שתף קטע נבחר

"המתפללים עמדו המומים ולא יכלו לזוז"

"הלם וזעזוע" - כך מגדירים מתפללים בבית הכנסת "תפארת שמעון" שבמרכז בני ברק את התחושות הקשות, לאחר שחזו בעיניהם בוונדליזם שהותירו אחריהם הפורצים - ספר תורה מושלך, ארון קודש מחולל וספרי תנ"ך קרועים. "אחד ממתפללי בית הכנסת שחצה כבר את גיל ה-90, לא מצליח להתאושש. הוא לא יכול היה להתפלל"

 

 

בבית הכנסת "תפארת שמעון" שבמרכז בני ברק מתקשים להתאושש מהמראות הקשים, לאחר שאלמונים פרצו הלילה לבית הכנסת הוותיק, גנבו ארבעה ספרי תורה וגרמו נזק כבד להיכל: שברו ארונות, תלשו ציוד אבטחה והשליכו לרצפה ספרי נביאים וספרי קודש.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >> 

 

משה כהן, גבאי בית הכנסת, מדבר על "הלם וזעזוע". לדבריו, מראה הוונדליזם לא עוזב את המתפללים הראשונים שהגיעו לבית הכנסת בשש בבוקר: "אנשים פשוט קפאו על מקומם. דיברתי פה עם אחד הוותיקים, ממתפללי בית הכנסת שחצה כבר את גיל ה-90, הוא פשוט בהלם וזעזוע עד עכשיו. הוא לא יכול היה להתפלל. הם עמדו פה בכניסה המומים בלי לזוז".

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

הוא מתאר "ארון הקודש מחולל, ספרי קודש על הרצפה... המתפללים יצאו ישר מבית הכנסת, ניסו לתפוס כמה שיותר האנשים. אחד המתפללים הרים את ספר התורה והניח אותו, עד עכשיו הוא נמצא פה על הספסל". כהן משער כי הפורצים השאירו מאחור את ספר התורה כי "כנראה זה היה להם כבד".

 

הנזק שנגרם בבית הכנסת
הנזק שנגרם בבית הכנסת

 

"ארון הקודש היה פתוח בחלקו העליון וגם בחלקו התחתון, וספרי התורה נגנבו ממנו. את ספרי התנ"ך שהיו בחלקו התחתון השליכו הפורצים לרצפה". הוא הוסיף כי "שני ספרי תורה ישנים שנגנבו הם מימיו הראשונים של בית הכנסת, עוד כשהחזון איש התפלל בו. אני מקווה שיתפסו את הגנבים".

 

 

"מהוותיקים בבני ברק"

מדובר באחד מבתי הכנסת הוותיקים בעיר, "מהראשונים בבני ברק", שהקים ראש העיר החמישי, הרב שמעון סירוקה. במקום התפלל גם הרב אברהם ישעיהו קַרֶלִיץ, "החזון איש", שנפטר בשנת 1953. בבית הכנסת ששופץ בשנים האחרונות מתקיימים שני מנייני בוקר, וכן מניינים בצהריים ובערב. "במשך היום נעים פה עשרות אנשים, גם מתפללים וגם לומדים פה במשך היום.

 

משה כהן, גבאי בית הכנסת
משה כהן, גבאי בית הכנסת שנפרץ במהלך הלילה(צילום: איתי בלומנטל)

 

"במשך השנים, כשהמתפללים מהדור הוותיק פחתו, הם ביקשו מהצעירים להכניס פה רוח של חיות חדשה, ונכנסו בוגרי ישיבה 'אורחות תורה', ובית הכנסת נהיה מגדלור מרכזי בעיר".

 

כהן מספר כי הם דאגו להתקין בבית הכנסת מצלמות אבטחה, ולכן הפורצים עשו עבודת שטח לפני שחיללו את בית הכנסת. "הם גנבו את המסך, את המצלמה, את הזיכרון, את המחשב הנייד שהיה לנו בפנים בחדר עם המסכים, וניסו כמה שיותר לטשטש את הראיות".

 

חוקרי משטרה הגיעו למקום ופתחו בחקירה. מהמשטרה נמסר כי היא "רואה בחומרה כל אירוע אלימות ובריונות נגד גוף ורכוש, ותפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה נגד פורעי החוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים