שתף קטע נבחר

הפנסיונרים שבוחרים לעבוד - ומרוויחים בריאות

רבים מהמבוגרים אחרי גיל פרישה בוחרים להמשיך לעבוד וזוכים באיכות חיים בגיל מבוגר. ראובן, שמעון, מירי, זאב ונועם מספרים איך העבודה משפיעה על בריאותם ומה אומרים בני גילם. "עבודה בגיל מבוגר גורמת לך לקום בבוקר עם ניצוץ בעיניים", הם משתפים

המדור בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

 

עובדים בשביל הבריאות והאתגר. סקר שנערך לאחרונה בארצות הברית מצא כי 40% מהעובדים מעל גיל 65 חזרו לעבוד לאחר גיל הפרישה.

 

המומחים מתחומי הבריאות, הרווחה ונפש מצביעים על כך כי החזרה לעבודה תורמת להגדלת תחושת המיצוי העצמי, הגברת האושר והגירוי האינטלקטואלי, שומרת על חדות ופעילות המוח, מפעילה את הגוף, מרחיקה את הבדידות וכתוצאה מכך גורמת להפחתה משמעותית בבעיות בריאותיות ושומרת על איכות חיים גבוהה.

 

ראובן, שמעון, מירי, נועם וזאב - מבוגרים שעברו את גיל הפרישה מספרים על הסיבות שבגינם בחרו להמשיך לעבוד, איך התקבלו בסביבת העבודה החדשה המורכבת מצעירים, איך בני גילם מגיבים על בחירתם ועד כמה הם מרגישים חיוניים ומלאי שליחות וחדוות חיים.

 

עוד במדור 60 פלוס:

התחביב המפתיע שמקל על כאבים ומשפר את פעילות המוח 

חוקרים מצאו: הגורם לחיים בריאים וארוכים

זהו אחד הגורמים המשמעותיים ביותר לחיים מאושרים 

   

מבוגרים (צילום: הדר בנטקובסקי)
עבד בצוות של החללית בראשית. ראובן ליבר(צילום: הדר בנטקובסקי)
 

ראובן ליבר: מביא את הניסיון שמגיע עם הגיל

ראובן ליבר בן 77, מספר כי עבד במשך כ-35 שנה בתעשייה האווירית כמהנדס תכנון וניהול פרויקטים. "לאחר שיצאתי לגמלאות, בגיל 67 המשכתי לעבוד לבקשת הארגון באותה מחלקה במשך יומיים בשבוע ולאחר תקופה פרשתי לחלוטין וישבתי בבית כשנתיים, עד שקראו לי לחזור".  

 

ולא סתם קראו לראובן לחזור, ראש פרויקט בחברת Space IL, אשר שמע על הידע הרב שלו בתחום החלל, הזמין אותו להיות חלק מצוות המהנדסים של החללית הידועה, בראשית. "משם המשכתי לעבוד בסטרטאפ נוסף בתחום החלל", הוא מספר בהתרגשות " על לווין שתפקידו להיצמד ללווייני תקשורת בסוף חייהם (כאשר נגמר להם הדלק) ולהחזיקם במסלול של 36,000 ק"מ עוד מספר שנים".

 

"החלטתי להמשיך לעבוד כי קראו לי לפרוייקטים מרתקים, וגם בגלל החבר'ה איתם אני עובד. השילוב של עובדים צעירים עם מבוגרים הוא שילוב מנצח, בזמן שהצעירים מביאים איתם את הידע בתוכנות החדשות, המבוגרים מביאים איתם את הנסיון".

 

"העבודה גורמת לי להרגיש חיוני יותר, לחשוב, לשמור על המוח פעיל, לפתור בעיות ולחדד את הזיכרון. זה נהדר".

 

החברים מעודדים ומפרגנים "יש לנו "פרלמנט" של 4 חבר'ה שנפגשים בימי ראשון ב-9:30 בבוקר בבית קפה". מספר ראובן "הם מעודדים, שואלים שאלות ומעריכים מאוד את העובדה שאני עדיין עובד".

 

מבוגרים (צילום: יח
פוגש כל יום אנשים שונים. שמעון מניקוביץ(צילום: יח"צ)
 

שמעון מניקוביץ: אתגר אינטלקטואלי

שמעון מניקוביץ בן 70, עבד כמהנדס מערכות אלקטרוניות בתעשייה האווירית עד לפרישתו לפני כשלוש שנים, וכיום ממשיך לעבוד, במשרה חלקית,  כיועץ חיצוני לבקשתם. "העבודה מספקת לי עניין ותחושה שאני ממשיך לתרום", הוא מספר כיום.

 

"מבחינתי העבודה מהווה אתגר אינטלקטואלי, אני חייב להתעדכן במגוון רחב של נושאים ולחדד את הידע., לשמור על המוח. וגם, ולא פחות חשוב מבחינתי העבודה מרחיבה את האינטרקציות החברתיות, שמדי יום אני פוגש קשת רחבה יותר של אנשים ולא רק רק חברים ומשפחה".

 

"כולם סביבי עובדים, בסביבה הקרובה שלי אני לא חריג כיוון שגם אשתי ממשיכה לעבוד וכל החברים שלי. אין אף אחד שפרש באמת. החריג מבחינתנו הוא מי שיושב בבית".

 

מבוגרים (צילום: יח
רוצה להמשיך לתרום. מירי בן יהושע(צילום: יח"צ)
 

מירי בן יהושע: משפיעה ותורמת

מירי בן יהושע בת 66, הגיעה לחברת CWT שנה אחרי גיל הפרישה של נשים, לפני כשלוש שנים מונתה לתפקיד מתאמת טיפולים רפואיים בחברה. "לפני שהגעתי ל-CWT הפסקתי לעבוד לתקופה אבל חזרתי מהר מאוד כי הבנתי שאני לא יכולה להשאר בבית וחייבת לעבוד", היא מספרת היום. 

 

"אני לא אדם שעסוק בתחביבים, העבודה נותנת לי סיפוק. אני קמה בבוקר מאושרת על כך שאני חיונית והידע שלי נדרש. האינטראקציה בחברה בין העובדים וההנהלה היא מדהימה. החברה צומחת ויש לי אפשרות אמיתית להשפיע ולתרום".

 

"אני מרגישה שהמעגל החברתי שלי מתרחב. אני שמחה לפגוש אנשים חדשים. אני רואה ויודעת שזה משפיע ישירות על הבריאות שלי", אומרת מירי בוודאות מוחלטת.

 

מבוגרים (צילום: שגב יהודה )
רוצים לגרום למבוגרים להמשיך לקום כל בוקר עם ניצוץ. זאב לשם ונועם גלייכר(צילום: שגב יהודה )

זאב ונועם: נלחמים בבדידות של הגיל המבוגר

"לגאסי היא עסק חברתי שפועל על מנת לשפר את איכות החים והעניין של גמלאים, להקטין את תחושת הבדידות ולסייע בהכנסה", מספר זאב לשם, יזם ומייסד-שותף Legacy Senior Solutions אותה הקים עם נעם גלייכר, שניהם גמלאים אקדמאים בני יותר מ-70.

 

לשם שימש בעברו בתפקידי ניהול בכירים וגלייכר עבד כמהנדס ועמד בראש מיזמים של חברות מתחום התעשיה. יחד הם הקימו את העסק החברתי מתוך מטרה להלחם בתופעות כמו בדידות, תחושת הערך והמיצוי העצמי בקרב גמלאים.

 

חברת לגאסי הינה חלק מתאגיד עולמי המבקש למצוא פתרונות תעסוקתיים אשר תורמים לשיפור איכות החיים של הגמלאים.

 

"אנו פונים לגמלאים אקדמאים", מסביר לשם "ומוצאים להם עיסוקים שמתוגמלים באופן הולם לכישוריהם ולניסיונם וכך מוסיפים לתחושת הערך שלהם ולעניין בחיים".

 

"אנחנו יודעים, ורואים אצל החברים והגמלאים שעובדים כי הערך העצמי של מי שממשיך לעבוד עולה כיוון שזקוקים לנסיון שלך ומבקשים הידע שלך וזה גורם לך לקום עם ניצוצות בעיניים".

 

 

 

ההשפעה שיש לעבודה במשמרות על הבריאות, בכל גיל 

 

 

בשיתוף מגדלי הים התיכון

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מגדלי הים התיכון
צילום ממערך השיגור של לווין התצפית "ארוס"
להמשיך לעבוד בגיל מבוגר
צילום ממערך השיגור של לווין התצפית "ארוס"
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים