שתף קטע נבחר

כאן נגד ירון לונדון: דברים לא מקובלים, מצפים להבהרה בשידור

בעקבות הסערה שעוררו דבריו של לונדון, שסיפר בשידור חי איך תפס שד של אישה זרה במעלית - בתאגיד יצאו נגד ההתבטאות של המגיש. הדברים זכו לתגובות זועמות: "איך לא שמענו על פיטוריו?"

סערת ירון לונדון: בתאגיד כאן הבהירו למגיש כי הדברים שאמר בשידור אינם מקובלים והם מצפים ממנו להבהיר אותם בתוכניתו היום. הדרישה מהתאגיד מגיעה על רקע התבטאותו בתוכניתו אמש (ג') כי תפס שד של אישה זרה במעלית. "הדברים שנאמרו על ידי לונדון אינם מקובלים ויבדקו עמו", נמסר מכאן. 

 

עוד בטרם דרשו בתאגיד הבהרה מלונדון, החל גל של תגובות וקריאות להשעייתו או פיטוריו. כך, שרת התרבות והספורט מירי רגב קראה למגיש הטלוויזיה להתפטר. "עד כאן - ירון לונדון, הגיע זמנך ללכת. אתה באמת לא רואה את ההבדל בין לגעת בכרס שלך לבין לחפון שד של אישה? כמה אפשר להיות מנותק מהמציאות? עליך להתפטר", רגב הוסיפה כי אם לא יעשה כן, על תאגיד השידור לפעול בנחרצות נגד המגיש. "על תאגיד השידור להשעותך מידית ולמנוע ממך את היכולת להמשיך ולזהם את השיח התקשורתי במימון כספי משלמי המסים".

תמונה של ירון לונדון (צילום: יריב כץ)
ירון לונדון(צילום: יריב כץ)

רגב אינה השרה היחידה שהתייחסה למקרה, גם השרה לשיוויון חברתי, גילה גמליאל צייצה: "אין 'כאן' מקום למטרידים שלא מפנימים את המהפכה המוסרית שעבר העולם", ופנתה לתאגיד השידור בשאלה: "איך זה שעוד לא שמענו על השעייתו או פיטוריו של ירון לונדון?"

 

בשיחה טלפון מפתיעה עם שי גולדשטיין ולאה לב בשידור חי בתחנת הרדיו 103FM, לונדון ניסה להסביר את ההקשר שסביבו סופר הסיפור - הפוסט של לוסי אהריש. עוד אמר כי אינו מתנצל על שסיפר, אולם לא היה עושה זאת שוב היום. "האם גם היום היית חופן את שדה של אישה שנגעה בבטנך?", שאל אותו גולדשטיין ולונדון ענה, "אני מניח שלא, מפני שהיום הקששתי, זה היה לפני 20-15 שנה ואישה חזקה וחסונה שהולכת לפילאטיס הייתה מחטיפה לי אגרוף בסנטר. אני לא לוקח סיכונים מיותרים".

 

הבוקר התייחסה שלי יחימוביץ' לתקרית בטוויטר וכן להשעייתו של דב גילהר שפורסמה לראשונה ב-ynet: "אז אני מבינה, כאן, שדב גיל-הר השנון מושעה בקלות רבה על העלבת הוד מלכותו, ובעניין לונדון, שגם התבהם על גאולה אבן, וגם סיפר בחדווה איך ביצע מעשה מגונה באישה - אתם עדיין שוקלים. יופי של סולם ערכים עיתונאי יש לכם".

 

יחימוביץ' כבר הגיבה אמש למקרה וצייצה: "אז שוביניסטים גסים שהתעדנו לכמה שנים כי הבינו שאפעס, כבר קצת בעייתי לבצע מעשים מגונים ולהתגסס, מרגישים חופשי להיות שוב האדם הקדמון. כנראה במסגרת קמפיין ההתמסכנות 'אוף כמה קשה להיות גבר וכמה הגזמתן עם החוצפה הפמיניסטית לדרוש לא להיות קורבן לעבירות מין'".

 

גם ארגון בצלמו, שפועל למען זכויות אדם זעמו ואף פנו לנציב תלונות הציבור של תאגיד השידור במטרה להשעות את לונדון. "לא ייתכן שאדם יפגע בשידור חי בנשים וגברים כאחד. אין ספק שדבר זה חמור לאין ערוך, ובטוחנו כי התאגיד לא יעבור על כך בשתיקה".

 

אמש כאמור לונדון גרם לסערה כאשר סיפר בתוכניתו המשותפת עם גאולה אבן בכאן: "פעם נסעתי במעלית בבניין רב קומות עם אישה שברור היה לגמרי על פי מדיה שהיא עורכת דין הדורה", סיפר לונדון, "עלינו שנינו במעלית לבד ותוך כדי הנסיעה אנחנו מוצאים איש את מבטו של רעהו והיא עושה לי ככה: 'לונדון, מה זה?'". מהסיפור משתמע שהאישה נגעה בשלב זה בכרסו של לונדון, שמיהר להפגין בפניה את חוסר שביעות רצונו: "אני הנחתי יד על השד שלה, ואמרתי לה 'גם זה כבר לא מה שהיה'".

 

גאולה אבן, המגישה לצידו את התוכנית, הזדעזעה ואמרה: "מה? זה מזעזע". לונדון השיב: "למה זה לא היה מזעזע מה שהיא עשתה לי?" אבן מיהרה להסביר: "שד זה איבר עם משמעות מינית וכרס לא".

 

ירון לונדון וגאולה אבן (צילום: צילום מסך מתוך כאן 11)
ירון לונדון וגאולה אבן(צילום: צילום מסך מתוך כאן 11)

דבריו של לונדון עוררו כעס רב אצל ארגוני נשים שמיהרו להגיב. "לתפוס אישה בחזה זה מעשה מגונה, ותגובה איומה של גבר לסיטואציה בה נעלב מאישה", נמסר מהעמותה, "זאת דוגמה מצויינת לזה שהמשמעות של נגיעה של אישה בגבר לא זהה לנגיעה של גבר באישה, כי נשים חוששות פיזית מגברים, וגברים חוששים ללעג מנשים. לא ייתכן שבישראל 2019 גברים עדיין ירגישו שזה בסדר גמור לעשות בנשים כרצונם", מסרו משדולת הנשים.

 

מנכ"לית הרשות לקידום מעמד האישה, אוה מדז'יבוז אמרה: "דבריו של ירון לונדון הערב הם בדיוק הסיבה שבגללה אסור להמעיט לרגע בחשיבותו של קמפיין me too. הקלות הבלתי נסבלת שבה גבר מוכר וידוע מרשה לעצמו להטריד מינית אישה ומתרץ את התנהגותו הנלוזה בעלבון, היא מתן לגיטימציה לאלימות. צר לי על כך שאותה אישה לא התלוננה בזמן אמת. צר לי על כך שמר לונדון רואה לנכון להתגאות בהתנהגותו. השנים האחרונות מחייבות אותנו לשרטט מחדש את גבולות ההתנהגות המקובלת וחלק ממנה טמון גם בגינוי מוחלט של כל התנהגות אלימה כלפי נשים. אני מצפה ממנהליו של לונדון בתאגיד השידור הציבורי להבהיר את עמדת התאגיד בצורה נחרצת וחד משמעית".

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צילום מסך מתוך כאן 11
ירון לונדון
צילום: צילום מסך מתוך כאן 11
לאתר ההטבות
מומלצים