שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  פרשת המסים של המוסלמית מהקונגרס

  אילהאן עומאר הואשמה באנטישמיות, יצאה נגד ישראל וקראה לטראמפ לפרסם את החזרי המס שלו אף שהיא עצמה מתחמקת מלעשות זאת. כעת נטען כי השתמשה שלא כדין בכספי מימון בחירות והגישה בקשה לחישוב מס מאוחד עם מי שלפי החוק לא היה בעלה

  הרשויות במינסוטה טוענות כי הפוליטיקאית הדמוקרטית אילהאן עומאר, חברת הקונגרס המוסלמית הראשונה בתולדות ארה"ב, עשתה שימוש לא ראוי בכספים שנועדו לשמש את קמפיין הבחירות שלה ובכך הפרה את חוקי המדינה, וכי היא גם הגישה בקשה לחישוב מס מאוחד עם בעלה שנים לפני שנישאה לו כחוק, ובזמן שבו עדיין הייתה נשואה לגבר אחר.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  טקס השבעה בית הנבחרים ארה
  עומאר בטקס ההשבעה. לא מוכנה להתראיין בנושא(צילום: MCT)

  הגילוי הזה מציב את התנהלותה של עומאר תחת בחינה דקדקנית עוד יותר מצד מבקריה. עם זאת, לפחות מומחה אחד לענייני מס סבור שאם מאחורי מעשיה של עומאר לא הייתה כוונה פלילית והדברים תוקנו – לא סביר להניח שהיא תישא בהשלכות פליליות.

   

  לפי הרשויות, עומאר ובעלה הנוכחי, אחמד עבד א-סלאם חירסי, הגישו בקשה לחישוב מס מאוחד לשנים 2014 ו-2015 – לפני שנישאו בפועל וכשמבחינה משפטית עומאר הייתה עדיין נשואה לגבר אחר. בקשה לחישוב מס מאוחד עם אדם שאינו בן הזוג החוקי מנוגדת הן לחוק הפדרלי והן לחוק במינסוטה.

  ארה
  ההערכה: לא תישא בהשלכות פליליות. עומאר(צילום: רויטרס)

  הבדיקה שהביאה לחשיפת הפרטים החלה אחרי שבשנה שעברה האשים חבר רפובליקני בבית הנבחרים של מינסוטה את עומאר בשימוש לא חוקי בכספי מימון בחירות, וטען שבין השאר היא השתמשה ב-2,250 דולר מכספי הקמפיין כדי לשלם לעורך דין שניהל את הליכי הגירושים שלה. הרשויות בדקו את העניין ומצאו שהיא לא השתמשה בכספי הבחירות למטרה זו, אולם בהתנהלותה נמצאו אי-סדרים אחרים. לפי הדו"ח הסופי בעניין נמצאה בעיה בהחזרי המס של עומאר שהיה צורך לתקן, וחלק מכספי הבחירות שלה הגיעו למשרד רואי חשבון.

   

  בשבוע שעבר פסקו גורמים רשמיים כי עומאר חייבת להחזיר קרוב ל-3,500 דולר, בכלל זה 1,500 דולר ששולמו למשרד רואי החשבון בגין שירותים הקשורים להחזר המס המאוחד. היא תצטרך לשלם גם קנס בגובה 500 דולר למדינת מינסוטה.

  טקס השבעה בית הנבחרים ארה
  הציוץ שסיבך: תומכים בישראל בגלל כסף מאיפא"ק"(צילום: EPA)

  עומאר מצדה כמעט שלא התייחסה לפרשה. כשסוכנות הידיעות AP פנתה אל הצוות שלה התקבלה באימייל תגובה לקונית שלפיה עומאר עמדה לחלוטין בחוקים. הצוות לא אפשר לראיין אותה ולהציב בפניה שאלות ספציפיות.

   

  קשה לומר אם עומאר קצרה רווחים כלשהם מהבקשה שהגישה. ברוב המקרים בקשה לחישוב מס מאוחד עשויה להפחית את המס שמשלמים בני זוג, אבל אריק ג'ונסון, עורך דין מומחה לענייני מס ממינסוטה, מסביר שלא תמיד זה המצב, ושלעתים המס עלול דווקא לגדול. עד כה סירבה עומאר לחשוף את החזרי המס שלה, אף שהיא עצמה קראה לנשיא דונלד טראמפ לחשוף את החזרי המס שלו.

   

  התגרשתי בטקס מוסלמי

  עומאר, נזכיר, הושבעה לבית הנבחרים בינואר השנה, ויחד עם רשידה טליב, פוליטיקאית ממוצא פלסטיני, הפכה לחברת הקונגרס המוסלמית הראשונה בתולדות ארה"ב. מאז השבעתה מצאה את עצמה במרכזן של כמה שערוריות. בין השאר הואשמה באנטישמיות בעקבות ציוץ שבו טענה שפוליטיקאים בארה"ב תומכים בישראל בגלל כסף שהם מקבלים מאיפא"ק, השדולה האמריקנית למען ישראל. אחר כך טענה שלא הייתה לה כוונה אנטישמית, והתנצלה על הדברים.

  רשידה טליב אמריקנית פלטסינית חברת קונגרס ראשונה ממוצא פלסטיני ארה
  הפלסטינית רשידה טליב, גם היא חברה מוסלמית בקונגרס(צילום: רויטרס)

  עומאר גם הרבתה למתוח ביקורת על מדיניות ארה"ב כלפי ישראל והמזרח התיכון. בעבר כינתה את ישראל "משטר אפרטהייד" והביעה תמיכה בצעדי חרם עליה, אבל במהלך קמפיין הבחירות לבית הנבחרים בשנה שעברה ריככה את הצהרותיה וטענה שחרם על ישראל אינו מועיל ושיש להכיר בזכות קיומה. אחרי הבחירות שבה והחריפה את דבריה. בעקבות כמה מהצהרותיה של עומאר, בין השאר ההצהרה שנאמנותם של תומכי ישראל בארה"ב נתונה למדינה זרה, אישר בית הנבחרים האמריקני החלטה המגנה דברי שנאה נגד כל קבוצת אוכלוסייה באשר היא.

   

  שמרנים גם העלו בשנים האחרונות תהיות בנוגע לעברה של עומאר, שהגיעה לארה"ב כפליטה מסומליה. בשנת 2016, כשהתמודדה על מושב בבית הנבחרים של מדינת מינסוטה, טענו בלוגרים שמרנים כי היא הייתה נשואה לשני גברים באותו הזמן. לפי רישומי נישואים רשמיים, הטענה אינה נכונה. שמרנים טענו גם כי אחד משני הגברים האלה, אחמד נור סעיד אלמי, היה אחיה – טענות שעומאר אמרה כי הן "שקרים דוחים".

  טקס השבעה בית הנבחרים ארה
  אחרי הקאמבק: ילד שלישי. אילהאן עומאר(צילום: AFP)

  לפי מסמכים רשמיים, בשנת 2002 הגישה עומאר בקשה להינשא למי שהוא כיום בעלה, אחמד חירסי. לדבריה, באותה תקופה הוא נשא את השם אחמד עדן. לשניים לא הונפקה אז תעודת נישואים, ועומאר טענה כי הם לא המשיכו בהליך הנישואים האזרחיים ובמקום זאת נישאו בנישואים מוסלמיים מסורתיים. נולדו להם שני ילדים, אולם מערכת היחסים שלהם הסתיימה ב-2008.

   

  ב-2009 נישאה עומאר לאחמד נור סעיד אלמי, לדבריה אזרח בריטי, ולשניים הונפקה תעודת נישואים. לדברי עומאר הם נפרדו ב-2011 והתגרשו בטקס מוסלמי, אולם עומאר לא הגישה בקשה רשמית להתגרש ממנו לפי חוקי המדינה עד 2017. עומאר ובעלה הראשון חירסי שבו להיות בני זוג, וביוני 2012 נולד להם ילד שלישי. עומאר נישאה כחוק לחירסי בתחילת 2018, חודש אחרי השלמת הליך הגירושים שלה מאלמי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: MCT
  אילהאן עומאר. שימוש לא חוקי בכספי בחירות
  צילום: MCT
  מומלצים