שתף קטע נבחר

בית הדין טעה - הגבר האלים עלול להשתחרר: "אני הנרצחת הבאה"

אותו בית דין שהוציא צו הגנה לאישה שסבלה מאלימות קשה, לא טרח לבדוק במחשב כשהגרוש האלים פנה אליו בעניין. התוצאה: פנייה של הגבר לבית המשפט בדרישה לשחררו ממעצר, עם מסמך של בית הדין כי הוא "אינו זוכר או מכיר בצו הגנה בתוקף". האישה: "בית הדין מסכן את חיי"

 

שבע שנים של אלימות קשה הסתיימו בגירושין, בשהייה במקלט לנשים מוכות ובפחד שלא פוסק. עכשיו ב' חשה שהיא בסכנת חיים של ממש, לאחר מה שנראה כהתרשלות מצד דיין בבית הדין הרבני, שעלולה להביא לשחרורו ממעצר של הגבר האלים. "הערכת המסוכנות של המשטרה והרווחה היא הגבוהה ביותר", אומרת האישה ל-ynet. "אם הוא ישתחרר נצטרך לחפש מקום מסתור - להתפנות למקלט או להיעלם".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >> 

 

והרי תמצית הסיפור הקפקאי שמתרחש בימים אלה ממש, שנת 2019, בעידן המיחשוב והדיגיטל: כלפי הבעל קיים הליך פלילי עקב האלימות הקשה כלפיה, והוא נתון במעצר עד לתום ההליכים. לאישה קיים צו הגנה מפניו שהוציא לה בית הדין הרבני, אלא שבפנייה של הבעל לבית הדין עצמו - ענה הדיין כי לא זכור לו שיש צו כזה, על סמך זיכרון גרידא, תחת לבצע חיפוש פשוט במחשב.

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

על בסיס דבריו של הדיין, פנה הבעל-לשעבר לבית המשפט השלום בדרישה לשחרר אותו לחלופת מעצר, שכן באין צו הגנה, לכאורה, הרי שהוא לא מהווה סכנה. הרווחה ושירותי המבחן מתנגדים לשחרור, ובית המשפט יאמר את דברו בשבוע הבא. "המסמך הרשלני שהוציא בית הדין עשה בלגן ובלבל את השופט לגמרי", אומרת ב'. "זו כבר לא סתם טעות אנוש, אלא שיתוף פעולה של בית הדין עם עבריין מורשע לשיבוש הליך פלילי".

 

"ילדיי ואני חיים בפחד מתמיד"

דבריה של ב' נאמרים לאחר שנתקלה בכל הדלתות הסגורות: פרקליטתה, עורכת הדין והטוענת הרבנית לילי הורוביץ גץ, המייצגת אותה בהתנדבות לבקשת המקלט לנשים מוכות, ניגשה אמש לבית הדין הרבני והעמידה אותם על טעותם. היא ביקשה כי יוציאו החלטה מתוקנת המבהירה שאכן הוצא לב' צו הגנה, ואולם למרות התראותיה – עד לרגע זה בית הדין לא הוציא את ההבהרה.

 

"ילדיי ואני חיים בפחד מתמיד", היא מתארת בראיון לאולפן ynet. "אנחנו נמצאים בסכנה יומיומית. רציתי שכל עם ישראל ידע שהרצח הבא יהיה כאן. הכתובת לא רק על הקיר, הכתובת כבר נקשה לנו בדלת".

 

ב' מספרת כי בעלה לשעבר – עבריין מורשע בעבירות שונות מלבד האלימות כלפיה – כבר חטף בעבר את בנה מהגן, והילד נמצא רק לאחר שלושה חודשים, כשהוא מוכר עם %65 אחוזי נכות נפשית. "הגרוש נשפט לשנת מאסר בהליך פלילי, והשתחרר מבית סוהר. בבית הדין התחלף הרכב של דיינים שלא מכירים את התיק. הם מתרשלים בכל ההליך. אפשרו לגרוש שלי לראות את ילדיי בלי שום פיקוח, בהסדרים פתוחים".

 

איך בדיוק זה קורה? הרי יש לך צו הגנה.

"בית הדין הוציא מסמך לגרוש שלי, שהוא מציג אותו ומשתמש בו בהליך הפלילי, שבו בית הדין, בדיוק במילים שלו, 'אינו זוכר או מכיר בצו הגנה בתוקף', בשעה שאני מחזיקה בצו הגנה בתוקף".

 

"אנחנו חיים על זמן שאול"

ב' מתריעה: "מדברים יפה על הצורך לדבר על אלימות במשפחה. אבל אני פתחתי את הפה ודיברתי, ואני עדיין לא זוכה להגנה. החיים של ילדיי ושלי הם הפקר. אנחנו חיים על הזמן שאול, וזה רק עניין של זמן עד שיקרה לנו משהו".

 

היא מוסיפה: "אני חיה יום-יום את ההישרדות שלי, אני יודעת שהמצב שלי הוא מסוכן מאוד ואף אחד לא נחלץ לעזרתי. בפני בית הדין מונחות חוות דעת של הרווחה ושל הגורמים המטפלים, שמתנגדים בכל תוקף שהאב יפגוש את ילדיו או יתקרב אליהם, ובית הדין מסרב לשמוע כל חוות דעת. פשוט ככה. מתעלם לחלוטין ומסכן אותנו. הכתובת על הקיר. אני רק מקווה שמישהו יראה אותה".

 

עו"ד הורוביץ גץ אומרת כי "בעידן של היום נשים עדיין חוששות מבן זוגן. וכשאני חשה שיש מסוכנות ממשית אני ארים כל אבן כדי לנסות להציל את האישה. במקרה זה הרגשתי מצוקה נוראית ולא יכולתי לעמוד מול חוסר האונים של אישה אומללה זו שנתקלת באוזניים ערלות. ואף אחד לא יוכל להגיד, 'ידינו לא שפכו את הדם הזה'. לכן אעזור לה עד שהצדק יצא לאור, והיא תוכל ללכת בגאון מבלי לחשוש שרודף אחריה צל".

 

מהנהלת בתי הדין הרבניים נמסר: "על פי חוק אסור לנו להתייחס להליך משפטי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים