שתף קטע נבחר

הדמוקרטים דורשים את החזרי המס של טראמפ

בכיר בבית הנבחרים נתן לרשות גביית המסים שבוע ימים להעביר לידיו את החזרי המס של הנשיא, מ-2018-2013. טראמפ זלזל: "זה הכול? בד"כ הם מבקשים החזרים של 10 שנים, כנראה שוויתרו"

טראמפ בבית הלבן (צילום: EPA)
"זה הכול? כנראה שוויתרו". טראמפ הגיב בזלזול(צילום: EPA)

דמוקרט בכיר בבית הנבחרים האמריקני דרש היום (ה') מרשות גביית המסים הפדרלית בארה"ב להעביר לידי הקונגרס את החזרי המס של הנשיא דונלד טראמפ. הדרישה – שאליה הגיב הנשיא בשלילה ובזלזול – צפויה לפתוח מאבק משפטי ממושך בינו לבין הדמוקרטים.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

ריצ'רד ניל, יו"ר הוועדה העוסקת בענייני מסים, שלח מכתב ל"שירות הכנסות הפנים" (IRS), ודרש לקבל את החזרי המס של הנשיא לאורך שש השנים שבין 2013 עד 2018. הוא העניק ל-IRS שבוע ימים להיעתר לבקשתו.

 

הדמוקרטים, שהשיגו בבחירות האמצע אשתקד שליטה על בית הנבחרים, רואים בבקשה הזו "יריית הפתיחה" במאמציהם – תוך שימוש בסמכויותיהם החדשות – לפקח על הפעילות העסקית הענפה של טראמפ. זאת, במטרה לחשוף ניגודי אינטרסים והפרות של חוקי מס אפשריים מצד הנשיא.

ריצ'רד ניל, דמוקרט בכיר בבית הנבחרים האמריקני (צילום: TNS)
"לא מהלך פוליטי". ריצ'רד ניל, יו"ר הוועדה לענייני מסים שדורש את החזרי המס של טראמפ(צילום: TNS)
 

"חיוני להבטיח שהממשלה ונבחרי הציבור שלנו ייתנו דין וחשבון. כדי לשמר את אמונו בדמוקרטיה שלנו, חובה להראות לעם האמריקני שהממשלה שלו פועלת באופן ראוי, כפי שהחוק התכוון", מסר ניל, שכבר בשנה שעברה הבטיח לנסות ולהשיג את החזרי המס של טראמפ.

 

בעוד ב-IRS ובמשרד האוצר האמריקני טרם התייחסו לדרישה, טראמפ הגיב אליה בשלילה. הוא שב וציין כי סירובו לחשוף את החזרי המס שלו – תוך הפרת מסורת ארוכת שנים שבהן מועמדים לנשיאות עשו כן – נובעת מביקורת מס שעורך לו, לטענתו, ה-IRS.

 

"האם זה הכול?", שאל טראמפ בזלזול כשנשאל על-ידי כתבים על הדרישה לראות החזרי מס שלו לאורך שש שנים, במהלך ישיבה עם מפקדים צבאיים בבית הלבן. "בדרך כלל זה עשר, אז אני מבין שהם ויתרו", הוסיף.

 

"אני נמצא תחת ביקורת מס הרבה מאוד שנים, בגלל שהמספרים גדולים ואני משער שכשיש לך שם, אז עושים לך ביקורת", אמר הנשיא. לדבריו, עד אשר לא תסתיים ביקורת המס, הוא לא יסכים לפרסם את ההחזרים.

 

טראמפ בבית הלבן (צילום: AP)
טראמפ בבית הלבן, היום(צילום: AP)

בריאיון לרשת CNN, יו"ר הוועדה ריצ'רד ניל טען כי פנייתו ל-IRS לא נעשתה ממניע פוליטי. הוא טען במכתב ששלח כי הוועדה זקוקה להחזרי המס של טראמפ על מנת לבחון חקיקה בנוגע להליך שבו מתבצעת ביקורת מס על נשיא מכהן.

 

הרפובליקנים בקונגרס לא השתכנעו כצפוי מהטיעון, ואמרו כי מדובר בתקדים מסוכן שבו הופכים הדמוקרטים מסמכים מסווגים של אזרח פרטי לנשק פוליטי. "הבקשה הספציפית הזאת היא ניצול לרעה של סמכויות הוועדה לענייני מס", מסר קווין בריידי, הרפובליקני הבכיר בוועדה, שנמצאת כאמור בשליטת יריביו הדמוקרטים.

 

זוהי הפעם השלישית השבוע שהדמוקרטים בבית הנבחרים מנצלים את סמכויות הפיקוח והחקירה שלהם כדי להפעיל לחץ על טראמפ. לפני פרסום הבקשה של ניל, יו"ר הוועדה המשפטית ג'רי נדלר השתמש בסמכותו להוציא צווי זימון - ודרש ממשרד המשפטים לקבל את הדו"ח המלא של רוברט מולר על מסקנות החקירה שניהל בנוגע להתערבות הרוסית בבחירות 2016.

 

הוא אף הזהיר את שר המשפטים החדש וויליאם בר - שפרסם עד כה רק תמצית של הדו"ח ולפיה לא נמצאו ראיות לקנונייה בין קמפיין טראמפ לרוסים - לבל יצנזר קטעים מסוימים ממנו. בנוסף, שלשום זימנה ועדת הפיקוח בבית הנבחרים בכיר לשעבר באבטחת הבית הלבן להעיד בפניה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים