שתף קטע נבחר

זו הדיאטה שמעלימה את השומן בכבד - שמסכן את בריאותנו

במחקר בינלאומי בו השתתפו חוקרים ישראלים וכלל סריקות MRI, מצאו חוקרים מאוניברסיטת בו גוריון ובית החולים סורוקה שדיאטה ים תיכונית מורידה יותר מצבורי שומן פנימי מאשר דיאטה רגילה דלת קלוריות. החוקרים: "גם הורדה של 5 ק"ג משפיעה דרמטית על הגוף"

יתרון נוסף לדיאטה הים תיכונית: מחקר ישראלי חדש שכלל סריקות MRI למיפוי הגוף, מצא כי הדיאטה הפופולרית מפחיתה יותר שומן פנימי מסוכן, מאשר דיאטות דלות קלוריות קונבנציונליות. החוקרים מצאו עוד, שגם ירידה מינימלית במשקל של קילוגרמים בודדים - משפיעה דרמטית על הבריאות.

 

הממצאים פורסמו בכתב העת Journal of Hepatology.

 

קיראו עוד

התכונות שיעזרו לנו לרדת במשקל

פעילות אירובית או פעילות אנאירובית: איזה ספורט יעזור לכם לרזות?

 

גם ירידה מתונה של כמה ק"ג משפיעה על הבריאות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
גם ירידה מתונה של כמה ק"ג משפיעה על הבריאות(צילום: shutterstock)

 

החוקרים מאוניברסיטת בן גוריון בנגב ובית החולים סורוקה, פרופ' איריס שי, פרופ' אילן שלף, פרופ' אסף רודיך וד"ר דן שוורצפוקס, יחד עם החוקר ד"ר יפתח גפנר מאוניברסיטת תל אביב וחוקרים בגרמניה וארה"ב, סרקו את גופם של כ-300 אנשים הסובלים מהשמנת יתר או הפרעה במשק השומנים בגוף.

 

הנבדקים הונחו לצרוך את אחת משתי הדיאטות מופחתות קלוריות: דיאטה ים תיכונית ודיאטה דלת שומן. הנבדקים עברו מעקב רפואי במשך שנה וחצי, וסריקת תהודה מגנטית במכשיר MRI, שהעריכה את פיזור השומן בגוף לפני, במהלך ובתום המחקר.

 

החוקרים מצאו שלדיאטה ים תיכונית מופחתת פחמימות, הייתה השפעה מובהקת יותר על נסיגת השומן בכבד, סביב הלב ובלבלב בהשוואה לדיאטה דלת שומן שכללה את אותו מספר קלוריות יומי, זאת על אף שהירידה במשקל הייתה דומה.

 

החוקרים מצאו עוד שפעילות גופנית מתונה הפחיתה את מצבורי השומן התוך בטני.

 

מאגרי השומן השונים בגוף הגיבו באופן שונה לדיאטות, מכל הסוגים: השומן בכבד הופחת ב- 30%, השומן סביב הלב ב-11%, השומן התוך בטני הופחת ב- 25% ואילו מאגרי השומן בלבלב ובשריר ירדו בכשני אחוזים.

 

החוקרים מצאו שגם ירידה מינימלית במשקל של קילוגרמים ספורים, מפחיתה משמעותית את השומן סביב איברי הגוף, ולכך יש השפעה דרמטית על הבריאות.

 

מיפוי השומן הכלל גופי במחקר החדש, יאפשר מעקב אחר השינויים בהיקפם ונפחם של מצבורי השומן בגוף לאורך זמן. החוקרים הישראלים שהשתתפו במחקר הבינלאומי, פיתחו טכנולוגיות כימות שומן ספציפי, וסללו את הדרך להבנה עמוקה ומדויקת יותר של דינמיקת ההרזיה במהלך הדיאטה.

 

הפחתה של השומן התוך בטני באמצעות הדיאטה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הפחתה של השומן התוך בטני באמצעות הדיאטה(צילום: shutterstock)

 

ציר הרשע המרכזי: השומן בכבד

"רוב אלה שנכנסים לתהליך הרזיה מתייחסים למראה החיצוני ולג'ינס שייסגר אבל המשמעות האמיתית לבריאות היא דווקא בשומן הפנימי", מסבירה ראש צוות החוקרים, פרופ' איריס שי מאוניברסיטת בן גוריון, חוקרת תזונה ומחלות כרוניות, "ציר הרשע המרכזי הוא השומן סביב הכבד, שמשפיע על הרבה מערכות בגוף", היא אומרת.

 

  ( )

 

לדבריה, שומן כבדי של מעל 5%, הופכת את הכבד על פי הגדרה לכבד שומני, ומכאן מוגבר הסיכון לפגיעה בתאי הכבד ואף להתפתחות גידול סרטני באיבר הידוע כמעבדה המרכזית של הגוף.

 

"ראינו שהכבד שלנו כל כך רגיש לסגנון החיים ואפשר לטפל בו דרמטית דרך הרזיה", מסבירה פרופ' שי, "פעם היינו אומרים לאנשים – תרד במשקל, תעשה ספורט, וזה יעבוד. היום אנחנו מבינים, שהתזונה והפעילות הגופנית לא רק שנותנים לנו להיראות טוב, אלא גם מפחיתים משמעותית את השומן סביב איברים חיוניים, ולדבר יש השפעה דרמטית על הבריאות".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shuttertstock
דיאטה ים תיכונית
צילום: shuttertstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים