שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  זעקת המאבטחים ביו"ש: "משחקים פה בחיי אדם"
  12 שעות במשמרת, שכר שעתי נמוך וכוח אדם לא מקצועי. המאבטחים ששומרים על העמדות הרגישות ביישובי יהודה ושומרון קורסים תחת העומס. כעת הם פותחים במחאה ומצהירים: "אם לא יעלו את שכרנו ויטפלו בנושא כוח האדם, לא נאייש את העמדות"

   

  זעקת המאבטחים ביו"ש    (צילום: אלישע בן קימון)

  זעקת המאבטחים ביו"ש    (צילום: אלישע בן קימון)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  משבר אבטחה חמור מתרחש בימים אלה בעשרות יישובים ביהודה ושומרון: ynet חושף שכ-300 מאבטחים אזרחיים המאיישים 67 עמדות רגישות ביותר, מועסקים בתנאים ירודים ועוברים הכשרה בסיסית בלבד לתפקיד כה חשוב שנועד להגן על חיי אדם. בעקבות המחדל הצהירו המאבטחים כי אם לא יועלה שכרם הם מתכוונים שלא לאייש את העמדות החל מהשבוע הבא. "אנחנו זועקים לגורמי הביטחון ולא מקשיבים לנו", הצהירו המאבטחים, "משחקים פה בחיי אדם".

   

  ב-2008 החל "פרויקט האזרוח של משרד הביטחון" שמטרתו להעסיק במערך האבטחה של יישובי יהודה ושומרון אזרחים תושבי המקום. ההנחה הייתה כי תושבים מהאזור מכירים את תוואי השטח יותר טוב ממרבית חיילי צה"ל, ולכן העסקתם בגזרה תתרום להגנה השוטפת ולביטחונם של האזרחים. כיום מוצבים המאבטחים בעמדות מדרום הר חברון ועד צפון השומרון, בחלקן התרחשו פיגועים קשים כמו רצח הילדה הלל יפה אריאל ז"ל בקריית-ארבע, רצח דפנה מאיר ז"ל בעותניאל, רצח שלושת בני משפחת סלומון ז"ל בחלמיש, ועוד עשרות פיגועי דריסה, דקירה ומטענים.

  אוראל מורדכי ומאור אהרון (צילום: עמית שאבי)
  המאבטחים אוראל מרדכי ומאור אהרון. "עלולים לשלם בחיי אדם"(צילום: עמית שאבי)

  אבטחה מאבטחים התנחלויות יהודה ושומרון ()
  משבר אבטחת ההתנחלויות ביהודה ושומרון

  אבטחה מאבטחים התנחלויות יהודה ושומרון ()
  אבטחת יישובים ביו"ש

  אך רעיונות לחוד ומעשים לחוד: בפועל שכר המאבטחים עומד על 35 שקלים בלבד לשעה, הם עובדים שעות מרובות, ולחלקם אין כל הכשרה ראויה ללוחמה בטרור ואפילו לשימוש בנשק חם.

   

  "ברגע שהשכר נשחק, קשה לגייס כוח אדם איכותי ומקצועי ואנחנו נאלצים להתפשר", מסביר גורם במערך האבטחה ומוסיף: "בעבר קיבלנו לפרויקט רק רובאי 05 ומעלה. כיום כמעט 40 אחוזים מהמאבטחים הם רובאי 02 ויש כאלה שלא עשו צבא כלל. גם הקורס שבעבר נמשך חמישה ימים ירד ליום וחצי הכשרה בלבד. זה לא הגיוני שמאבטח מגיע לעמדה מאוימת, לעיתים ממש בלב שטח פלסטיני, ללא הכשרה מתאימה. אם זה לא ישתנה נשלם בחיי אדם".

   ספיר גז, מאבטח בפרוייקט בעותניאל (צילום: אלישע בן קימון)
  "סיכון ממשי בזירות אירוע". ספיר גז(צילום: אלישע בן קימון)

  מאבטחים אבטחה אזור יהודה ושומרון (צילום: אלישע בן קימון)
  (צילום: אלישע בן קימון)

  מאבטחים אבטחה אזור יהודה ושומרון (צילום: אלישע בן קימון)
  (צילום: אלישע בן קימון)

  אך זה לא הכול. המאבטחים מספרים כי בגלל הקושי להגדיל את כוח האדם, המשמרות הופכות ארוכות עד בלתי הגיוניות. "אני כבר חמישה ימים עושה 12/12 (12 שעות בעמדה ו-12 שעות הפסקה). לא ראיתי את הילדים שלי כבר יומיים. אם זה יימשך ככה אני כבר לא אשאר פה", מספר בייאוש המאבטח ספיר גז המוצב בעמדה בעותניאל. "לצערנו, ניסיון העבר מלמד שרק אחרי שנלקחים חיי אדם אנשים מבינים את חומרת המצב ומתקנים על העוול. מלבד הקושי בכוח אדם, למאבטחים גם אין רכבים ממוגנים, דבר שגורם לסיכון ממשי בזירות אירוע ובנסיעה על הצירים".

   

  הניצנים הראשונים למשבר התגלו לפני כשבועיים, אז נחשף ב-ynet כי בכוונת פיקוד המרכז לקצץ שמונה עמדות אזרחיות ביישובים ביו"ש. בעקבות הפרסום התערב ראש הממשלה בנימין נתניהו והקיצוץ נבלם. כעת מתברר שהקיצוץ הוא חלק מאירוע גדול הרבה יותר של שחיקת המאבטחים. "יש פגיעה במקצועיות של האבטחה בפרויקט. צריך להבין - זה חד־משמעית פגיעה בחיי אדם", מתרעם ראובן שדור, רבש"ץ תקוע, "מאבטחי האזרוח בכל המקרים מגיעים ראשונים לזירות, ויש הבדל אם הם עשו צבא ומוכשרי רובאי 07, או לא עשו צבא כלל".

   

  באחרונה פנו המאבטחים באמצעות עורך הדין אהרון מרואני למשרד הביטחון בעניינם אך לא קיבלו שום מענה. "לא ייתכן שבמשך חודש שלם אנו פונים לגורמים הרלוונטיים ואף אחד לא מדבר איתנו", הסביר עו"ד מרואני. "אנחנו לא רוצים לפתוח במחאות, אבל לא מותירים לנו ברירה. אנחנו מבקשים שייכנסו איתנו למשא ומתן לפני שכל הפרויקט מתרסק מול עינינו".

   

  יוחאי דמרי, ראש מועצת הר חברון אמר: "בכל הקשור לבטחון ישובי יהודה ושומרון, מדובר כאן על החיים עצמם ופיקוח נפש אמיתי. מאבטחי האזרוח בהר חברון מוצבים ביישובים המאוימים ביותר וכאלו שנפגעו הכי הרבה פעמים. כדי לשמור על הבטחון יש צורך באנשי מקצוע קרביים ואיכותיים בעלי סיווג קרבי גבוה, ולכן יש לשלם להם בהתאם, שכר נמוך למאבטחים אלו עלול לעלות לנו בחיי אדם".

   

  ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן אמר: "יש לתת למאבטחים את מלוא השכר המגיע להם. הם עובדים קשה יומם ולילה למען ביטחון היישובים בגוש עציון ובכל רחבי יהודה ושומרון. אסור שנגיע למצב בו מחסור תקציבי יהפוך למחדל ביטחוני. חובה להפיק לקחים מהעבר ולהיות מוכנים לכל תרחיש. אני קורא לממשלת ישראל לטפל בנושא המאבטחים ביו"ש במיידי".

   

  מערכת הביטחון מסרה בתגובה: "פרויקט האזרוח הינו בעל חשיבות ונחיצות רבה. בהתאם להנחיית ראש הממשלה ושר הביטחון שלא יקוצץ כל תקן אבטחה, הפרויקט בכללותו, עלותו והמשמעויות השונות נמצא בעבודת מטה תוך שמירה על היקפי האבטחה הנוכחיים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים