שתף קטע נבחר

רוצח דרק רוט הואשם במרמה ובהלבנת הון

ארבל אלוני, אחד משני רוצחיו של נהג המונית דרק רוט ב-1994, שוחרר מהכלא רק לפני 4 שנים. לפי האישום, אלוני, אחיו וארבעה אחרים השיגו במרמה ובמצג שווא כ-14.5 מיליון שקלים מלוֹוִים במצב כלכלי ירוד. "הם הותירו אותם בשבר כלכלי של ממש". כך עבדה השיטה

השלום ראשל
אלוני בבית המשפט, בחודש שעבר(צילום: מוטי קמחי)
 

פרסום שקרי על לקוחות מרוצים בפייסבוק ובאינסטגרם, הבטחת הלוואות בתנאים אטרקטיביים - ואז ניתוק ההתקשרות, והתחזות לחברות אחרות כדי להשיג במרמה עוד כסף. ארבל אלוני (40) - אחד משני רוצחיו של נהג המונית דרק רוט ב-1994 - הואשם הבוקר (יום ה'), לצד אחיו ומעורבים נוספים, בהפעלת תוכנית מרמה מתוחכמת כדי להשיג כספים מלוֹוִים במצב כלכלי ירוד. לפי האישום, הם הצליחו להשיג באמצעות השיטה כ-14.5 מיליון שקלים, ולהותיר חלק מהלווים "בשבר כלכלי של ממש".

 

כתב האישום הוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב ומייחס לאלוני ולאחיו אמיר אלוני (27), כמו גם לראם ביריוקוב (26), גיל מנשה (37), גבריאל אנקונינה (28) וליאור ארביב (36) - כל אחד לפי חלקו - עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות מס, עבירות לפי חוק איסור הלבנת הון ועבירות נוספות.

 

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עורכי הדין מיכאל כהן ושיר בן דוד-כהן, הנאשמים, כאמור כל אחד לפי חלקו, פעלו בין אפריל 2018 למאי 2019 למימוש והוצאה לפועל של תוכנית מרמה מורכבת, במסגרתה ניצלו את נזקקותם הכספית של אלפי אזרחים, שנזקקו להלוואות בשל מצבם הכלכלי הקשה. זאת, במטרה ליצור תזרים מזומנים גדול ככל הניתן, אשר ישולשל לכיסם ויסייע בהמשך ביצוע העבירות על ידם.

  

 

תוכנית המרמה שפיתחו הנאשמים, כך לפי האישום, נועדה לגבות על בסיס מצג השווא של "הלוואות אטרקטיביות" תשלומי כזב. במסגרת התוכנית, פרסמו האחים אלוני, ביריוקוב, מנשה, וחשוד נוסף (שלא הואשם בסופו של דבר) את מתן ההלוואות באתרי אינטרנט, בפייסבוק ובאינסטגרם - תוך פרסום כוזב בדבר ניסיון מקצועי רב שנים ובנק מרשים של לקוחות מרוצים.

 

לשם מימוש המרמה, פעלו הנאשמים באמצעות חברת א.א. אפריל סחר ושיווק בע"מ - שגם היא נאשמת בפרשה. האחים אלוני היו בעליה הרשומים של חברת אפריל, והיא נוהלה על ידי האחים, ושלושה נוספים אשר היו שותפים ברווחיה.

 

כך עבדה שיטת המרמה

בשלב הראשון, לפי כתב האישום, הבטיחו חלק מהנאשמים לפונים כי יספקו להם הלוואות בתנאים אטרקטיביים ומפתים, וזאת בתמורה לקבלת תשלום מהפונים בסכומים שנעו בין 1,800-600 שקלים מכל פונה, בגין פתיחת תיקים בחברת "אפריל". בהמשך, ובניגוד להבטחות על בסיסן שילמו הפונים דמי פתיחת תיק, פעלו הנאשמים באמצעים שונים לניתוק ההתקשרות עמם, בלי לספק להם הלוואות כמובטח ותוך קבלת דמי התיווך לכיסם.

השלום ראשל
אלוני(צילום: מוטי קמחי)
 

בשלב השני, הם פעלו לפיתוח ויישום של מודל מרמתי מתוחכם בחברה, בדמות "משק סגור". לשם כך, הקימו ושלטו החמישה (האחים אלוני, ביריוקוב, מנשה וחשוד נוסף) במספר מחלקות בחברה, אשר הציגו עצמן באופן כוזב ושקרי בפני הלקוחות כגופים וחברות נפרדים ועצמאיים מחברת אפריל.

 

באמצעות טלפני המחלקות, הבטיחו החמישה בכזב לפונים כי תמורת תשלום דמי פתיחת תיק יתווכו בין הפונים לבין גופים ומוסדות פיננסיים חיצוניים לחברה ונפרדים ממנה, אשר יספקו לפונים הלוואות בתנאים מפתים וכדאיים. בפועל, הועברו הפונים בין המחלקות השונות של החברה והמחלקות הציגו עצמן בכזב בפניהם כגופים נפרדים מהחברה. תוך שימוש במצגי שווא וטענות כוזבות, נגבו כך מהפונים כספים נוספים.

 

בשלב השלישי של תוכנית המרמה, פתחו האחים ארבל, ביריוקוב ומנשה מחלקה נוספת בתוך החברה, באמצעות שיטת מרמה נוספת. בשיטה זו הצליחו להונות כ-100 פונים נוספים, ולקבל מכל אחד מהם בין אלפי שקלים לעשרות אלפי שקלים, כשהם "מותירים את הפונים בשבר כלכלי של ממש", לשון הודעת הפרקליטות. 

 

לפי האישום, הנאשמים השיגו בשיטה זו מהפונים לקבלת הלוואה סכום כולל של 14,428,402 שקלים. בכך, נכתב באישום, הם גרמו לאותם פונים - שממילא היו נתונים במצב כלכלי ירוד - להסתבכות כלכלית נוספת.

נהג המונית דרק רוט. רצח שזעזע את המדינה ()
נהג המונית דרק רוט. רצח שזעזע את המדינה

את ארבל אלוני, כמון גם את אחיו אמיר אלוני, ליאור ארביב ושני נאשמים נוספים, מייצגות עורכות הדין טליה גרידיש ורויטל סבג שקד. "כתב האישום הוגש רק היום, נצלם את חומר החקירה ונלמד אותו. הדברים יתבהרו. מרשינו טוענים לחפותם ובידיהם טענות ומסמכים להוכיח זאת", מסרה עו"ד גרידיש.

 

עורכי הדין שחר חצרוני ותמיר סננס, ממשרד נוי-סננס-שפרלינג-חצרוני, מסרו בשם נאשם אחר, גיל מנשה: "למקרא כתב האישום כלל לא ברור מה היה חלקו של הנאשם, אם בכלל. אנו בטוחים שאחרי עיון בחומר יהא בכוחנו לשכנע את בית המשפט לשחררו לביתו". עורך הדין יניב שגב מייצג גם הוא את אחד הנאשמים, ומסר: "אלמד את החומרים הרלבנטיים ואשיב על האישום".

עורך דין תמיר סננס עורך דין שחר חצרוני ()
עורכי הדין תמיר סננס (שמאל) ושחר חצרוני, שמייצגים את אחד הנאשמים בפרשה
 

עורך דין יניב שגב ()
עו"ד יניב שגב, פרקליטו של אחד הנאשמים בפרשה

אלוני נעצר בחודש שעבר, כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, בתום חקירה משותפת של המשטרה, רשות המסים והרשות להגנת הצרכן. במהלכה, נגבו מאות הודעות מקורבנות שנפגעו כלכלית מהחשודים, ונגבו הודעות מ-180 מעורבים וחשודים הקשורים לביצוע העבירות.

 

אלוני רצח ב-1994, יחד עם משה בן-איבגי, את נהג המונית דרק רוט - במקרה שזעזע את המדינה לאחר שהתברר כי את הרצח ביצעו שני נערים בני 14. עד היום השניים לא סיפרו מי מהם לחץ על ההדק.

 

לפני ארבע שנים, ב-2015, אלוני שוחרר מהכלא אחרי שריצה 16 שנות מאסר על הרצח, חמש שנים על שוד שביצע שביצע במהלך חופשה מהכלא וחצי שנה נוספת בגין הונאה בכרטיס אשראי. הוא השלים את מלוא תקופת המאסר, ללא הפחתת עונש. בתקופתו בכלא התחתן אלוני והקים משפחה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ארבל אלוני
צילום: מוטי קמחי
מומלצים