שתף קטע נבחר

ליברמן: "הגירעון מחייב ממשלת אחדות" הליכוד: "דרשת 3 מיליארד שקל"

ליברמן כתב כי ממשלת אחדות היא חובה בשל הגירעון התקציבי, ודובר הליכוד תקף בחזרה: "רק לפני פחות מחודש הצגת דרישות תקציביות של 3 מיליארד שקל". ח"כ מיקי זוהר טען באולפן ynet כי מטרת יו"ר ישראל ביתנו היא רוטציה עם כחול לבן

 

 

 

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן כתב הבוקר (יום א') בחשבון הפייסבוק שלו כי ממשלת אחדות של ליכוד, ישראל ביתנו וכחול לבן היא הכרחית בשל הגירעון התקציבי. דובר הליכוד יונתן אוריך צייץ בחזרה: "רק לפני פחות מחודש ליברמן הציג דרישות תקציביות של לפחות 3 מיליארד שקל. הוא רק רוצה להפיל את נתניהו".

 

ליברמן כתב: "התברר שמדינת ישראל נמצאת בתוך משבר תקציבי עמוק עם גירעון של מעל 50 מיליארד שקל, ואתגרים ביטחוניים שזה לא המקום לפרט עליהם. ברור לי, מעבר לכל ספק, שלליכוד ולכחול לבן לא יהיו ביחד 60 מנדטים בבחירות הקרובות, וכל אחת בנפרד תעדיף להקים ממשלה צרה עם החרדים, קרי ממשלת הלכה. בנסיבות שנוצרו יש להקים ממשלת חרום לאומית, ואני מדגיש חרום לאומית - ללא ליצמן, דרעי, סמוטריץ ובן גביר, מרצ, העבודה והרשימה המשותפת".

 

ביבי נתניהו בני גנץ אביגדור ליברמן  (צילום: אבי מועלם, אלכס קולומויסקי, AP)
נתניהו, ליברמן וגנץ(צילום: אבי מועלם, אלכס קולומויסקי, AP)

דובר הליכוד יונתן אוריך הגיב בחשבון הטוויטר שלו: "רק לפני פחות מחודש ליברמן הביא דרישות תקציביות של לפחות 3 מיליארד שקל. פתאום הוא מוטרד מהגירעון? בחייאת איווט, כשרצית עשרות תקנים לשגרירים לא ידעת שזה עולה כסף? איווט רק רוצה להפיל את נתניהו, ואם זה עולה בממשלת שמאל - הוא משלם".

 

"מצב חירום שאי אפשר לפתור עם חרדים בקואליציה"

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) ניסה להסביר הבוקר באולפן ynet כיצד פתאום נהיו מודעים לגירעון. "אנחנו מתחילים להתוודע רק לחלק ממנו משיחות שלנו עם בכירי אגף התקציבים וגם מקיצוץ של שלושה מיליארד שקל בזמן ממשלת מעבר", אמר פורר. "אגב, לא מקצצים שקל אחד מהסיעות החרדיות כי משה גפני יושב בוועדת הכספים. אנחנו אמרנו שממשלת אחדות צריכה להיות סביב נושא אחד שהוא מצב חירום, אנחנו נמצאים במצב חירום שעם חרדים בקואליציה אי אפשר לפתור".

 

 

 

מיקי זוהר במליאה שמתכנסת לקראת הצעת החוק של פיזור הכנסת (צילום: אלכס קולומויסקי)
ח"כ מיקי זוהר(צילום: אלכס קולומויסקי)

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) טען בתגובה כי מדובר בספין ומטרתו של ליברמן היא ראשות הממשלה. "הקו שמוביל ליברמן ופורר כדובר מצוין הוא קו לא נכון. הוא מייצג מקום שנוח להם לשים את הליכוד אבל זה שקר אחד מוחלט, הליכוד יודע היטב שבצד השני, ליברמן, גנץ, לפיד, יש ברית אחת שנועדה לסיים את תפקידו של נתניהו כראש ממשלה. זה הכיוון שהוא מוביל אליו. גנץ לפיד וליברמן ראשי ממשלה".

 

עודד פורר (צילום: אלי סגל)
ח"כ עודד פורר(צילום: אלי סגל)

פורר הגיב ואמר: "קצת משעשע אותי לשמוע את מיקי שיודע שיו"ר המפלגה שלו נתן גט כריתות לליברמן בזמן שהוא הבטיח תפקידי שרות לסתיו שפיר ושלי יחימוביץ'. בסוף גם שלח ולפיד ישבו בממשלה שנתניהו הרכיב, וגם הרצוג ישב בממשלה שנתניהו הרכיב. השורה התחתונה היא כזו: האם תהיה פה ממשלה של נבחרת החלומות של נתניהו עם בן גביר, סמוטריץ, דרעי וליצמן או ממשלה עם נבחרת החלומות של גנץ עם אחמד טיבי, תמר זנדברג ושלי יחימוביץ או ממשלה לאומית וליברלית, עם הליכוד, עם כחול לבן, ועם ישראל ביתנו".

 

ח"כ מאיר כהן (כחול לבן) הבהיר כי האפשרות להקמת ממשלת אחדות קיימת רק ללא נתניהו: "נלך לממשלת אחדות עם הליכוד בלי נתניהו. גם בליכוד וגם בימין מתחילים להבין שההתייחסות הזו ש'המדינה היא אני' זה כבר פאסה. פסגת השאיפות שלנו היא שגנץ ירכיב את הממשלה".

 

 

ח"כ מלכיאלי (ש"ס) הגיב גם הוא להצהרות ליברמן באולפן ynet: "ליברמן נמצא עם מרצ, המפלגות הערביות, העבודה וכחול לבן בשמאל. הוא לא ימין. אנחנו נשב בקואליציה של גוש ימין, ליברמן בגוש השמאל. תהיה לנו קואליציה בלי ליברמן. אחרי שהוא שיקר לבוחרים שלו שהוא ימין, הוא משקר פעם נוספת בנוגע לחרדים. אם כל כך חשובה לו ממשלת אחדות, למה הוא הצביע בעד פיזור הכנסת? ליברמן מנסה לקושש קולות אחרי שהוא ניסה פעמיים השנה להפיל ממשלת ימין, הוא המשיך באג'נדה הזו, לצערנו אנחנו ניגשים שוב לבוחר. מאות המיליונים שנזרקים לפח, יכולנו להשקיע אותם".

 

-אתה יכול להגיד בודאות שלא תשבו עם ליברמן אחרי הבחירות?

"האג'נדה של גנץ ולפיד וליברמן היא אג'נדה של שמאל וגם לא תואמת אותנו, אין שום סיכוי בעולם שנשב עם אג'נדה כזאת, מה שהיה, שתמכנו בנתניהו, יהיה גם בקדנציה הקרובה".

 

ההתבטאות ש"פתחה את הקלפים"

אתמול אמר ליברמן כי יפעל להקמת ממשלת אחדות עם הליכוד וכחול לבן לאחר הבחירות, ולא פסל המלצה על בני גנץ כמועמד לראשות הממשלה. ליברמן כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "המפלגה שתקבל את מרב המנדטים, נציגה יהיה המועמד להרכבת הממשלה - בלי החרדים ובלי איתמר בן גביר". הוא אמר זאת ימים ספורים לאחר שבריאיון לאולפן ynet טען כי "גנץ יכול להרכיב ממשלה רק עם הדובים בקוטב הצפוני".

 

"יצא המרצע מהשק", אמרו על כך בליכוד. "ליברמן אומר בפירוש שהוא מוכן ללכת עם לפיד וגנץ ולכפות הקמת ממשלת שמאל. מי שרוצה ממשלת ימין חייב להצביע רק לליכוד בראשות נתניהו".

 

בכחול לבן התייחסו לאותה אמירה, ולשינוי הכיוון הדרמטי של אמש, ואמרו כי "אם ליברמן היה מגיע למסקנה הזאת לפני שהוא ומפלגתו הצביעו בעד פיזור הכנסת היו נמנעות מעם ישראל בחירות מיותרות. אבל כמו שאומרים בחוג הקוטב הצפוני - עדיף מאוחר מאשר לעולם לא. הדבר הנכון והנחוץ זאת ממשלת אחדות שתעבוד למען כלל אזרחי ישראל בהנהגת כחול לבן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם, אלכס קולומויסקי, AP
נתניהו, ליברמן וגנץ
צילום: אבי מועלם, אלכס קולומויסקי, AP
מומלצים