שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ניצחון לתושבי "שכונת הסרטן" בראש העין - האנטנות יסולקו

  ארבעה חודשים לאחר שסיפורם נחשף: תושבי ראש־העין יכולים לנשום לרווחה. בית המשפט חייב את חברות הסלולר לפנות את האנטנות בשכונה שלהם תוך חצי שנה. תושב שהחלים מהמחלה: "לא נלחמנו על איכות חיים, נלחמנו על החיים עצמם"

  המאבק המשפטי נגד האנטנות הסלולריות של תושבי שכונת הרקפות בראש־העין, שעשרות מהם חלו ואף נפטרו כתוצאה ממחלת הסרטן בשנים האחרונות, נשא פרי: בית־משפט השלום בפתח־תקווה קיבל את דרישת העירייה והורה לחברות הסלולרי לפנות את האנטנות עד סוף השנה.

    

  החלטת בית־המשפט, שכנראה מביאה לסיומה מאבק משפטי ארוך, התקבלה בעקבות החשיפה ב"ידיעות אחרונות" בחודש פברואר האחרון על כך שלמעלה מ־40 תושבים שהתגוררו בסמוך לבניין השייך לעירייה ועליו אנטנות סלולריות — נפטרו ממחלת הסרטן. עוד מספר תושבים מתמודדים כיום עם המחלה, מה שהקנה לרחובות הסמוכים לבניין העירייה את הכינוי "רחובות הסרטן".

    

  סרטן (צילום: טל שחר)
  ניצחון לתושבים. האנטנות יוסרו(צילום: טל שחר)

    

  קראו עוד

  150 מטר מהבית: "לא רוצים אנטנות סלולריות"

  תעלומה בדרום: מכת סרטן בבית הספר בקריית גת

  הסלולרי מסרטן או לא? מיתוסים על קרינה

   

  "האנטנות האלו הן גזר דין מוות עבור התושבים פה"

  אלא שכעת נדמה שהסאגה מגיעה לסיומה: בדיון שהתקיים בבית־משפט השלום בפתח־תקווה דרשה עיריית ראש־העין, באמצעות עו"ד ברוך חייקין, לפנות את האנטנות בשל סיומם של חוזים ארוכי שנים — שכן חלק מהאנטנות בנות 30 שנה. השופטת ניצה מימון שעשוע החליטה לקבל את עמדת העירייה ולהורות לחברות הסלולר לפנות את האנטנות עד לתאריך ה־1.1.2020, דהיינו, עוד פחות מחצי שנה.

    

  תחילה טענו חברות הסלולר כי "לאנטנות יש את כל האישורים הנדרשים על פי חוק, לרבות אישורי בטיחות מהמשרד להגנת הסביבה". במהלך הדיון המשפטי מסרו חברות הסלולר מספר טיעוני נגד. לפי אחד מהם, העירייה מונעת משיקולים זרים ובהם טענות התושבים לחולי באזור האנטנות. אלא שהשופטת לא קיבלה את הטענה וציינה: "הדאגה לרווחת התושבים, החושבים שיש קשר בין מתקני התקשורת של חברות הסלולר לבין שיעור מחלת הסרטן באזור, שהינו גבוה מהממוצע, אינו שיקול זר".

    

  לדיון החשוב הגיע גם ראש העירייה, שלום בן־משה, בכדי לתמוך בתושבים ואף לחדד את עמדת העירייה, שאינה מעוניינת באנטנות בלב העיר. "החלטת בית־המשפט היא הישג לראש־העין. הנחישות שלנו מול חברות הסלולר זכתה לצדק בבית־המשפט", אמר לאחר הדיון.

    

  גם בקרב תושבי השכונה נרשמו תחושות ניצחון ושמחה. יוסי סדומי, שהחלים לא מכבר ממחלת הסרטן ומתגורר מטרים ספורים מהבניין שעליו מוצבות האנטנות, אמר כי "זה הדבר שכולנו ייחלנו לו ורצינו בו. זה בהחלט ניצחון. האנטנות האלו הן גזר דין מוות עבור התושבים פה. האבידות היו קשות מאוד ועכשיו הן לא יהיו יותר חלק מהשכונה. אני רק מקווה שהדבר אכן יקרה ולא ניגרר לערעורים משפטיים כמו שקרה בעיר אחרת".

   

  סדומי הוסיף גם ש"הרבה אנשים הפכו שותפים לצער שלנו בעקבות הכתבה, ועכשיו שמחים בשבילנו. חלקם גם אומרים שעכשיו יהיו לנו בעיות קליטה בשכונה. אני הסברתי אז וחוזר על זה גם עכשיו: לא נלחמנו על איכות חיים, נלחמנו על החיים עצמם".

   

  צפו בראיון עם יוסי סדומי:

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: הרצל יוסף
  אנטנה סלולרית
  צילום: הרצל יוסף
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים