שתף קטע נבחר

פרויקט מגורים בבור מול בית החייל בת”א

עשרות אלפי מ"ר של מגורים ומסחר יוקמו בצומת הרחובות ויצמן ופנקס בתל אביב לצד בית החייל. הפרויקט משותף לרשות החברות הממשלתיות וחברת נכסי חיל

עשרות דונמים במרכז תל אביב, באזור צומת הרחובות ויצמן ופנקס, צפויים לשנות את פניהם בשנים הקרובות, זאת בעקבות תוכנית חדשה המקודמת בשטח ואשר על פי המידע שהגיע ל"כלכליסט" כוללת מגורים, רכיב של דיור בהשכרה, וכן שטחי מסחר ושטחים לשימוש הציבור. השטח המדובר כולל את בית החייל, מבנה מאסיבי התפרש על פני שטח רב, וכן את מתחם “הבור”, שטח פתוח המצוי מול בית החייל, שמזה עשורים לא נעשה בו שימוש למעט חניה חינם לתושבי האזור.

 

דמי השכירות עולים: בכמה הם זינקו ביישוב שלכם?

חברת בנייה ביקשה הקפאת הליכים: חייבת 21 מיליון שקל

ארגוני הסביבה נאבקים במדינה על הקמת חמש מרינות חדשות

 

הקרקע מצויה באחד המיקומים האטרקטיביים בעיר, בין דרך נמיר ורחוב אבן גבירול, ובקרבת כיכר המדינה. בצמוד למתחם ממוקמים מגדלי אקירוב. הבעלות בקרקע מתחלקת בין חברת נכסי חיל (נח), חברה בבעלות משותפת של האגודה למען החייל ומשרד הביטחון, המחזיקה בקרקעות בית החייל וסביבתו; ועיריית תל אביב אשר הפקיעה את שטח הבור לפני עשורים רבים לצורך מבנה ציבור - שמעולם לא הוקם.

המבנה שיוקם בבור (הדמיה: יער אדריכלים, תוכן תכנון כלכלה וניהול בע
המבנה שיוקם בבור(הדמיה: יער אדריכלים, תוכן תכנון כלכלה וניהול בע"מ)
 

את המהלך מקדמת רשות החברות יחד עם נכסי חיל ועיריית תל אביב. עוד מעורבות בתהליך חברת הדיור הממשלתית "דירה להשכיר", המתמחה בקידום פרויקטים להשכרה ארוכת טווח. היוזמה באה כחלק מהמדיניות שהנהיג מנהל רשות החברות ינקי קוינט כאשר נכנס לתפקיד לפני כשנה וחצי, במסגרתה נדרשות החברות הממשלתיות לאתר נכסי מקרקעין שבבעלותן, ואשר לא נעשה בהם שימוש מיטבי ולהגדיל את התועלת המופקת מהם, בין אם במכר, כפי שעושה בימים אלה חברת דואר ישראל לגבי כמה מנכסיה, ובין אם בייזום.

 

שתי חלופות אפשריות

עבור השטח המגיע בכללותו ל־28 דונם, נבחנו בשנה החולפת שתי חלופות מרכזיות. הראשונה כוללת בינוי צנוע יחסית עבור מתחם הבור בלבד, בעוד שמבנה בית החייל נותר כפי שהוא כיום. על פי חלופה זו ייבנה במקום בניין של 10 קומות מעל קומת קרקע ובשטח בנוי של כ־6,800 מ"ר, אשר יכלול קומת קרקע מסחרית, שתי קומות נוספות לצורכי הציבור ופעילות עירונית, ושמונה קומות נוספות בייעוד מגורים מיוחד, כאשר הכוונה היא לדיור מוגן, שכירות ארוכת טווח, או שילוב של השניים. חלופה זו תואמת את תוכנית המתאר העירונית תא/5000 ולכן אישורה מצוי בסמכות עירונית, ועשויה להתקדם במהירות.

 

חלופה נוספת הנשקלת על ידי הגורמים המעורבים, כוללת בינוי מאסיבי הרבה יותר. במסגרת חלופה זו ייבנו משני צדי הצומת מגדלים. האחד הצמוד לבית החייל מצדו הדרומי, והשני במתחם הבור. במקרה זה ייועד הבינוי למספר שימושים, שהעיקרי שבהם הוא מגורים ומשרדים. עם זאת תוכנית זו חורגת מקוויה של תוכנית המתאר העירונית, ותצריך לכן אישור באמצעות הוועדה המחוזית, הליך תכנוני ממושך באופן משמעותי. כך או כך יש לציין כי כעת הכל מצוי בשלב תכנוני ראשוני, כאשר שתי החלופות נבחנות מול אגף ההנדסה של עיריית תל אביב. לצורך בחינת החלופות נשכרו משרד יער אדריכלים ותוכן תכנון כלכלה וניהול.

 

בעיקר דיור מוגן

מרשות החברות נמסר: "לאחר פגישה עם עיריית תל אביב סוכם והוקם צוות תכנון משותף לעירייה ולאגודה למען החייל אשר מקדמת את התכנון של המתחם בעיקר למטרה של דיור מיוחד (דיור מוגן), משולב עם מבני ציבור, ויעודים נוספים. המתחם נמצא בשלבי תכנון". מחברת נכסי חיל נמסר בתגובה: "הנושא מצוי על שולחנה של עיריית תל אביב. חברת נח תשמח לשתף פעולה עם כל הליך שמשמעותו טובת חיילי צה"ל". מעיריית תל אביב נמסר: "נושא תכנון המגרשים, שהינם בייעוד ציבורי, נמצא בבחינה ראשונית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה: יער אדריכלים, תוכן תכנון כלכלה וניהול בע"מ
הדמיית המבנה שיוקם
הדמיה: יער אדריכלים, תוכן תכנון כלכלה וניהול בע"מ
מומלצים