שתף קטע נבחר

ליברמן: "נכפה ממשלת אחדות של הליכוד וכחול לבן"

יו"ר ישראל ביתנו ציין כי ייתכן וימליץ על גנץ: "המפלגה שתקבל את מרב המנדטים, נציגה יהיה המועמד להרכבת הממשלה". השבוע אמר ליברמן באולפן ynet כי "כחול לבן יוכלו להקים ממשלה רק עם הדובים בקוטב". בכחול לבן עקצו הערב: "בקוטב הצפוני אומרים – עדיף מאוחר מלעולם לא". הליכוד: "יצא המרצע מהשק"

לאחר הפיצוץ עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וההליכה לבחירות חדשות, מבהיר יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן כי "יכפה" ממשלת אחדות של הליכוד וכחול לבן, ולא פסל אפשרות שימליץ על בני גנץ להרכבת הממשלה הבאה.

 

בפוסט בפייסבוק כתב הערב (שבת) ליברמן: "תפקידנו לכפות על הליכוד ועל כחול לבן להקים ממשלת חירום לאומית ליברלית". בליכוד הגיבו בהודעה חריפה לדברים: "יצא המרצע מהשק. ליברמן אומר בפירוש שיכפה ממשלת שמאל"

ביבי נתניהו בני גנץ אביגדור ליברמן  (צילום: עמית  שאבי, אלכס קולומויסקי, AP)
נתניהו, ליברמן וגנץ (צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי, AP)

רק השבוע אמר ליברמן בריאיון לאולפן ynet כי "כחול לבן יוכלו להקים ממשלה רק עם הדובים בקוטב". בעקבות דבריו הערב, בכחול לבן לא נשארו חייבים והשיבו ליו"ר ישראל ביתנו בעקיצה: "אם ליברמן היה מגיע למסקנה הזאת לפני שהוא ומפלגתו הצביעו בעד פיזור הכנסת היו נמנעות מעם ישראל בחירות מיותרות. אבל כמו שאומרים בחוג הקוטב הצפוני - עדיף מאוחר מאשר לעולם לא. הדבר הנכון והנחוץ זאת ממשלת אחדות שתעבוד למען כלל אזרחי ישראל בהנהגת כחול לבן".

 

גם בליכוד הגיבו להתבטאות המפתיעה של ליברמן ותקפו אותו בחריפות: "יצא המרצע מהשק: ליברמן אומר בפירוש שהוא מוכן ללכת עם לפיד וגנץ ולכפות הקמת ממשלת שמאל. מי שרוצה ממשלת ימין חייב להצביע רק לליכוד בראשות נתניהו".

 

 

ליברמן אמר עוד הערב: "בשבוע האחרון, על רקע הניסיונות מצד נתניהו למקד את הקמפיין בשאלה מי יהיה ראש הממשלה, נדהמתי לראות את התחרות הפרועה והמבישה שהתפתחה בין גנץ לנתניהו בשאלה מי ייכנע ומי יוותר יותר לחרדים. ישראל ביתנו, בניגוד מוחלט לליכוד, סבורה שהסוגיה החשובה ביותר שהבוחר צריך לשקול בבואו אל הקלפי היא איזו ממשלה תהיה ומה יהיה הרכבה - אם זו תהיה ממשלת הלכה או ממשלה לאומית וליברלית".

 

ליברמן כתב כי "בנסיבות שנוצרו - הקטסטרופה שהציבור עדיין לא כל כך מודע לה בתקציב המדינה, והאתגרים הביטחוניים הצפויים - תפקידנו לכפות על הליכוד ועל כחול לבן להקים ממשלת חירום לאומית ליברלית - ישראל ביתנו-הליכוד-כחול לבן. ממשלה שתשקף את רצון הרוב המוחלט של אזרחי מדינת ישראל".

אביגדור ליברמן בישיבת סיעה ישראל ביתנו (צילום: דנה קופל)
"נכפה אחדות". ליברמן (צילום: דנה קופל)

לפיד וגנץ בישיבת סיעה
האם ליברמן ימליץ עליו? בני גנץ (צילום: עמית שאבי)

עוד ציין כי קיימת אפשרות שימליץ על בני גנץ להרכבת הממשלה: "המפלגה שתקבל את מרב המנדטים, נציגה יהיה המועמד להרכבת הממשלה - בלי החרדים ובלי איתמר בן גביר. לאחר גיבוש תקציב המדינה, הסכמות בסוגיות הביטחון וסיכומים בנושאי דת ומדינה תוקם קואליציה, ורק אחר כך מי שירצה, על בסיס קווי היסוד האלה, שיצטרף בשמחה".

 

ליברמן השבוע: "כחול לבן יכולים להרכיב ממשלה רק עם הדובים בקוטב"

השבוע כאמור אמר ליברמן בריאיון לאולפן ynet כי הוא אינו מחויב "להמליך" את בנימין נתניהו, שאותו תקף במילים חריפות: "הוא לוקח את זה לנושא אישי. אין מדובר כרגע על המחנה הלאומי, גוש הימין, זה פולחן אישיות של נתניהו". ליברמן הבהיר כי הוא מחויב לניצחון הימין, ואמר כי כחול לבן יכולים להרכיב ממשלה "רק עם הדובים בקוטב".

 

 

 

בנוסף הוסיף וטען כי הימנעותו מכניסה לממשלת נתניהו, שהובילה לפיזור הכנסת והליכה לבחירות חוזרות, נבעה מרצון להימנע מקואליציה חרדית-חרד"לית. "אנחנו הולכים לבחירות בגלל כניעה של נתניהו לחרדים. שיחקנו בצורה הכי נקיה, לא דיברנו מאחורי הגב, לא בתוך הליכוד ולא מחוץ לליכוד. נתניהו לעומת זאת מאחורי גבי ניהל כל הזמן מו"מ גם עם אנשים בתוך ישראל ביתנו, גם בתוך כחול לבן וגם עם אבי גבאי", אמר.

 

לפני חודשיים, עוד לפני המשא ומתן על הרכבת הממשלה, הצהיר יו"ר ישראל ביתנו כי "גם במחיר של הליכה מחדש לבחירות חדשות - לא יהיה שום ויתור של ישראל ביתנו בנושא גיוס בני הישיבות". באירוע הרמת כוסית לכבוד חג הפסח שקיימה מפלגתו במוזיאון ארצות המקרא בירושלים הבהיר ליברמן כי "הבוחר אמר את דברו, התוצאות ברורות, הימין ניצח 65-55. נמליץ על בנימין נתניהו להרכבת הממשלה". 

 

על האפשרות כי תוקם ממשלת אחדות אמר ליברמן כי "מטיפים לנו מוסר, לדאוג לממשלת אחדות. צריך להיות ברור, ממשלת אחדות אפשר להקים סביב נושא אחד מסוים. סתם להקים ממשלת אחדות זה להקים ממשלת שיתוק - ואנחנו לא רוצים ממשלת שיתוק. מדינת ישראל ידעה ממשלת אחדות או ממשלת חירום לאומית בשעות הקשות של העם, ששת הימים, משבר כלכלי. כרגע אין שום סיבה כי ממשלת אחדות כזאת תהיה ממשלת שיתוק לאומי".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית  שאבי, אלכס קולומויסקי, AP
נתניהו, ליברמן וגנץ
צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי, AP
מומלצים