שתף קטע נבחר

איציק שמולי: "העבודה צריכה ריסטארט; הפעם חייבים חיבורים"

חבר הכנסת אמר בריאיון לאולפן ynet כי העבודה נמצאת במשבר הכי חמור בתולדותיה. על גבאי: "אין בליבי דבר אחרי שהניח את המפתחות". על חיבורים אפשריים: אהוד ברק, ציפי לבני ואורלי לוי רלוונטיים, אך הדגיש שהוא לא כבול לאף אחד

  

חבר הכנסת איציק שמולי, הכריז הבוקר (רביעי) כי מטרת התמודדותו בפריימריז הקרובים על ראשות מפלגת העבודה, היא "ריסטארט" שהמפלגה הוותיקה נדרשת לעבור. "זה באמת המשבר הכי חמור בתולדות מפלגת העבודה", אמר יו"ר הסיעה בריאיון לאולפן ynet. "המחשבה שהבית הזה עלול לקרוס לא נותנת לי מנוח. אני חושב שהמפלגה חייבת בנייה מחודשת. אני יכול לתת לה את הריסטארט הזה".

איציק שמולי (צילום: דולב ג'ולי)
איציק שמולי באולפן ynet(צילום: דולב ג'ולי)


- אבי גבאי היה טעות?

"אבי גבאי נבחר בבחירות דמוקרטיות. התוצאה שמפלגת העבודה הביאה תחת הנהגתו בבחירות האחרונות היא כישלון ומדברת בעד עצמה, ואני חושב שגם אבי מבין את זה. עם זאת, למרות התוצאה והמהלך המיותר של המו"מ עם נתניהו שגרם לנזק עצום.

 

"אני חושב שאבי גבאי הוא בן אדם טוב שבא עם כוונות טובות לפוליטיקה. זה שלא הצליח לו בלשון המעטה - זה נכון, אבל אין לי בליבי שום דבר עליו כשהוא מניח את המפתחות וזז הצידה".

 

שמולי נשאל מדוע לא התערב במשבר החריף שנוצר בין היו"ר הפורש אבי גבאי לח"כ איתן כבל, שהזהיר מפני מפלת המפלגה, ואמר: "כשמפלגה נמצאת בתוך קמפיין בחירות, הדבר האחרון שצריך לעשות זה 'לירות בתוך הנגמ"ש'. זאת הייתה טעות.

אבי גבאי  (צילום: אלכס קולמויסקי)
"אדם טוב עם כוונות טובות". שמולי על אבי גבאי(צילום: אלכס קולמויסקי)
 

"בכל פעם שאבי גבאי עשה משגה אידיאולוגי כזה או אחר, באמירות כמו 'שכחו מה זה להיות יהודים' או על כך שלא צריך להחזיר את ההתנחלויות, הראשון שהתייצב ואמר אמת ברורה ונחרצת היה אני", אמר שמולי. "מפלגת העבודה מדממת גם בגלל העיסוק הפנימי והאינסופי הזה בפרוצדורות, בתהליכים, בעתירות. זה לא מעניין אף אחד, צריך להתחיל להפנות את האנרגיה החוצה".

 

על הצטרפות לסתיו שפיר, גם היא בוגרת המחאה החברתית שהצטרפה למפלגה, אמר שמולי: "אני לא מפחד מהדמוקרטיה, מהתחרות ומהתמודדות. לא רוצה לחנוק את הבחירות", אמר.

 

על ותיק המפלגה, שר הביטחון לשעבר עמיר פרץ שהכריז השבוע כי הוא היחיד שיוכל להעביר מנדטים ממחנה הימין, אמר שמולי: "עמיר פרץ הוא אדם רב פעלים וזכויות גם בתוך המפלגה, וגם בהקשר של מדינת ישראל. מה שדרוש עכשיו זה להעביר מסר של התחדשות, של רענון ובנייה מחודשת".

כנס של מפלגת העבודה בבאר שבע  (צילום: הרצל יוסף )
"המפלגה צריכה מסר של התחדשות". עמיר פרץ(צילום: הרצל יוסף )

- זה מה שעשיתם עם גבאי, לא בטוח שזה מה שצריך במפלגה.

"כשאבי גבאי נבחר הוא קיבל קרדיט עצום בסקרים. מעשרה מנדטים הוא עלה ל-24-22 מנדטים. מה שהביא בשלב מאוחר יותר לבריחה של בסיס הבוחרים שלנו זו הנחת המוצא המוטעית והשגויה שהבוחרים 'בכיס שלנו', ואפשר להביא קהלים חדשים במחיר של ויתור על האמת שלנו".

 

מלבד העברת מצביעים ממחנה הימין, שמולי טען כי הוא מסוגל "להסתכל על שבטים אחרים בחברה הישראלית". לדבריו, הוא מסוגל להשיב את הציבור הערבי, הדרוזי, המצביעים הדתיים הליברליים והחברתיים בימין הרך. "איפה כל מצביעי כחלון? איפה תומכי אורלי לוי? אני האדם שיוכל להביא אותם מבלי שאוותר על האמת שלי", אמר.

 

- הפריפריה לא באה איתכם בסופו של דבר.

"אני לא מוכן לוותר על אף אחד. אעבור בן אדם בן אדם ואשכנע אותו", אמר שמולי. "כשאני מסתכל לאנשים בעיניים, גם למי שלא הצביע למפלגת העבודה, הם מאמינים בי. האנשים האלה יודעים שפוליטיקאים כמוני צריכים להנהיג את המדינה. אני הסיכוי של מפלגת העבודה לחזור לחיים".

 

על תכניתו להחזרתה של המפלגה לחיים, אמר שמולי כי "הדבר הקריטי ביותר בשלב הראשון זה להחזיר את האמון ואת האמונה של הרבה מאוד אנשים שאיבדנו בדרך. אנשים שיש להם מקום, יש להם בית ויש להם לאן לחזור". לדבריו, ישנם קהלים חדשים רבים שיוכל להביא בזכות מאבקיו בכנסת ומהלכיו האחרונים.

 

אבי גבאי כנס קרן ברל כצנלסון מפלגות האופוזיציה (צילום: עמית שעל)
"לא כובל את עצמי לחיבורים". שמולי ויו"ר מרצ תמר זנדברג(צילום: עמית שעל)

"הסיפור הגדול הוא לא רק מפלגת העבודה, אלא המחנה כולו", טוען שמולי. "בפעם הקודמת האגו והמגבלות לא אפשרו לחיבורים הנדרשים לקרום עור וגידים. הפעם המטרה הגדולה באמת זה לייצר חיבורים כדי לפרוץ את גבולות המחנה - ואיתו גם הסיכוי להגדיל אותו. אין ספק שאני הבן אדם שמביא למפלגת העבודה את מנעד החיבורים הגדול ביותר. כרגע זה מוקדם מדי לומר עם מי.

 

"השלב הראשון הוא בהחלט שיקום המפלגה", המשיך שמולי. "גם כשאנחנו הולכים לחיבורים, לא נעשה זאת מתוך חולשה. קודם כל צריך לעמוד מחדש על הרגליים. יש כוחות במרכז, ויש גם כוחות מחוץ למערכת הפוליטית שהם חשובים ונדרשים: ציפי לבני, אהוד ברק ואורלי לוי. אפשר לעשות חבירה כדי להגדיל את המחנה - ואת הסיכוי לנצח". 

ציפי לבני אורלי לוי אהוד ברק (צילום: יאיר שגיא, יריב כץ, מוטי קמחי)
יחברו לשמולי? לוי, לבני וברק(צילום: יאיר שגיא, יריב כץ, מוטי קמחי)
 

- עמיר פרץ אמר שהוא נפגש כבר עם ציפי לבני.

"התכנית שלי זה לא רק להעמיד את מפלגת העבודה על הרגליים, אלא לפרוץ את גבולות המחנה כולו. ואם זו המטרה, צריך לקרוא לכל הכוחות החזקים, המשמעותיים והטובים. ציפי לבני היא בהחלט כתובת מרכזית בעניין הזה יחד עם אחרים. בסוף נצטרך להגיע להסכמה על איך עושים את זה, אבל השלב הראשון שאסור לחמוק ממנו, זה לעשות 'ריסטארט' מחודש בתוך מפלגת העבודה. להכניס בה דם, מרץ ואנרגיה. לגרום לאנשים, גם לאלה שעזבו, להאמין בנו".

 

שמולי נשאל איזו מפלגה הוא היה רוצה תחת הנהגתו, בעיקר לאור התחמקותם של חברי הכנסת האחרים מהגדרת המפלגה כחלק ממחנה השמאל, ואמר כי הוא מאמין בשמירה על רוב יהודי על-ידי היפרדות מהפלסטינים.

 

"אני מאמין בדמוקרטיה ובבית המשפט העליון ושלטון החוק", אמר שמולי והוסיף: "אני מאמין בהפרדת דת ומדינה ובכלכלה רחבה. אני בזרם מרכזי של מפלגת העבודה. אלה האמיתות שלנו. מי שרוצה לקרוא לזה שמאל-מרכז או מרכז-שמאל, אחבק את שני הצדדים.

 

"הדבר החשוב באמת זה להפסיק לבוא לכל אחד עם הסרגל והמילימטרים כדי להגיד מי אתה ומה אתה. מי שמאמין באמיתות האלה צריך לשתף פעולה ולזכור מה המטרה הגדולה שלנו – החלפת הימין ובנימין נתניהו בשלטון", הסביר.

 

שמולי התעקש כי הוא לא כבול לאף מפלגה בחיבורים האפשריים. "אני לא מקבע את עצמי לשום חיבור בניגוד לאחרים. יש לי את מנעד החיבורים הרחב והאפשרי ביותר. זו ההבטחה שאני יכול להביא למפלגת העבודה בשלב השני. תחילה אוכל לגרום להרבה מאוד אנשים לחזור הביתה. גם אם יש גורמים או אנשים בשמאל שיש לי איתם מחלוקת על ניואנס כזה או אחר, לא אתן שיעשו דה-לגיטימציה למישהו בתוך המחנה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דולב ג'ולי
איציק שמולי
צילום: דולב ג'ולי
מומלצים