה כי בשנת 2016 אובחנו בישראל 1,846 חולים חדשים עם מלנומה של העור, רובם יהודים ילידי ישראל, אירופה ואמריקה. באותה שנה נפטרו בישראל 209 אנשים ממלנומה חודרנית ממאירה של העור.

   

  בשל מורכבות האיסוף, המידע החדש ביותר ברישום הלאומי לסרטן, מתייחס ל-2016, אך הוא המעודכן ביותר הניתן להשגה.

   

  קיראו עוד

  סרטן העור בישראל: 15 מתים מדי חודש

  "כשהיא גילתה, זה כבר היה הסוף". אנשים שהשיזוף הרג אותם

   

  סיכויי ריפה גבוהים בגילוי מוקדם (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  סיכויי ריפה גבוהים בגילוי מוקדם(צילום: shutterstock)

   

  עלייה בגילוי מוקדם של המחלה

  רוב גדול מאוד, 91% מהחולים במלנומה, אובחנו עם מחלה בשלב מוקדם מאוד המשפר את סיכויי הריפוי: קרוב למחצית החולים (47%) אובחנו עם גידול ממוקד (in-situ) - גידול בשלב מוקדם מאוד שעדיין לא חרג משכבת האפידרמיס ברקמת העור, מה שמאפשר סיכויי ריפוי גבוהים ביותר.

   

  הן עבור מלנומה חודרנית והן עבור מלנומה ממוקדת של העור, שיעורי התחלואה הגבוהים ביותר נצפים בגיל המבוגר. ביהודים ילידי אירופה-אמריקה וכן ילידי ישראל נצפו שיעורי התחלואה הגבוהים ביותר.

   

  בהסתכלות על נתוני החולים במלנומה בשלושת העשורים האחרונים בישראל (מאז שנת 1990 ועד היום) מצביעות על עלייה מתונה אבל מובהקת בגברים. מלנומה ממוקדת של העור ביהודים בישראל בשנים 1990-2016 מצביעות על עלייה מובהקת בשני המינים, מה שמעיד על עלייה בגילוי המוקדם של המחלה.

   

  בשנת 2016 נפטרו 209 אנשים בישראל ממלנומה חודרנית ממאירה של העור. עיקר התמותה נצפה בגיל המבוגר. בקרב ערבים בישראל, שיעורי התמותה ממלנומה של העור נמוכים מאוד.

   

  המגמות בשיעור התמותה ממלנומה חודרנית ממאירה של העור בגברים יהודים בישראל בשלושת העשורים האחרונים, מצביעות על יציבות. בנשים יהודיות, נצפתה מגמת ירידה מובהקת, בקצב של 1.3% בשנה. ההישרדות היחסית לחמש שנים ממלנומה חודרנית של העור הולכת ועולה עם הזמן, ועמדה על 88% ו-90% בגברים ובנשים יהודים בין השנים 2007-2011.

   

  בשנה שעברה דורגה ישראל במקום ה-27 בקרב 30 המדינות עם שיעורי המחלה הגבוהים ביותר בעולם, אבל בפועל במקום ה-24 מתוך 25 בהתחשב בכך שלחלק מהמדינות אותו שיעור תמותה בדיוק.

   

  מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן מסרה כי: "אנו קוראים לציבור, זה פיקוח נפש, היו חכמים בשמש באופן קבוע למשך כל השנה כדי להפחית את הסיכון לחלות. הזמינו תור והיבדקו במסגרת המבצע או במהלך השנה. אנשים בעלי שומות מרובות או בעלי סיפור משפחתי של סרטן העור צריכים לשים לב במיוחד ולהיות במעקב. מומלץ לכל אדם בכל גיל לשים לב לשינויים על העור ואם זיהיתם נקודות חדשות, או שינוי בנקודות קיימות - לפנות ללא דיחוי לבדיקה אצל הרופא".

   

  תחנות לאבחון מוקדם של סרטן העור ללא תשלום יפתחו ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן בכל קופות החולים ברחבי הארץ בין ה -17 ל -23 ביוני 2019.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים