שתף קטע נבחר

תוכנית האוצר למלחמה בגירעון: צמצום כוח אדם ועלויות שכר

מחר תוגש לממשלה תוכנית האוצר לקיצוצים של יותר ממיליארד שקל, הכוללים צמצום מספר העובדים במשרדי הממשלה. האוצר דורש לקצץ גם בתקציבי מבקר המדינה והכנסת למרות שאינם בסמכותו

משרד האוצר מנסה לשלב בקיצוץ התקציבי בקשות חריגות לצמצומים מגופים שאין לו כלל סמכות חוקית להתערב בפעילותם. כמו כן, האוצר החליט להפחית בחצי אחוז את מספר העובדים ואת השכר ביחידות המטה של משרדי הממשלה וביחידות הסמך. כך עולה מההצעה המפורטת לקיצוץ בתקציב המדינה שתובא מחר לאישור הממשלה ונמסרה בסוף השבוע לשרים.

 

פצצת הגירעון: מגדל הקלפים של נתניהו וכחלון החל לקרוס

משרד האוצר מציג: קיצוצים ומיסים כדי לשמור את הגירעון מתחת ל-4%

תוכנית הקיצוצים של האוצר היא רק ההתחלה

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

חלק מהשרים צפויים להתנגד לקיצוצים, ובראשם סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, שכבר הודיע כי לא יתמוך בקיצוץ. בהצעה נכתב כי שר האוצר יפנה ליו"ר הכנסת ולמבקר המדינה בבקשה לפעול לצמצום מיידי של ההוצאות בפעילות הגופים שבראשם הם עומדים כבר בבסיס התקציב לשנת 2019. זאת על אף שפעילות ושכר העובדים בגופים אלה אינם כפופים למשרד האוצר.

משה כחלון בכנס פעילים של מפלגת
שר האוצר, משה כחלון(צילום: הרצל יוסף)

הבקשה החריגה תהיה במסגרת החלטת הממשלה הצפויה לבצע שינויים מהותיים לאורך זמן (ולא רק למה שנותר משנת 2019) בסדרי העדיפויות בתקציב המדינה ולהפחית את בסיס התקציב של משרדי הממשלה בשנת הכספים הנוכחית ב-1.74%. בהצעה נכתב גם כי שר הרווחה חיים כץ ושר האוצר משה כחלון יורו למוסד לביטוח לאומי להפחית החל משנת 2020 סכום של 18 מיליון שקל מבסיס התקציב המינהלי של המוסד לביטוח לאומי, מה שיחייב כנראה פיטורים וצמצומים בסניפיו.

אינפו כלכלה תוכנית קיצוצים של האוצר ()

עוד מוצע כי במשרדי הממשלה יבוצעו שינויים בסדר העדיפות הממשלתי ויופחתו כוח האדם ורכיבי השכר הנלווים להם בכל יחידות המטה של משרדי הממשלה ויחידות הסמך, בשיעור אחיד של חצי אחוז משנת 2019 ואילך. בהתאם, יהיה צורך להפחית את תקציבי השכר הנלווים להם וכן להפחית את כוח האדם ורכיבי השכר אפילו ביחידות ממשלתיות המספקות שירותים לציבור (למשל, שירות התעסוקה), שלרוב מחריגים אותם מהקיצוצים, כדי שלא לפגוע בשירותים לאזרחים, בשיעור אחיד מופחת של 0.25% משנת 2019 ואילך.

 

עוד נאמר בהצעה כי תקציב "הפרויקט הביטחוני" (שעליו נאסר לדווח) יגדל מעבר להחלטות הממשלה מיוני 2018 ומינואר 2019 בהיקף הנדרש (ראש הממשלה, בנימין נתניהו, גילה בשבוע האחרון שמדובר בשלב הזה בעוד יותר ממיליארד שקל). כמו כן, יתוקצבו הצהרונים עד סוף שנת הלימודים התש"פ. התקציב לכך יעמוד על 350 מיליון שקל.

 

שווי כל ההפחתה הרוחבית שתימשך גם לשנים הבאות מבסיס התקציב של משרדי הממשלה יעמוד על 1.15 מיליארד שקל, כלומר שהקיצוץ בתקציב ב-2019 יימשך גם בשנים הבאות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
שר האוצר, משה כחלון
צילום: אבי מועלם
מומלצים