שתף קטע נבחר

הליכוד: "יצא המרצע מהשק". כחול לבן: "מוטב מאוחר"

ליברמן טרף את הקלפים: 4 ימים לאחר שאמר באולפן ynet כי "גנץ יוכל להקים ממשלה רק עם הדובים בקוטב", הוא הטיל פצצה - "אכפה ממשלת חירום עם הליכוד וכחול לבן, נציג המפלגה עם מרב המנדטים יהיה המועמד לראש הממשלה". רק לפני חודשיים אמר: "ממשלת אחדות - ממשלת שיתוק"

 

ביבי נתניהו בני גנץ אביגדור ליברמן  (צילום: אבי מועלם, אלכס קולומויסקי, AP)
ליברמן, לצד גנץ ונתניהו. "נציג המפלגה עם מרב המנדטים ירכיב את הממשלה"(צילום: אבי מועלם, אלכס קולומויסקי, AP)

ההתבטאות שטורפת את הקלפים בבחירות 2019, מועד ב': יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הודיע אמש (שבת) כי יפעל להקמת ממשלת אחדות עם הליכוד וכחול לבן לאחר הבחירות, ולא פסל המלצה על בני גנץ כמועמד לראשות הממשלה. "יצא המרצע מהשק", אמרו על כך בליכוד. "ליברמן אומר בפירוש שהוא מוכן ללכת עם לפיד וגנץ ולכפות הקמת ממשלת שמאל. מי שרוצה ממשלת ימין חייב להצביע רק לליכוד בראשות נתניהו".

 

ליברמן כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "המפלגה שתקבל את מרב המנדטים, נציגה יהיה המועמד להרכבת הממשלה - בלי החרדים ובלי איתמר בן גביר". הוא אמר זאת ימים ספורים לאחר שבריאיון לאולפן ynet טען כי "גנץ יכול להרכיב ממשלה רק עם הדובים בקוטב הצפוני".

 

 

בכחול לבן התייחסו לאותה אמירה, ולשינוי הכיוון הדרמטי של אמש, ואמרו כי "אם ליברמן היה מגיע למסקנה הזאת לפני שהוא ומפלגתו הצביעו בעד פיזור הכנסת היו נמנעות מעם ישראל בחירות מיותרות. אבל כמו שאומרים בחוג הקוטב הצפוני - עדיף מאוחר מאשר לעולם לא. הדבר הנכון והנחוץ זאת ממשלת אחדות שתעבוד למען כלל אזרחי ישראל בהנהגת כחול לבן".

 

ש"ס: "ליברמן לא רלוונטי, יישאר מחוץ לממשלה"

גם בש"ס הגיבו לדברים המפתיעים של ליברמן, וטענו כי הוא "לא רלוונטי יותר והוא יישאר מחוץ לממשלה הבאה". עוד נמסר מש"ס: "ליברמן, שפעם אומר ככה ופעם אחרת, הוכיח שוב שהוא פולטיקאי ציני ולא אמין. הוא התנתק לחלוטין מגוש הימין".

 

בפוסט שהעלה בפייסבוק כתב ליברמן כי "בנסיבות שנוצרו - הקטסטרופה שהציבור עדיין לא כל כך מודע לה בתקציב המדינה, והאתגרים הביטחוניים הצפויים - תפקידנו לכפות על הליכוד ועל כחול לבן להקים ממשלת חירום לאומית ליברלית: ישראל ביתנו-הליכוד-כחול לבן. ממשלה שתשקף את רצון הרוב המוחלט של אזרחי מדינת ישראל".

 

בהמשך לשבועות האחרונים, הוא תקף פעם נוספת את ראש הממשלה:  "בשבוע האחרון, על רקע הניסיונות מצד נתניהו למקד את הקמפיין בשאלה מי יהיה ראש הממשלה, נדהמתי לראות את התחרות הפרועה והמבישה שהתפתחה בין גנץ לנתניהו בשאלה מי ייכנע ומי יוותר יותר לחרדים. ישראל ביתנו, בניגוד מוחלט לליכוד, סבורה שהסוגיה החשובה ביותר שהבוחר צריך לשקול בבואו אל הקלפי היא איזו ממשלה תהיה ומה יהיה הרכבה - אם זו תהיה ממשלת הלכה או ממשלה לאומית וליברלית".

אביגדור ליברמן בראיון לאולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
ליברמן. בכחול לבן הגיבו: "כמו שאומרים בקוטב - מוטב מאוחר מלעולם לא"(צילום: אבי מועלם)

לאחר שאמר למעשה כי ימליץ על גנץ, אם מפלגתו תקבל את מספר המנדטים הרב ביותר, ציין ליברמן כי "לאחר גיבוש תקציב המדינה, הסכמות בסוגיות הביטחון וסיכומים בנושאי דת ומדינה תוקם קואליציה, ורק אחר כך מי שירצה, על בסיס קווי היסוד האלה, שיצטרף בשמחה".

 

בריאיון לאולפן ynet בשבוע שעבר אותת ליברמן כי הוא אינו מחויב "להמליך" את נתניהו, שאותו תקף במילים חריפות: "הוא לוקח את זה לנושא אישי. אין מדובר כרגע על המחנה הלאומי, גוש הימין, זה פולחן אישיות של נתניהו. אנחנו הולכים לבחירות בגלל כניעה של נתניהו לחרדים".

 

לפני חודשיים, לאחר הבחירות באפריל, הוא עוד נשמע אחרת לחלוטין בנוגע לאפשרות להקמת ממשלת אחדות: "מטיפים לנו מוסר, לדאוג לממשלת אחדות. צריך להיות ברור, ממשלת אחדות אפשר להקים סביב נושא אחד מסוים. סתם להקים ממשלת אחדות זה להקים ממשלת שיתוק - ואנחנו לא רוצים ממשלת שיתוק. מדינת ישראל ידעה ממשלת אחדות או ממשלת חירום לאומית בשעות הקשות של העם, ששת הימים, משבר כלכלי. כרגע אין שום סיבה כי ממשלת אחדות כזאת תהיה ממשלת שיתוק לאומי".


פורסם לראשונה 15/06/2019 22:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם, אלכס קולומויסקי, AP
נתניהו, ליברמן וגנץ
צילום: אבי מועלם, אלכס קולומויסקי, AP
מומלצים